16 сентябрь куни Вазирлар Маҳкамасининг “Меҳнатга ҳақ тўлаш ягона тариф сеткасини янада такомиллаштириш тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Қарор билан Меҳнатга ҳақ тўлаш ягона тариф сеткаси тасдиқланди ва меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдори (634 880 сўм) унинг асоси этиб қабул қилинди (ҳозирга қадар ягона тариф сеткасининг асоси этиб энг кам ойлик иш ҳақи олинган).
Ходимлар меҳнатига ҳақ тўлашни ташкил этиш асоси сифатида Меҳнатга ҳақ тўлаш ягона тариф сеткасидан фойдаланувчи ташкилотлар меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдоридан келиб чиқиб, қўлланилаётган тариф коэффициентлари ўз вақтида қайта ҳисоблаб чиқилишини таъминлайди.
Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Иш ҳақи, пенсиялар, стипендиялар ва нафақалар миқдорини ошириш тўғрисида” 2018 йил 13 октябрдаги Фармонига мувофиқ ишлаб чиқиладиган давлат бошқаруви органлари, бюджет ва давлат ташкилотларининг меҳнатга ҳақ тўлаш тизимини тубдан такомиллаштириш концепцияси лойиҳасида қуйидагиларни назарда тутади:
– давлат ва хўжалик бошқаруви органлари ходимлари меҳнатига тўланадиган ҳақ миқдорини ва уларни моддий рағбатлантиришнинг бошқа турларини аниқлашга ягона услубий ёндашувни;
– айрим вазирлик ва идоралар учун тариф ставкаларига ошиб борувчи коеффициентлар, шунингдек, маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг меҳнатга ҳақ тўлаш бўйича гуруҳлари белгиланиши натижасида вазирликлар ва идоралар, шу жумладан уларнинг ҳудудий бўлинмалари ўртасида меҳнатга ҳақ тўлашда айни вақтда мавжуд бўлган табақалашувни бекор қилишни;
– моддий рағбатлантириш миқдорларининг ходим фаолияти самарадорлигининг муҳим кўрсаткичларига, унинг билим ва кўникмаларига, бажарадиган меҳнат функцияларининг мураккаблиги ва жавобгарлиги даражасига бевосита боғлиқлигини белгилашни.

16 сентября Кабинет министров Республики Узбекистан принял соответствующее постановление «О дальнейшем совершенствовании Единой тарифной сетки по оплате труда».
Согласно постановлению, введены новые коэффициенты Единой тарифной сетки по оплате труда. Так как с 1 сентября вместо понятия минимальная заработная плата (МРЗП), для определения должностного оклада будет применяться минимальный размер оплаты труда (МРОТ), который составляет 634 880 сумов.
Так, для определения должностного оклада тарифный коэффициент умножается на установленный законодательством минимальный размер оплаты труда.
К примеру, согласно новой тарифной сетке, заработная плата работников 5 категории равна 1,269*634 880 = 805 662,72 сума.
Кроме того, новая система оплаты труда предусматривает следующее:
• организации, которые используют Единую шкалу заработной платы в качестве основы для оплаты труда, обеспечивают своевременный пересчет действующих тарифных ставок на основе МРОТ;
• единый методологический подход к определению размера оплаты труда и других видов материального стимулирования работников органов государственного и хозяйственного управления;
• отмена существующей разницы в оплате труда между министерствами и ведомствами, включая их территориальные подразделения, вследствие установления отдельным министерствам и ведомствам коэффициентов к тарифным ставкам, а также групп по оплате труда хокимиятов;
• установление непосредственной зависимости размеров материального стимулирования от ключевых показателей эффективности деятельности работника, его знаний, навыков, а также степени сложности и ответственности выполняемых трудовых функций.