Аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламига бизнесни бошлашда ёрдам берадилар
Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламининг тадбиркорлик ташаббусларини молиявий қўллаб-қувватлайди (Президентнинг 13.08.2019 йилдаги Фармони ва қарорига қаранг).
Муассасанинг номи ўзгартирилди (илгари – Тадбиркорлик фаолиятини ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси) ва Вазирлар Маҳкамаси тасарруфидан янгидан ташкил этилган Кичик бизнес ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги тузилмасига ўтказилди. Жамғарманинг ижрочи директори бир вақтнинг ўзида Агентлик директорининг ўринбосари ҳисобланади.
Жамғармага қўшимча равишда аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламининг тадбиркорлик ташаббусларини молиявий қўллаб-қувватлаш юклатилди. Лойиҳалари бўйича молиявий ёрдам кўрсатиладиган аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатлами тоифаларининг рўйхати бир ой муддатда ишлаб чиқилади. Худди шу даврда молиявий кўмак олувчи салоҳиятли қарздорлар – кичик бизнес ва тадбиркорлик субъектларини танлашнинг аниқ мезонларини тасдиқлашлари керак.
Қўллаб-қувватлаш шакли ўша – кафолатлар, кафилликлар ва банкларнинг кредитлари бўйича фоиз харажатларини қоплаш учун компенсациялар. Бироқ айрим миқдорий мезонлар ўзгарди:
биринчидан, кафиллик миқдори 2 млрд сўмдан 8 млрд сўмгача кўпайтирилди, бунда кафилликнинг энг кўп миқдори кредит суммасининг 50%игача миқдорда сақлаб қолинди.
иккинчидан, фоиз харажатларини қоплаш учун:
• суммаси 10 млрд сўмдан (илгари – 8 млрд сўм), фоиз ставкаси МБ қайта молиялаш ставкасининг 1,5 бараваридан ошмайдиган миллий валютадаги кредитлар учун – қайта молиялаш ставкасидан ошадиган, лекин 5 фоиз пунктидан кўп бўлмаган қисми;
• эквиваленти 10 млд сўмдан (илгари – экв. 8 млрд сўм) ошмайдиган хорижий валютадаги кредитлар учун – тижорат банклари томонидан белгиланган фоиз ставкасининг 30%игача (илгари – 40%), лекин 3 фоиз пунктидан кўп бўлмаган миқдорда компенсация тақдим этилади.
Президентнинг аввал қабул қилинган ҳужжатлари ва Ҳукумат қарорлари билан тасдиқланган шартлар ўз кучини сақлаб қолади.
Нобанк кредит ташкилотлари ва лизинг компанияларининг ресурс базасини шакллантириш учун олинган кредитлар бўйича Жамғарма томонидан молиявий қўллаб-қувватлаш кўрсатилмайди.  Мазкур асос мавжуд асослар рўйхатига киритилди (Президентнинг 17.08.2017 йилдаги ПҚ-3225-сон қарори 3-банди “а” кичик бандига қаранг).
Қуйидагилар молиявий кўмак олиш учун аризаларни Жамғармага тақдим этиш юзасидан масъул ҳисобланади:
• кичик бизнес ва тадбиркорлик субъектлари буюртмалари бўйича –тижорат банклари;
• аҳолининг ижтимоий заиф қатламлари буюртмалари бўйича – туманлар ва шаҳарлар ҳокимликлари, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, ССП, “Маҳалла” хайрия жамоат фондининг ҳудудий бўлинмалари.
Бунда аризаларни кўриб чиқиш электрон ҳужжат айланиши форматида амалга оширилади. Бунинг учун “Тадбиркор” ахборот тизими ишга туширилади. Унинг ёрдамида тижорат банклари ва Жамғарма ўртасида маълумот алмашиш, кафиллик,  кафолатлар ва компенсация бериш тўғрисида электрон шартномалар тузиш амалга оширилади. Шу тариқа, кредит буюртмаларини кўриб чиқиш ва ижро этишнинг боришини реал вақт режимида кузатиб бориш мумкин бўлади. Маҳсулот ДСҚ, Давстатқўм, Давлат хизматлари агентлиги ва Ўзбекистон банклари ассоциациясининг ахборот тизимлари билан интеграциялаштирилади.

Уязвимым слоям населения помогут в бизнесе
Государственный фонд поддержки предпринимательской деятельности будет финансово содействовать предпринимательским инициативам уязвимых слоев населения (см. Указ и постановление Президента от 13.08.2019 г.).
Учреждение переименовано (прежде ­– Государственный фонд поддержки развития предпринимательской деятельности) и передано из ведения Кабинета Министров в структуру вновь образованного Агентства по развитию малого бизнеса и предпринимательства. Исполнительный директор Фонда одновременно является замдиректора Агентства.
На Фонд дополнительно возложена финансовая поддержка предпринимательских инициатив уязвимых слоев населения. Перечень категорий уязвимых слоев населения, по проектам которых будет предоставляться финансовая поддержка, утвердят в месячный срок. За аналогичный период должны утвердить конкретные критерии определения субъектов малого бизнеса и предпринимательства – потенциальных заемщиков для получения финансовой поддержки.
Формы поддержки те же – поручительство, гарантии и компенсации на покрытие процентных расходов по банковским кредитам. Но изменились некоторые количественные критерии:
во-первых, сумма поручительств увеличена с 2 до 8 млрд сумов, предельный размер поручительства при этом сохранился до 50% включительно от суммы кредита;
во-вторых, компенсации на покрытие процентных расходов предоставляются:
• в национальной валюте с процентной ставкой, не превышающей 1,5-кратного размера ставки рефинансирования ЦБ, сумма которых не превышает 10 млрд сумов (ранее – 8 млрд сум.) – в части, превышающей ставку рефинансирования, но не более чем на 5 процентных пунктов;
• в иностранной валюте, сумма которых не превышает 10 млрд сумов в эквиваленте (ранее – в экв. 8 млрд сум.) – в размере до 30% (ранее – 40%) от установленной коммерческими банками процентной ставки, но не более чем на 3 процентных пункта.
Условия, утвержденные ранее принятыми актами Президента и решениями Правительства, сохранят свою силу.
По кредитам, полученным на формирование ресурсной базы небанковских кредитных организаций и лизинговых компаний, финансовая поддержка Фондом не оказывается. Это основание добавлено в перечень уже существующих.
За внесение в Фонд заявок на получение финансовой поддержки ответственны:
• коммерческие банки – по заявкам субъектов малого бизнеса и предпринимательства;
• хокимияты районов и городов, территориальные подразделения Министерства занятости и трудовых отношений, ТПП, Общественного благотворительного фонда «Махалла» – по заявкам уязвимых слоев населения.
Причем рассматривать заявки будут в формате электронного документооборота. Для этого запустят информационную систему «Тадбиркор». С ее помощью будет происходить обмен информацией между банками и Фондом, а также заключение электронных договоров о предоставлении поручительств, гарантий и компенсаций. Таким образом, отследить ход рассмотрения и исполнения кредитной заявки можно будет в режиме реального времени. Продукт интегрируют с системами ГНК, Госкомстата, Агентства госуслуг и Ассоциации банков Узбекистана.