Патронаж хизматида уч босқичли янги тизим жорий этилди
2018 йил 26 ноябрдан 29 декабргача Ўзбекистонда патронаж ойлиги ўтказилмоқда. Мазкур ойлик Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шодмоновнинг “Патронаж ойлигини ўтказиш тўғрисида”ги буйруғига асосан ташкил этилди.
Буйруғга кўра, патронаж хизматида уч босқичли янги тизим жорий этилади.
Патронаж ишларининг биринчи босқичида ҳар олти ойда аҳоли янгидан рўйхатдан ўтказилади ва патронаж хизматига эҳтиёжи борлар аниқланади.
Иккинчи босқичда патронаж ҳамшираси, умумий амалиёт шифокори ва тор мутахассислар иштирокида хонадонларда мақсадли патронаж тадбирлари ташкил этилади. Унда патронаж парваришга муҳтож ёлғиз қариялар, ногиронлар ва ўзгалар парваришига муҳтож шахслар, 1 ёшгача ва ногирон болалар, ҳомиладорлар, янги туққан оналарга патронаж хизмати кўрсатилади. Мақсадли патронаж ҳар ҳафта белгиланган режа асосида ташкил этилади.
Учинчи босқич патронаж тадбирларини ташкил этишда бирламчи тиббий-санитария тизими ходимларига вилоят ва республика миқёсидаги даволаш муассасалари ва ихтисослашган илмий-амалий марказлар олимлари яқиндан кўмак беради.
Патронаж тадбирлари доирасида сурункали касалликка чалинган, ихтисослашган тиббий кўмакка муҳтож беморлар қамраб олинади. Беморларни касаллигига қараб амбулатор ёки стационар шароитда туман, вилоят ҳамда республика муассасаларида даволаш чоралари кўрилади.
Ҳозирда Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва ҳудудий тиббиёт муассасаларида янги тартибдаги патронаж ишларини уюшқоқлик билан ташкил этиш ва тизимли мониторинг қилиш мақсадида махсус ишчи гуруҳи шакллантирилган.

С 26 ноября по 29 декабря 2018 года в Узбекистане проходит Месяц патронажа. Cоответствующий приказ министра здравоохранения Алишера Шадманова опубликован на сайте Министерства здравоохранения республики.
Согласно приказу, патронаж пройдёт в несколько этапов:
- первый этап (26 ноября — 1 декабря): перепись населения работниками медучреждений по месту жительства или на ином участке проживания. Полученные данные патронажные медсёстры внесут в «Паспорт семьи». Этап определит нуждающихся в патронажной службе;
- второй этап (5—12 декабря): проведение целевых патронажных мероприятий с участием патронажной медсестры, врача общего профиля и узких специалистов. Профилактический осмотр пройдут одинокие престарелые, люди с ограниченными возможностями, а также дети до года и имеющие инвалидность, роженицы, нуждающиеся в посторонней помощи. К патронажу привлекут сотрудников МВД, представителей Комитета женщин Узбекистана и Фонда «Нуроний», активистов махаллинского схода граждан и других негосударственных организаций;
- третий этап (17—22 декабря): проведение мероприятий для работников первичных медико-санитарных систем учёными лечебных учреждений и специализированных научно-практических центров областных и республиканского уровня. Исходя из анализа состояния больных, будут принимать меры по лечению их в амбулаторных или стационарных условиях в районных, областных и республиканских учреждениях.
На всех этапах Месяца патронажа малообеспеченные, одинокие пожилые люди, а также люди с ограниченными возможностями будут обеспечены реабилитационными аппаратами, инвалидными колясками, костылями, специальной обувью, зубными протезами и другими изделиями медицинского назначения.