Жорий йилнинг 15 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти раислигида давлат кадастрларини юритишнинг янги тизимини самарали ташкил этиш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди. Йиғилишда коррупцияга қарши курашиш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Мажлисда охирги олти ойда бу йўналишда олиб борилаётган кескин кураш ўз натижасини бераётгани қайд этилди. Кўрилган чоралар натижасида бир қатор мансабдор шахслар қўлга олинган бўлиб, уларга нисбатан тергов ҳаракатлари олиб борилаётгани ҳамда тегишли жазо чоралари белгиланиши айтилди.
Жумладан, Қибрай тумани ҳокимининг инвестиция масалалари бўйича ўринбосари Ж. Машрабов 2020 йилнинг 11 июнь куни Қибрай туманидан 9 гектар бўш ер майдонини 60 минг АҚШ долларига сотишни таклиф қилиб, $35 мингга сотаётган вақтда жиноят устида қўлга олинган.
Тошкент шаҳар ҳокимлиги қошидаги капитал қурилиш бош бошқармаси бошлиғи ўринбосари Б. Алламуратов Чилонзор туманидаги инвестициялар ва ташқи савдо бўлими бошлиғи Х.Шукуралиевга 2020 йилнинг 25 июнь куни Чилонзор туманидаги 1 гектар ер майдонини $1 млн. 400 мингга сотаётган вақтда қўлга олинган.
Андижон вилояти, Марҳамат тумани ҳокими ёрдамчиси У. Алижонов 2020 йилнинг сентябрь ойида яқин алоқалари орқали Марҳамат тумани ҳудудидан 11 га ер майдони ажратиш учун жами $29 минг миқдоридаги ноқонуний пулни олаётган вақтда жиноят устида ушланган.
Фарғона вилояти, Бувайда тумани ҳокимининг биринчи ўринбосари М. Деҳқанов жорий йилнинг октябрь ойида Бувайда туманида жойлашган “Эркин иқтисодий ҳудуд”дан тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланиш учун 50 сотих ер майдонини расмийлаштириб бериш эвазига $20 минг олган вақтида жиноят устида қўлга олинган.
Тошкент вилояти Оққўрғон тумани ҳокими ўринбосари А. Тўймачов, Кадастр бўлими бошлиғи И.Қорабоев билан биргаликда 2020 йилнинг 18 март куни Оққўрғон туманида жойлашган 1,5 га ер майдонини $1,5 мингга сотаётган вақтида жиноят устида қўлга олинган.
Тошкент вилояти Бўстонлиқ тумани ҳокимининг ўринбосари З. Мирзаходжаев 2020 йилнинг октябрь ойида Бўстонлиқ туманида жойлашган 5 сотих ер майдонини $25 мингга сотаётган вақтида жиноят устида қўлга олинган.

Обнародован список чиновников задержанных при получении взяток
15 октября в ходе совещания по вопросам организации новой системы ведения государственных кадастров под председательством президента были обсуждены вопросы противодействия коррупции, пишет УзА.
Отмечается, что борьба, проделанная в этом направлении на протяжении последних шести месяцев, приносит свои плоды.  В результате принятых мер ряд должностных лиц был задержан, находится под следствием и должен понести соответствующее наказание.
В частности, заместитель хокима Кибрайского района Ташкентской области по вопросам инвестиций Ж.Машрабов предлагал приобрести свободный участок земли площадью 9 га за $60 тыс. 11 июня он был задержан с поличным при получении $35 тыс.
Заместитель начальника Главного управления капитального строительства при хокимияте города Ташкента Б. Алламуратов был задержан при продаже 1 га земельного участка, расположенного в Чиланзарском районе, за $1 млн 400 тыс.
Заместитель хокима Мархаматского района Андижанской области У. Алижонов был задержан с поличным в сентябре при получении $29 тыс. за выделение 11 га земли.
Первый заместитель хокима Бувайдинского района Ферганской области М. Дехканов был задержан за незаконное оформление земельного участка площадью 50 сот. в свободной экономической зоне. Он был задержан в октябре при получении $20 тыс.
Заместитель хокима Аккурганского района Ташкентской области А. Туймасови начальник отдела кадастра И. Карабаев были задержаны 18 марта при получении $1,5 тыс. за продажу 1,5 га земли.
Заместитель хокима Бостанлыкского района Ташкентской области З. Мирзаходжаев был задержан в октябре при продаже участка земли площадью 5 соток за 25 тысяч долларов.