Давлат ўрмон фондига кирмайдиган 78 турдаги ўсимликлар рўйхати тасдиқланди
«Давлат ўрмон фондига кирмайдиган дарахтлар ва буталарнинг қимматбаҳо навларини сақлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги Ҳукумат қарори қабул қилинди.
Қарорга мувофиқ, давлат ўрмон фондига кирмайдиган 78 турдаги дарахтлар ва буталар қимматбаҳо навларининг рўйхати тасдиқланди.
Маълумот учун, Президентнинг тегишли Фармони билан давлат ўрмон фондига кирмайдиган дарахтлар ва буталар қимматбаҳо навларининг кесилишига 2019 йил 1 ноябрдан 2020 йил 31 декабргача мораторий жорий этилган.
Қарорга кўра, мораторий жорий этилган давлат ўрмон фондига кирмайдиган ва буталарнинг қимматбаҳо навларини кесиш бўйича:
•  давлат хизматлари марказлари ва Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали аризаларни қабул қилишга;
•  ҳудудий экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш органлари томонидан дарахтлар ва буталарни кесиш учун хулосалар беришга;
•  туман (шаҳар) ҳокимликлари томонидан дарахтлар ва буталарни кесиш учун рухсатномалар расмийлаштирилишига йўл қўйилмайди.
Табиий омиллар, касалликлар таъсирида шикастланган, одамларнинг ҳаёти ва соғлиғига хавф солаётган дарахтларни кесиш ва қирқиш қонун ҳужжатларида белгиланган тартибга риоя қилинган ҳолда фақат туман (шаҳар) ободонлаштириш бошқармалари томонидан амалга оширилади.

Перечень из 78 ценных сортов деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд, утвержден постановлением правительства от 18 февраля, сообщила пресс-служба Министерства юстиции.
Напомним, с 1 ноября 2019 года по 31 декабря 2020 года введен мораторий на вырубку ценных видов деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд.
В перечень вошли такие виды деревьев, как платан, ясень, дуб, грецкий орех, туя, секвойя, белая акация, можжевельник, тюльпановое дерево, кедр, каштан, миндаль, магнолия, а также кустарники — сирень, гибискус, самшит, жасмин.
Согласно постановлению, не допускается:
принятие заявлений на вырубку через центры государственных услуг и Единый портал интерактивных государственных услуг;
выдача заключений о вырубке деревьев и кустарников территориальными органами экологии и охраны окружающей среды;
оформление разрешений хокимиятами районов и городов для вырубки деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд, в отношении которых введен мораторий.
Обрезка и вырубка деревьев и кустарников, поврежденных в результате воздействия природных факторов, болезней растений, а также угрожающих безопасности жизни и здоровья человека, согласно документу, могут проводить исключительно управления по благоустройству.