Президентнинг 07.07.2022 йилдаги “Автотранспорт воситаларини бошқаришда ва йўналишсиз такси фаолиятини амалга оширишда қўшимча қулайликлар яратиш тўғрисида”ги қарори қабул қилинди. Ҳужжат ЎзАда эълон қилинган.
Қарорга кўра, 2022 йил 1 сентябрдан автотранспортни бошқариш учун ишончномаларни ЯИДХП орқали электрон шаклда расмийлаштириш йўлга қўйилади. Электрон ишончномани нотариал тасдиқлаш талаб этилмайди ва у ЙПХ ходимлари томонидан электрон текширилади.
Электрон ишончнома учун давлат божи ишончномани нотариал тасдиқлаш учун белгиланган давлат божига (БҲМнинг 3 баравари) нисбатан қуйидаги фоизларда ундирилади:
бир ойгача бўлган муддатга – 10%;
олти ойгача бўлган муддатга – 50%;
уч йилгача бўлган муддатга – 100%.
Юридик шахслар ҳайдовчиларининг 2 йилда 1 марта мажбурий малакасини ошириш талаби бекор қилинди.
2022 йил 1 сентябрдан фуқаролар ва йўловчи ташиш лицензиясига эга юридик шахслар ўртасидаги транспорт ижараси шартномаларини нотариал тасдиқлаш талаб қилинмайди. Бунда мазкур шартномалар солиқ органларида электрон ҳисобга олинади.
2022 йил 1 сентябрдан 2024 йил охирига қадар:
4 тадан кўп бўлмаган ўриндиқларга эга транспортларда йўловчи ташиш ўзини ўзи банд қилиш деб қаралади. Ушбу фаолият лицензия варақаси асосида амалга оширилади;

Принято Постановление Президента от 07.07.2022 г. «О создании дополнительных удобств при управлении автотранспортными средствами и осуществлении деятельности линейных такси».
Согласно Постановлению, с 1 сентября 2022 года будет налажено электронное оформление доверенности на управление автотранспортом через ЕПИГУ. Нотариальное заверение электронной доверенности не требуется, она проверяется в электронном виде сотрудниками ДПС.
Государственная пошлина за электронную доверенность взимается по сравнению с государственной пошлиной (3 БРВ), в следующих размерах:
на срок до одного месяца – 10%;
на срок до шести месяцев – 50%;
на срок до трех лет – 100%.
Отменено требование обязательного повышения квалификации водителей юридических лиц 1 раз в 2 года.
С 1 сентября 2022 года нотариальное заверение договоров аренды транспорта между гражданами и юридическими лицами, имеющими лицензию на пассажирские перевозки, не требуется. При этом данные договоры подлежат электронному учету в налоговых органах.
С 1 сентября 2022 года до конца 2024 года:
перевозка пассажиров в транспорте с количеством посадочных мест не более 4 рассматривается как деятельность самозанятого лица. Она осуществляется на основании лицензионного листа;