Президентнинг 18.03.2022 йилдаги “Юридик хизмат кўрсатиш марказлари фаолиятини янада кенгайтириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги 173-сон қарори қабул қилинди.
2022 йил 1 августдан бошлаб босқичма-босқич юридик хизмат кўрсатиш марказлари томонидан республиканинг барча туман ва шаҳарларида юридик хизмат билан таъминланмаган давлат органлари ва ташкилотларининг қуйидаги туман (шаҳар) бўлинмаларига юридик хизмат кўрсатилади:
бўлимлар
маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш бўлими;
қишлоқ хўжалиги бўлими;
туризм ва маданий мерос бўлими;
спортни ривожлантириш бўлими;
оила ва хотин-қизлар бўлими;
давлат солиқ инспекцияси;
аҳоли бандлигига кўмаклашиш маркази;
умумий ўрта таълим мактаблари;
мактабгача таълим ташкилотлари;
кўп тармоқли марказий ва оилавий поликлиникалар.
Юридик хизмат кўрсатиш марказлари томонидан республиканинг барча туман ва шаҳарларида юридик хизмат билан таъминланмаган давлат органлари ва ташкилотлари туман (шаҳар) бўлинмалари қамраб олиниши режа-графиги;
Юридик хизмат кўрсатиш марказлари фаолиятининг қамровини ошириш бўйича «йўл харитаси».
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигига Адлия вазирлиги билан биргаликда:
2022 йил 1 майга қадар “E-huquqshunos” электрон тизимини техник жиҳатдан қўллаб-қувватлаш ва маслаҳатлар бериб бориш мақсадида Сall-марказ фаолиятини йўлга қўйиш;
2022 йил 1 августга қадар давлат органлари ва ташкилотларининг туман (шаҳар) бўлинмаларини “E-huquqshunos” электрон тизимига шартнома асосида улаш;
босқичма-босқич давлат умумий ўрта таълим мактаблари, мактабгача таълим ташкилотлари ҳамда кўп тармоқли марказий ва оилавий поликлиникаларни ушбу тизимга бепул асосда улаш топширилди.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 18.03.2022 йилдан кучга кирди.

Принято Постановление Президента от 18.03.2022 г. № 173 «О дополнительных мерах по дальнейшему расширению деятельности центров по оказанию юридических услуг».
Поэтапно с 1 августа 2022 года центрами юридических услуг будут обслуживаться следующие районные (городские) подразделения государственных органов и организаций, не обеспеченные юридической службой, во всех районах и городах республики:
отделы
по поддержке махалли и старшего поколения;
сельского хозяйства;
туризма и культурного наследия;
развития спорта;
семьи и женщин;
государственные налоговые инспекции;
центры содействия занятости;
средние общеобразовательные школы;
дошкольные образовательные организации;
многопрофильные центральные и семейные поликлиники.
План-график охвата центрами по оказанию юридических услуг не обеспеченных юридической службой районных (городских) подразделений государственных органов и организаций во всех районах и городах республики;
«Дорожная карта» по расширению охвата деятельности центров по оказанию юридических услуг.
Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Министерством юстиции поручено:
до 1 мая 2022 года наладить деятельность Call-центра в целях технической поддержки электронной системы «Е-huquqshunos» и предоставления консультаций;
до 1 августа 2022 года подключить к электронной системе «Е-huquqshunos» на договорной основе районные (городские) подразделения государственных органов и организаций;
безвозмездно поэтапно подключить к этой системе государственные средние общеобразовательные школы, дошкольные образовательные организации, многопрофильные центральные и семейные поликлиники.