ДСҚ келаси йилдан ўзини ўзи банд қилган шахсларга тенглаштирилган мигрантлар солиқ тўлашни бошлаши ҳақидаги хабарларни рад этди.
Дам олиш кунлари бир қатор ОАВларида президент фармонига таяниб, 2021 йилдан меҳнат мигрантларига меҳнат стажи ёзилиши ва солиқ тўлашни бошлаши маълум қилинди.
Ҳужжатга кўра, 2021 йил 1 январдан бошлаб ташкиллаштирилган меҳнат миграцияси йўли билан хорижда вақтинча меҳнат фаолиятини амалга ошириш ўзини ўзи банд қилган шахслар шуғулланиши мумкин бўлган фаолият (ишлар, хизматлар) турларига тенглаштирилади ва унга ўзини ўзи банд қилган шахслар учун белгиланган солиқларни тўлаш ҳамда пенсия миқдорини ҳисоблаш тартиби қўлланилади.
Давлат солиқ қўмитасининг таъкидлашича, ЎзР Солиқ кодексининг 369-моддасига кўра ўзини ўзи банд қилган шахслар жисмоний шахслар тўлайдиган даромад солиғидан озод қилинади.
Ўзини ўзи банд қилган шахс меҳнат стажи ёзилиши ва келгусида пенсия расмийлаштирилишини истаса, ихтиёрий равишда ижтимоий солиқ тўлаши мумкин. Мазкур тўлов миқдори 2020 йил учун энг камида БҲМнинг 50% миқдорида белгиланган, бу ҳозирги вақтда 111 минг 500 сўмни ташкил этади.
Қайд этилишича, ўзини ўзи банд қилган шахс ижтимоий солиқ тўлаши мажбурий эмас, бу ихтиёрий этиб белгиланган.

ГНК опроверг информацию о том, что трудовые мигранты теперь обязаны уплачивать налог, так как их с будущего года начнут приравнивать к самозанятым лицам.
На днях ряд СМИ, ссылаясь на постановление президента сообщили, что трудовым мигрантам с 2021 года будем засчитываться трудовой стаж и они будут платить налоги.
Согласно документу, с 1 января 2021 года устанавливается порядок, в соответствии с которым осуществление временной трудовой деятельности за рубежом путем организованной трудовой миграции приравнивается к видам деятельности (работам, услугам), которыми могут заниматься самозанятые лица, и к ним применяется порядок уплаты налогов и исчисления размера пенсии, установленного для самозанятых лиц.
Как отмечает Государственный налоговый комитет, согласно статье 369 Налогового кодекса РУз, самозанятые лица освобождены от уплаты налога на доходы физических лиц.
Самозанятое лицо может добровольно уплачивать социальный налог в Пенсионный фонд для исчисления пенсии и трудового стажа, минимальная сумма которого за 2020 год установлена в размере 50% от БРВ до конца 2020 года, что составляет на сегодняшний день 111 500 сумов.
«При этом если гражданин, осуществляющий временную трудовую миграцию за рубежом, не видит необходимости в исчислении пенсии и стажа в Узбекистане, то социальный налог в Пенсионный фонд уплачивать не нужно. Данная мера направлена на социальную поддержку трудовых мигрантов, а также служит гарантией их материальной защиты в будущем», — говорится в сообщении ГНК.