Мақсаджон Зокиров Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Мажбурий ижро бюроси Қўқон шаҳрида фаолият кўрсатар эди.
У электр энергия ва табиий газдан фойдаланиш тартибини назорат қилиш шўъбаси давлат инспектори лавозимида ишлади. Вазифаси ҳудудлардаги газ, электр каби коммунал хизматлардан фойдаланганлик учун юзага келган қарздорликни ундириш, улгуржи истеъмолчилардан аввалдан тўловларни амалга оширишни таъминлаш, энергия ресурсларидан юзага келган қарздорликни тўламаган тақдирда тармоқдан уздириш, улардан ноқонуний фойдаланилганда эса далолатнома расмийлаштириш ва чора кўришдан иборат бўлган.
М.Зокиров қўқонлик Абдубанноб Тиллаев(исм-фамилияси ўзгартирилган)ни яхши биларди. Унинг хонадонидаги электр ҳисоблагич шаҳар электр таъминоти корхонасидаги базага киритилмаганлигидан ҳам хабардор эди.
Бундан бир йил муқаддам А.Тиллаевнинг хонадонига борган Мақсаджон сарфланган электр қарзини унга тўлашини айтади. Ҳудуд назоратчисининг “3 миллион қарзингиз бор” деган гапидан кейин хонадон соҳиби бунинг сабабини сўрайди. Назоратчи эса ушбу хонадонга далолатнома ҳам расмийлаштирилганлигини баён қилади.
Қарздорлик борасида судга ҳужжатларни тақдим этиш билан А.Тиллаевни қўрқитиб, далолатнома бўйича ҳам қарздорликни тўлашни талаб этади.
3 миллион тўлашга ҳоли йўқ жабрланувчи эса Қўқон шаҳар электр тармоқлари корхонасига аниқлик киритиш мақсадида боради. Оператор унга яшаётган манзили компьютер базасида мавжуд эмаслигини таъкидлайди. Хонадон учун ҳам далолатнома расмийлаштирилмаганлигини қўшиб қўяди.
Ундирувчи ва тўловчилар яна учрашадилар. Катта миқдордаги бу маблағни тўлай олмаслигини айтганида Мақсаджон Абдубанноб Тиллаевга 2 миллион сўм эвазига барча қарздорлигу далолатномаларни йўқ қилиб беришини билдиради. Янгидан пластик картали электрон ҳисоблагич ўрнатиб, компьютер базасида ҳам абонент рақами очиб беришга ваъда беради. Акс ҳолда, қарздорликни Мажбурий ижро бюросига ўтказиб юборишини ҳам қўшимча қилади.
Танг аҳволда қолган хонадон соҳиби М.Зокировнинг ҳаракатлари юзасидан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идораларга ариза билан мурожаат қилади. Мақсаджон тезкор тадбир иштирокчилари томонидан қўлга олинади.
Суд, судланувчи Мақсаджон Зокировга жазо тайинлашда содир қилган жиноятини ижтимоий хавфлилик даражаси, шахси, ёши, қилмишидан чин кўнгилдан пушаймонлиги, иш бўйича моддий зарар мавжуд эмаслиги, жабрланувчининг даъвоси йўқлиги, оилавий шароити, яшаш жойидан ижобий тавсифланиши, муқаддам судланмаганлигини инобатга олиб, ахлоқ тузатиш ишлари жазоси тайинлашни лозим топди.
М.Зокировга нисбатан Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 168-моддаси 3-қисми “в” банди билан ЖКнинг 45-моддасини қўллаб, 2 йил моддий жавобгарлик ва мансабдорлик юклатилган вазифаларда ишлаш ҳуқуқидан маҳрум қилиб, ҳар ойлик иш ҳақидан 25 фоизи миқдорини давлат даромади ҳисобига ушлаб қолган ҳолда 3 йил муддатга ахлоқ тузатиш ишлари жазоси тайинланди.
Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 62-моддасига асосан, М.Зокировнинг қамоқда ўтирган ҳар бир кунини ахлоқ тузатиш ишлари жазосининг уч кунига тенглаштириб, жазони 6 ой 6 кунини ўталган деб ҳисоблаб, ўташ учун юқоридаги жазо 2 йил 5 ой 24 кун муддатга ахлоқ тузатиш жазосига қолдирилди.
Инсон қайси вазифада ишламасин, тўғрилик ва ҳалолликни ўзига шиор қилиб белгилаб олса, ҳеч қачон қоқилмайди. Мақсаджон ҳам бугун қилмишидан пушаймон. Бироқ, сўнгги пушаймон – ўзингга душман деб халқимиз бежизга айтмаган.

Сотрудник БПИ лишен права занимать ответственные должности за совершенное преступление.
Осужденный сотрудник БПИ Максаджон Зокиров работал в секторе по контролю за порядком пользования электроэнергией и природным газом Кокандского отделения Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан. В его обязанности входило взыскание задолженности за использование электроэнергии, природного газа и коммунальных платежей, а также обеспечение поступления авансовых платежей от оптовых потребителей, отключение от электросетей задолжников, оформление актов при выявлении незаконных подключений к источникам энергии.
М.Зокиров хорошо знал жителя Коканда А.Тилляева (фамилия изменена). Знал он и о том, что дома у Тилляева был установлен счётчик электроэнергии, не подключённый к городской базе энергоснабжения. За год до этого Зокиров наведался домой к Тилляеву и потребовал, чтобы последний оплатил использованную электроэнергию в размере 3 млн. сум. На вопрос хозяина дома о происхождении такой суммы инспектор объявил о том, что он составил соответствующий акт о нарушениях и, припугнув Тилляева судом, потребовал оплаты.
Тилляев, не имевший возможности оплатить такую крупную сумму, отправился для выяснения в Кокандское предприятие электросетей. На вопрос Тилляева оператор пояснил, что его счётчик электроэнергии не подключён к городской базе энергоснабжения, а также сообщил, что акт по данному вопросу не составлялся.
Взыскатель и плательщик снова встретились. Тилляев объяснил, что не сможет оплатить такую сумму и инспектор Максаджон Зокиров предложил ему «решить вопрос» за 2 миллиона сумов. За это Зокиров пообещал уничтожить составленный акт, установить новый счётчик и внести его в базу данных и добавил, что в противном случае передаст задолженность на взыскание в Бюро.
Хозяин дома был вынужден обратиться с заявлением в правоохранительные органы. В результате оперативных мероприятий Максаджон Зокиров был задержан.
В соответствии со статьями 168 (Мошенничество) части 3 пункт «В» УК РУз суд приговорил М.Зокирова к трём годам исправительных работ с удержанием в доход государства 25% заработка, с лишением его на 2 года права занимать материально ответственные должности. В соответствии со статьёй 62 УК РУз, суд зачёл дни, проведенные М.Зокировым в предварительном заключении за 6 месяцев и 6 дней исправительных работ. Оставшийся срок по приговору составил 2 года 5 месяцев и 24 дня исправительных работ.