Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ҳузурида Тошкент халқаро арбитраж марказини (TIAC) ташкил этиш тўғрисидаги президент қарори қабул қилинди, дея хабар қилди Адлия вазирлиги Telegram-каналида.
Қарорга мувофиқ нодавлат нотижорат ташкилот мақомига эга ССП ҳузуридаги Тошкент халқаро арбитраж маркази ташкил этилди.
Унинг асосий вазифаси жумладан, турли давлатларда жойлашган тижорат ташкилотлари ўртасида юзага келадиган низоларни, хусусан, инвестициялар, интеллектуал мулк ва блокчейн технологиялари билан боғлиқ низоларни халқаро арбитраж орқали ҳал этишни ташкил этиш ҳисобланади.
Марказга арбитр сифатида Ўзбекистон фуқароси бўлган мутахассислар билан бир қаторда хорижий давлатлар фуқароси бўлган малакали арбитрлар ҳам жалб этилиши мумкинлиги белгиланди.
Томонларнинг келишувига кўра, низоларни ҳал этишда марказ арбитрлари томонидан бошқа, шу жумладан, хорижий давлатнинг ҳуқуқи қўлланиши мумкин.
Марказ қошида унинг фаолиятига халқаро стандартларни жорий этишга кўмаклашиш мақсадида арбитраж соҳасидаги етакчи халқаро ва маҳаллий мутахассислардан, шунингдек, жаҳоннинг эътироф этилган арбитраж марказлари арбитрларидан иборат Кузатув кенгаши ташкил этилади.
Марказга ССПраиси томонидан, қоидага кўра, етакчи хорижий халқаро арбитражларда арбитр сифатида ишлаш тажрибасига эга шахслар орасидан тайинланадиган раҳбар бошчилик қилади.
Қарор билан шунингдек Марказ фаолиятини ташкил этиш билан боғлиқ бошқа ташкилий-техник тадбирлар белгилаб берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 5 ноября подписал постановление о создании при Торгово-промышленной палате Узбекистана Ташкентского международного арбитражного центра (TIAC).
Задачей центра со статусом негосударственной некоммерческой организации определена организация посредством международного арбитража разрешения споров, вытекающих из договорных и других гражданско-правовых отношений, возникающих между коммерческими организациями, которые находятся в разных государствах, в том числе иностранными инвесторами, включая споры, связанные с инвестициями, интеллектуальной собственностью и блокчейн-технологиями.
Центр также будет оказывать услуги по консультированию отечественных и иностранных хозсубъектов, в том числе иностранных инвесторов, в сфере предотвращения возникновения споров, связанных с инвестициями, в том числе одной из сторон которых является государство.
В качестве арбитров в TIAC, наряду со специалистами из числа граждан Узбекистана, могут привлекаться квалифицированные арбитры, являющиеся гражданами иностранных государств.
По соглашению сторон при разрешении споров арбитрами центра может применяться иное право, в том числе иностранного государства.
Решения арбитров центра будут подлежать исполнению на территории Узбекистана в порядке, предусмотренном законодательством для исполнения решений третейских судов, а также международными договорами Узбекистана.
Центру предоставлено право осуществлять урегулирование споров посредством проведения процедуры медиации и других альтернативных способов в рамках законодательства.
При TIAC образуется наблюдательный совет из числа ведущих международных и отечественных специалистов в области арбитража, а также арбитров признанных арбитражных центров мира с целью содействия во внедрении международных стандартов в деятельность центра.
Торгово-промышленной палате поручено в месячный срок завершить разработку, с привлечением международных экспертов, проекта закона «О международном коммерческом арбитраже».