«Миллий гвардия» кийимидаги босқинчилар қўлга олинди
Тошкент туманида 47 ёшли йўловчига нисбатан босқинчилик жиноятини содир этган “Миллий гвардия” хизмат кийимидаги шахслар қўлга олинди.
ИИВ ҳузуридаги Тергов департаментининг маълум қилишича, 2020 йилнинг 31 октябрь куни соат 22:00 да, 36 ёшли Ж.П. ўзининг жиноий шериклари 36 ёшли А.И. ва 51 ёшли Б.А.лар билан биргаликда босқинчилик содир этиш мақсадида олдиндан жиноий тил бириктирган.
Улар қора рангли мато билан юзларини яшириб, эгнига “Миллий гвардия” ҳарбий кийимини кийиб, резина таёқча ва қўл кишани ҳамда пневматик ўқотар қурол билан қуролланган ҳолда, А.И.нинг бошқарувидаги Matiz русумли автомашинада Тошкент тумани, Тутзор маҳалласи, Нурмакор кўчасига келишган.
Сўнг мазкур кўча бўйлаб Lacetti’да уйига келаётган, 47 ёшли У.Р.ни йўлини тўсган ҳолда тўхтатиб, унга ҳаёт ёки соғлиғи учун хавфли бўлган зўрлик ишлатиб, қўлларини орқа тарафга қайирган ҳолда кишанлаб, босқинчилик содир этиб, фуқаро У.Р.га тегишли Lacetti русумли автомашинасининг орқа ўриндиғига ўтқазиб, олиб кетмоқчи бўлган вақтида ИИБ ходимлари томонидан қўлга олинган.
Тезкор тадбир давомида улардан қўл кишани, резина таёқ, пневматик ўқ отар қурол, “Миллий гвардия” хизмат кийими ва ниқоблар ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.
Шунингдек, ҳодиса жойини кўздан кечириш жараёнида, Matiz салонидан, Ж.П. А.И. ва Б.А.лар томонидан қонунга хилоф равишда қўлга киритилган, “01Р376СВ” ва “10Е488LA” давлат рақам белгилари мавжудлиги аниқланиб, ушбу давлат рақамлари тегишли тартибда расмийлаштириб олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Тошкент тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан фуқаролар Ж.П., А.И. ва Б.А.ларга нисбатан Ўзбекистон Жиноят кодексининг 227-модаси 1-қисми (ҳужжатлар, штамплар, муҳрлар, бланкаларни, автомототранспорт воситаларининг ва улар тиркамаларининг (ярим тиркамаларининг) давлат рақам белгиларини эгаллаш, нобуд қилиш, уларга шикаст етказиш ёки уларни яшириш) ва 164-моддаси 2-қисми “а,б” банди (босқинчилик) билан жиноят иши кўзғатилган.
Дастлабки тергов жараёнида, юқоридаги фуқаролар жиноят ишида айбланувчи тариқасида ишда иштирок этишга жалб қилинган ҳамда уларга нисбатан “қамоққа олиш” тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган.

31 октября в 22:00 часов, 36-летний гражданин Ж.П., с целью совершения разбойного нападения вступил в предварительный сговор со своими знакомыми, ровесником А.И. и 51-летним Б.А. Об этом сообщили в Следственном департаменте при МВД.
Сговорившись, злоумышленники надели форменную одежду структурного подразделения Нацгвардии и матерчатые маски чёрного цвета, вооружились резиновыми дубинками, наручниками, а также пневматическим оружием. Затем они приехали на автомобиле Matiz в махаллю «Тутзор» в Ташкентском районе и преградили дорогу проезжающему на автомобиле Lacetti 47-летнему У.Р., который в это время направлялся домой.
После этого злоумышленники, применив силу, скрутили последнему руки и надели на них наручники, усадив мужчину на заднее сидение принадлежащего ему автомобиля Lacetti. Однако, не успев выполнить задуманное, трое граждан были задержаны сотрудниками ОВД, прибывшими на место преступления.
При задержании у лжесотрудников в качестве вещественных доказательств были изъяты резиновые дубинки, наручники, пневматическое оружие и матерчатые маски чёрного цвета. В ходе осмотра места преступления из салона Matiz были также изъяты два госномера, добытые преступным путем.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Ташкентского района в отношении Ж.П., А.И. и Б.А. возбуждено уголовное дело по ч.1 ст. 227 (Завладение, уничтожение, повреждение или сокрытие документов, штампов, печатей, бланков, государственных номерных знаков автомототранспортных средств и их прицепов (полуприцепов)) и по п. «в» ч.3 ст.164 (Разбой) Уголовного кодекса.
В настоящее время в отношении злоумышленников избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, расследование продолжается.