Аввалроқ мамлакатда авиа ва темир-йўл қатновлари қисман тиклангани ва йўловчилардан коронавирус инфекциясига тест олинганлиги ҳақидаги маълумотнома талаб этилиши ҳақида маълум қилинган эди.
Лекин, 18 май куни республика махсус комиссияси мазкур талабни бекор қилгани ҳақида хабар берди.
«Аҳолининг иқтисодий ҳолатини ва ҳаракатланиш вақтида йўловчиларнинг ижтимоий масофа сақлашига шароит мавжудлигини эътиборга олиб, ҳаракатланиш вақтида ортиқча ноқулайликлар юзага келишининг олдини олиш мақсадида ушбу талаб бекор қилинди», — дейилади хабарда.
Бунда қатновларни ташкил этишда барча карантин қоидаларига амал қилиш, шу жумладан, йўловчилар сонини камайтириш, дезинфекция қилиш ва бошқа санитария талаблари бажарилиши талаб этилади.

Ранее мы сообщали, что с частичным возобновлением авиа и ж/д сообщения для пассажиров был внедрен новый порядок, согласно которому на рейсы могут допускаться пассажиры, сдавшие тест на коронавирусную инфекцию не более чем за 120 часов до посадки или до вылета и имеющие сертификат об отрицательном результате теста. Стоимость одного анализа составляет 224 тыс. сумов.
Однако 18 мая Специальная республиканская комиссия отменила данное требование.
«Учитывая экономическое положение населения в период карантина, а также возможность сохранения социальной дистанции пассажиров во время путешествий и предотвращения ненужных неудобств для межрегионального передвижения граждан Специальная республиканская комиссия отменяет данное требование», — говорится в сообщении.
При этом отмечается, что должны соблюдаться все карантинные правила, включая сокращение количества пассажиров, выполнение дезинфекционных и других санитарных требований и мер.