Ерни ноқонуний тортиб олган амалдорлар учун жавобгарлик кучайтирилади
Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенати 11 май куни бўлиб ўтган тўртинчи ялпи мажлисда ер участкаларини ноқонуний олиб қўйганлик учун жавобгарлик кучайтирилганлиги муносабати билан бир қатор кодексларга ўзгартиш ва қўшимчалар киритишни маъқуллади. Бу ҳақда парламент юқори палатаси матбуот хизмати хабар берди.
Жиноят кодекси «Ер участкаларини олиб қўйиш тартибини бўзиш» учун жавобгарлик белгиланган беш қисмдан иборат 173−1-моддаси билан тўлдирилмоқда. Ушбу модданинг биринчи қисмига кўра, ер участкаларини олиб қўйиш тартибини бузиш, шундай ҳаракатлар учун маъмурий жазо қўлланилганидан кейин содир этилган бўлса, БҲМнинг 200 бараваридан 250 бараваригача миқдорда жарима ёки 300 соатдан 360 соатгача мажбурий ишлар ёхуд 2 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари билан жазо белгилаш назарда тутилмоқда.
Модданинг иккинчи қисмида эса жавобгарликни оғирлаштирилган ҳолатлар кўрсатилган бўлиб, ер участкаларини олиб қўйиш тартибини бузиш — олиб қўйилаётган ер участкасидаги бино, бошқа иморат, иншоот ёки дов-дарахтлар ёхуд уларнинг қисмларини, зарарнинг ўрни мазкур мол-мулкнинг бозор қиймати бўйича олдиндан ва тўлиқ қопламаган ҳолда бузиб ташлашга сабаб бўлса, шундай ҳаракатлар учун маъмурий жазо қўлланилганидан кейин ёки анча миқдорда зарар етказган ҳолда содир этилса, муайян ҳуқуқдан чекланган ҳолда 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Модданинг учинчи қисмида худди шундай ҳаракатлар кўп миқдорда зарар етказган ҳолда содир этилган бўлса, айбдор 3 йилдан 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш ва тўртинчи қисмига мувофиқ, худди шундай ҳаракатлар кўпчилик учун хавфли бўлган усулда ёки жуда кўп миқдорда зарар етказган ҳолда содир этилган бўлса, 5 йилдан 8 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Юқорида қайд этилганидек, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекс ер участкаларини олиб қўйиш учун жавобгарлик кўрсатилган 61−3-моддаси билан тўлдирилмоқда.

Сенат Олий Мажлиса Узбекистана на четвертом пленарном заседании 11 мая одобрил закон о внесении изменений и дополнений в ряд кодексов, связанных с усилением ответственности за незаконное изъятие земельных участков. Об этом сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
Кодекс об административной ответственности дополняется статьей 61−3, по которой незаконное изъятие земельного участка влечет наложение штрафа на должностных лиц от 100 до 150 базовых расчетных величин.
То же правонарушение, повлекшее снос зданий, иных строений, сооружений или насаждений либо их частей на изымаемом земельном участке, без предварительного и полного возмещения убытков по рыночной стоимости указанного имущества, причинившее небольшой ущерб, наказывается наложением штрафа на должностных лиц от 150 до 200 БРВ.
Уголовный кодекс дополняется статьей 173−1, согласно которой незаконное изъятие земельного участка, совершенное после применения административного взыскания за такие же действия, наказывается штрафом от 200 до 250 БРВ или обязательными общественными работами от 300 до 360 часов либо исправительными работами до 2 лет.
Незаконное изъятие земельного участка, повлекшее снос зданий, иных строений, сооружений или насаждений либо их частей на изымаемом земельном участке, без предварительного и полного возмещения убытков по рыночной стоимости указанного имущества, совершенное после применения административного взыскания за такие же действия или с причинением значительного ущерба, влечет наложение штрафа от 250 до 300 БРВ или обязательные общественные работы от 360 до 480 часов или исправительные работы от 2 до 3 лет либо ограничение свободы от 1 года до 3 лет или лишение свободы до 3 лет с лишением определенного права.
Те же действия, совершенные с причинением крупного ущерба, наказываются штрафом от 300 до 500 БРВ или ограничением свободы от 3 до 5 лет либо лишением свободы от 3 до 5 лет с лишением определенного права.
Те же действия, совершенные общеопасным способом или с причинением особо крупного ущерба, наказываются лишением свободы от 5 до 8 лет с лишением определенного права.
Согласно поправкам в Уголовно-процессуальный кодекс, предварительное следствие по делам о преступлениях, предусмотренных статьей 173−1, производится следователями органов прокуратуры.