Жиноят процесси иштирокчиларига кўпроқ ҳуқуқ берилади
Олий суд Жиноят-процессуал кодексга киритиладиган тузатишлар лойиҳасини ишлаб чиқиб,муҳокама қилиш учун тақдим этди.
Ўтган йил декабрь ойида Президент жиноят-процессуал қонунчиликни такомиллаштириш ҳақида кўрсатма берган эди. Аниқроқ қилиб айтганда – манфаатдор шахсларга прокурор, суриштирувчи ёки терговчининг қарорлари устидан бевосита судга шикоят қилиш ҳуқуқини бериш ҳақида. Олий судга Бош прокуратура, ДХХ, ИИВ ва Адлия вазирлиги билан биргаликда тегишли қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш топширилган эди.
Улар бунинг устида ишлаб, ЖПКга киритиладиган тузатишлар пакетини муҳокамага қўйдилар. Қонун лойиҳаси муаллифлари қарорлар кесимида манфаатдор шахслар доирасини белгиладилар:
• тафтиш ўтказиш тўғрисида – гумон қилинувчи, айбланувчи, унинг ҳимоячиси, текширилаётган субъектнинг ваколатли мансабдор шахси ёки вакили;
• жиноят ишини қўзғатиш тўғрисида – ўзига нисбатан жиноят иши қўзғатилган шахс, айбланувчи, унинг ҳимоячиси, қонуний вакили;
• жиноят ишини қўзғатишни рад этиш тўғрисида – жиноят содир этилганлиги тўғрисида хабар юборган фуқаро, корхонанинг, муассасанинг, ташкилотнинг, жамоат бирлашмасининг вакили ёки мансабдор шахс;
• жиноят иши бўйича суриштирувни, дастлабки терговни тўхтатиш тўғрисида – гумон қилинувчи, айбланувчи, унинг ҳимоячиси, жабрланувчи, фуқаровий даъвогар, фуқаровий жавобгар ва уларнинг вакиллари;
• жиноят ишини тугатиш тўғрисида – гумон қилинувчи, айбланувчи, унинг ҳимоячиси, жабрланувчи, фуқаровий даъвогар, фуқаровий жавобгар ва уларнинг вакиллари, ўз хабарига кўра иш қўзғатилган корхона, муассаса, ташкилот вакили ёхуд фуқаро.
Кўрсатилган субъектлар айтиб ўтилган қарорларнинг кўчирма нусхаларини оладилар, уларда бошқа маълумотлар қатори улар устидан шикоят қилиш тартиби қайд этилади. Бунда жиноят ишини қўзғатиш тўғрисидаги ва қўзғатишни рад этиш тўғрисидаги қарорларнинг кўчирма нусхалари манфаатдор шахсларга 3 кунлик муддатда тақдим этилиши ёки электрон шаклда юборилиши керак.
Тафтиш ўтказиш тўғрисидаги, жиноят ишини қўзғатиш ҳақидаги, жиноят ишини қўзғатишни рад этиш тўғрисидаги қарор устидан унинг кўчирма нусхаси олинган кундан эътиборан 10 кун ичида шикоят берилиши мумкин. Жиноят иши бўйича суриштирувни, дастлабки терговни тўхтатиш тўғрисидаги, жиноят ишини тугатиш ҳақидаги қарор устидан эса у чиқарилган кундан эътиборан бир йил ичида шикоят қилиниши мумкин.
Шикоят судга қадар иш юритилиши устидан назоратни амалга оширувчи прокурор орқали жиноят ишлари бўйича туман (шаҳар) судига ёки терговга қадар текширув, суриштирув, дастлабки тергов ўтказилган жойдаги ҳудудий ҳарбий судга берилади. Шикоятни олган прокурор шикоят қилинаётган қарорни бекор қилишга ёхуд уни терговга қадар текширув, жиноят иши материаллари билан бирга 3 кунлик муддатда судга юборишга ҳақли.
Шикоят уни бериш ҳуқуқига эга бўлмаган шахс томонидан берилган бўлса ёки ушбу судда кўриб чиқилиши лозим бўлмаса, суд томонидан қайтарилиб, бу ҳақда ажрим чиқарилади.
Шикоят судга келиб тушган кундан эътиборан 5 кунлик муддатда судья томонидан якка тартибда кўриб чиқилади. Суд мажлисида шикоят берган шахс, унинг ҳимоячиси (адвокати), вакили, терговга қадар текширувни амалга оширувчи орган мансабдор шахснинг вакили, суриштирувчи, терговчи, прокурор иштирок этиши мумкин.
Шикоятни кўриб чиқиш натижалари бўйича суд шикоятни қаноатлантиришни рад этиш тўғрисида, устидан шикоят берилган қарорни бекор қилиш ҳақида ажрим чиқаради. Суд ажримининг кўчирма нусхаси шикоят берган шахсга ва прокурорга 3 кунлик муддатда юборилади. Бунда суднинг ажрими устидан хусусий шикоят, прокурор томонидан эса апелляция тартибида тақдимнома берилиши мумкин. Улар апелляция инстанцияси суди томонидан умумий асосларда кўриб чиқилади.

Верховный суд разработал и представил к обсуждению проект поправок к Уголовно-процессуальному кодексу.
В декабре прошлого года Президент распорядился усовершенствовать уголовно-процессуальное законодательство. Если конкретнее – предоставить заинтересованным лицам право непосредственно обжаловать в суд решения прокурора, дознавателя или следователя. Разработать соответствующий законопроект поручили Верховному суду совместно с Генеральной прокуратурой, СГБ, МВД и Минюстом.
Результатом их работы стал вынесенный на обсуждение пакет поправок к УПК. Авторы законопроекта определили круг заинтересованных лиц в разрезе постановлений:
о назначении ревизии – подозреваемый, обвиняемый, его защитник, полномочное должностное лицо или представитель проверяемого субъекта;
о возбуждении уголовного дела – лицо, в отношении которого возбуждено уголовное дело, подозреваемый, обвиняемый, его защитник, законный представитель;
об отказе в возбуждении уголовного дела – гражданин, представитель предприятия, учреждения, организации, общественного объединения или должностное лицо, от которых поступило сообщение о преступлении;
о приостановлении дознания, предварительного следствия по уголовному делу – подозреваемый, обвиняемый, его защитник, потерпевший, гражданский истец, гражданский ответчик и их представители;
о прекращении уголовного дела – подозреваемый, обвиняемый, его защитник, потерпевший, гражданский истец, гражданский ответчик и их представители, представитель предприятия, учреждения, организации либо гражданин, по сообщению которых было возбуждено дело.
Обозначенные субъекты будут получать копии названных постановлений, в которых среди прочего будет указан порядок их обжалования. Причем копии постановлений о возбуждении и отказе в возбуждении уголовного дела должны будут вручить заинтересованным лицам или направить им их в электронном виде в 3-дневный срок.
Подать жалобу на решение о назначении ревизии, возбуждении уголовного дела или об отказе в его возбуждении можно будет в течение 10 дней со дня получения его копии, а о приостановлении дознания, предварительного следствия или о прекращении уголовного дела – в течение года со дня его вынесения.
Жалоба подается в районный (городской) суд по уголовным делам или территориальный военный суд по месту проведения доследственной проверки, дознания, предварительного следствия через прокурора, осуществляющего надзор за досудебным производством. Прокурор, получив жалобу, вправе отменить обжалуемое постановление либо в 3-дневный срок направить ее в суд вместе с материалами доследственной проверки, уголовного дела.
Если жалоба подана лицом, не имеющим на это право, или не подлежит рассмотрению в этом суде либо пропущен срок ее подачи – она подлежит возврату, о чем выносится определение.
Судья рассматривает жалобу единолично в 5-дневный срок со дня поступления в суд. В судебном заседании смогут участвовать: лицо, подавшее жалобу, его защитник (адвокат), представитель, должностное лицо органа, осуществляющего доследственную проверку, дознаватель, следователь, прокурор.
По результатам рассмотрения жалобы суд выносит определение об отказе в удовлетворении жалобы либо об отмене обжалованного постановления. Копию определения суда в 3-дневный срок направят подателю жалобы и прокурору. При этом на это определение суда может быть подана частная жалоба, а прокурором – представление в апелляционном порядке. Их будут рассматривать суды апелляционной инстанции на общих основаниях.