Тадбиркорларнинг жамоатчилик кенгашлари қандай фаолият кўрсатади?
Вазирлар Маҳкамасининг 5.10.2019 йилдаги 848-сон қарори билан Бош вазирнинг тадбиркорлар мурожаатларини кўриб чиқиш қабулхоналари ҳузурида жамоатчилик кенгашларини ташкил этиш тартиби тасдиқланди.
Ҳужжат тадбиркорликни янада ривожлантириш, шу жумладан бизнес-ташаббусларни қўллаб-қувватлаш чора-тадбирларини ўз ичига олган Президентнинг 13.08.2019 йилдаги ПФ-5780-сон Фармонига мувофиқ қабул қилинган.
Жамоатчилик кенгашлари фаол тадбиркорлар, ҳуқуқшунослар ва тадбиркорларнинг бошқа вакилларидан ташкил этилади. Улар кичик бизнес ва тадбиркорликни ривожлантиришга тўсиқ ва ғов бўлаётган долзарб муаммоларни муҳокама қилади. Кенгашлар мажлисларида баён этилган таклиф ва ташаббуслар Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳузуридаги Кичик бизнес ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлигига амалда рўёбга чиқариш учун тақдим этилади.
Кенгаш – ўз ишини жамоатчилик асосида олиб борадиган, доимий фаолият юритувчи маслаҳат-кенгаш органи. Улар ўз фаолиятини Намунавий низомга мувофиқ ишлаб чиқилган ва қабулхоналар мудирлари томонидан ҳудудий ҳокимлар билан биргаликда тасдиқланадиган низом асосида амалга оширади.
Бизнеснинг долзарб масалаларини муҳокама қилишдан ташқари, Кенгашлар қуйидаги вазифаларни амалга ошириш билан шуғулланади:
• тадбиркорларнинг ҳуқуқий маданиятини ошириш, уларда иқтисодий кўникмаларни шакллантиришга кўмаклашиш, бизнесни қўллаб-қувватлаш соҳасидаги ислоҳотлар моҳияти ва аҳамиятини тушунтириш;
• ижтимоий сўровлар ўтказиш йўли билан тадбиркорларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларига дахл қилувчи масалалар юзасидан жамоатчилик фикрини ўрганиш.
Кенгашлар таркиби 3 йил муддатга шакллантирилади ва аъзолардан ташқари раис, унинг ўринбосари ва котибни ўз ичига олади. Иш жараёнида Кенгашлар тавсиявий хусусиятга эга қарорлар қабул қилади.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 5.10.2019 йилдан кучга кирди.

Как будут работать общественные советы предпринимателей?
Постановлением Кабинета Министров от 5.10.2019 г. № 848 утвержден порядок организации общественных советов при приемных Премьер-министра по рассмотрению обращений предпринимателей.
Акт принят в соответствии с Указом Президента от 13.08.2019 г. № УП-5780, содержащим меры по дальнейшему развитию предпринимательства, в том числе поддержке бизнес-инициатив
Общественные советы создаются из числа активных предпринимателей, правоведов и других представителей общественности. Они станут обсуждать актуальные проблемы, мешающие развитию малого бизнеса и предпринимательства. Предложения и инициативы, озвученные на заседаниях советов, будут регулярно направлять в Агентство по развитию малого бизнеса и предпринимательства при Минэкономпроме для практической реализации.
Совет – постоянно действующий консультативный орган, работающий на общественных началах. Они работают на основании положений, разрабатываемых в соответствии с Типовым положением (представлено в приложении к акту) и утверждаемых заведующими приемных совместно с территориальными хокимами.
Кроме обсуждения злободневных вопросов бизнеса, Советы также займутся реализацией следующих задач:
• повышением правовой культуры предпринимателей, содействием в формировании у них экономической грамотности, разъяснения сути и значения реформ в сфере поддержки бизнеса;
• изучением общественного мнения по вопросам, влияющим на права и интересы предпринимателей, путем проведения социальных опросов.
Состав Советов формируется сроком на 3 года и включает в себя, кроме членов, также председателя, его заместителя и секретаря. В процессе работы Советы выносят решения, которые носят рекомендательный характер.
Документ опубликован на государственном языке в Национальной базе данных законодательства и вступил в силу 5.10.2019 г.