Таълим кредитлари қандай олинади ва талаблари нимадан иборат?
Адлия вазирлиги олий таълим муассасаларининг кундузги бўлимларига тўлов-контракт асосида қабул қилинган талабалар олиши мумкин бўлган таълим кредитлари хақидаги маълумотларни эълон қилди.
Банклар томонидан олий таълим муассасаларининг кундузги бўлимларига тўлов-контракт асосида қабул қилинган Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлган талабаларнинг ўқиши учун уларнинг ўзларига, ота-оналари ёки васийларига таълим кредитлари берилиши мумкин, дейилади хабарда.
Таълим кредитлари талабалар учун бакалавриатга ўқишга қабул қилинганда 10 йилгача ва магистратурага ўқишга қабул қилинганда 5 йилгача бўлган муддатга берилади.
Банклар томонидан берилган таълим кредитлари бўйича:
– чин етимлар, “Меҳрибонлик уйлари”да тарбияланганлар ҳамда болаликдан I ва II гуруҳ ногиронларига – ноль фоиз ставкаси (фоизсиз кредит);
– талабаларнинг қолган тоифаларига – Марказий банкнинг амалдаги қайта молиялаш ставкасидан юқори бўлмаган фоиз ставкалари белгиланади.
Таълим кредити учун банкка қуйидаги ҳужжатлар тақдим этилади:
• ариза;
• тўлов-контракт шартномаси (контракт);
• кредитни қайтаришнинг таъминланиши тўғрисида ҳужжат;
• имтиёзли таълим кредитлари олиш ҳуқуқига эга бўлган чин етимлар, «Меҳрибонлик уйлари»да тарбияланганлар, болаликдан I ва II гуруҳ ногиронлари, кам таъминланган оилалардан чиққанлар тегишли тасдиқловчи ҳужжатларни тақдим этадилар.
Кредит олувчи юқоридаги ҳужжатларни банкка тақдим этиш билан айни бир вақтда паспортини шахсан кўрсатади. Банк паспортдан ва тақдим этилган бошқа ҳужжатлардан зарур кўчирмалар ва нусхалар олишга ҳақлидир.

Министерство юстиции обнародовало информацию об образовательных кредитах, на получение которых могут претендовать студенты, принятые на очные отделения вузов на платно-контрактной основе.
Образовательные кредиты могут выдаваться банками на обучение студентов – граждан Узбекистана, принятых на очные отделения высших образовательных учреждений на платно-контрактной основе, самим студентам, их родителям или попечителям, говорится в сообщении Минюста.
Образовательные кредиты лицам, принятым на обучение в бакалавриат, выдаются на срок до 10 лет, в магистратуру – на срок до 5 лет.
По образовательным кредитам, предоставленным банками, устанавливаются следующие размеры процентных ставок:
— круглым сиротам, воспитанникам домов-интернатов «Мехрибонлик» и инвалидам с детства I и II групп – нулевая процентная ставка (беспроцентный кредит);
— остальным категориям студентов – по плавающей процентной ставке, не превышающей действующую ставку рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан.
Для получения образовательного кредита заемщик представляет в банк следующие документы:
• заявление
• договор (контракт) об обучении на платно-контрактной;
• документ об обеспечении возвратности кредита;
• круглые сироты, воспитанники домов-интернатов «Мехрибонлик», инвалиды с детства I и II групп, выходцы из малообеспеченных семей, имеющие право на получение льготных образовательных кредитов, представляют соответствующие подтверждающие документы.
Одновременно с вышеперечисленными документами, представляемыми в банк, заемщик лично предъявляет паспорт. Банк вправе сделать необходимые выписки и копии с паспорта и других представленных документов.