«Ўзбекистон темир йўллари» чипталар сотиладиган сайтини янгилади
«Ўзбекистон темир йўллари» компанияси E-ticket чипталари сотиладиган сайти янгилангани ҳақида маълум қилди. Эндиликда ушбу сайт орқали ҳам ички, ҳам халқаро қатновлар учун чипталарни сотиб олиш мумкин.
Компания матбуот хизматининг хабар беришича, электрон чипта нархи темир йўл кассасидан олинган чиптага қараганда арзонроқ.
Сайт интерфейси соддароқ ва қулайроқ кўринишга эга бўлди, у мобил қурилма учун ҳам мослаштирилган. Авваллари чипталарни еттита шартли қадамдан сўнг сотиб олиш мумкин бўлган бўлса, энди бундай қадамлар сони тўрттани ташкил этади.
Янгиликлардан яна бири — чиптани онлайн режимда қайтариш имкониятидир. Авваллари бунинг учун кассага мурожаат қилиш, паспорт тақдим этиш ва зарур ҳужжатларни тўлдириш талаб қилинар эди.
Мамлакат ичидаги қатновлар учун чиптани чоп этиш лозим, кассага бориш талаб қилинмайди. Қоғозли нусха инспектор вокзалга киришда муҳр босиши учун лозим.
Интернет орқали расмийлаштирилган халқаро қатновлар чиптасини вокзал кассаси орқали олиш лозим. Компаниянинг қайд этишича, бундай талаб халқаро битимларда ўз аксини топган бўлиб, чиптани бошқа давлатларда йўл босиш вақтида кўрсатиш керак.
Интернет орқали чипталар тўлови учун вақтинчалик фақатгина миллий тўлов тизимлари карталари лозим. Бироқ яқин вақтларда Visa, Mastercard ва бошқала тўлов тизимлари ёрдамида ҳам тўловларни амалга ошириш имконияти пайдо бўлади.

Обновлен сайт по продаже билетов на пассажирские поезда
Компания «Узбекистон темир йуллари» сообщила о запуске обновленного сайта по продаже билетов E-ticket, с помощью которого теперь можно приобрести билеты как на внутренние, так и на международные рейсы.
Как сообщила пресс-служба компании, стоимость электронного билета ниже, чем билета, приобретенного в железнодорожной кассе.
Интерфейс сайта стал проще и удобнее, он оптимизирован под мобильные устройства. Если раньше покупку билета можно было осуществить за семь условных шагов, то теперь таких шагов всего четыре.
Среди нововведений — возможность вернуть билет в онлайн-режиме. Раньше для этого нужно было обратиться в кассу, предъявить паспорт и заполнить нужные документы.
Чтобы попасть в поезд рейса внутри страны, достаточно просто распечатать билет,посещать кассу не нужно. Бумажная копия нужна для того, чтобы инспектор при входе на вокзал поставил печать.
Билет на международный рейс, оформленный через интернет, нужно получить в кассе вокзала. Как отмечает компания, таковы требования межгосударственных соглашений — билет необходимо будет предъявлять на пути следования в других государствах.
Для оплаты билетов через интернет временно принимаются только карты национальных платежных систем, но в ближайшее время появится возможность оплаты с помощью Visa, Mastercard и других платежных систем.