Дастурнинг асосий мақсади – қонун устуворлигини таъминлашни қўллаб-қувватлаш, юристлар ва суд-ҳуқуқи тизими ходимларининг малакасини ошириш, фуқаролик жамияти ва ННТ учун қулай ҳуқуқий муҳитни шакллантиришдир.
Бу Тошкентда АҚШнинг халқаро ривожланиш бўйича агентлиги (USAID)нинг Ўзбекистондаги суд-ҳуқуқ ислоҳотига доир дастури тақдимотига бағишлаб ўтказилган тадбирда қайд этилди.
Тадбирда адлия вазири Р.Давлетов, USAID ва бошқа халқаро ташкилотлар, фуқаролик жамияти институтлари вакиллари иштирок этди.
Маълумот учун: USAIDнинг Ўзбекистонда суд-ҳуқуқ ислоҳоти бўйича дастури (JRUP)нинг амалга оширилиши умумий миқдори 10 миллион АҚШ долларидан ортиқ маблағни ташкил этади. Дастур 3 йиллик муддатни ўз ичига қамраб олган бўлиб, мамлакатимиз ҳукуматининг қонун устуворлигини таъминлаш,қонунчилик ва суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилиш ҳамда республикада фуқаролик жамиятини ривожлантириш каби саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлашга йўналтирилган.
Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ, Ўзбекистонда кенг кўламли ижтимоий-иқтисодий, суд-ҳуқуқ ислоҳотлари амалга оширилмоқда.
USAIDнинг Ўзбекистондаги суд-ҳуқуқ ислоҳотига доир дастурининг амалга оширилиши ўтган йилнинг 8 июнида Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ва USAID ўртасида имзоланган Қонун устуворлигини мустаҳкамлашни қўллаб-қувватлаш бўйича ўзаро англашув меморандумида кўзда тутилган. Бу давлатимиз раҳбарининг АҚШга амалга оширган давлат ташрифи доирасида адлия вазирининг Вашингтон шаҳрида имзолаган келишувларининг мантиқий давоми бўлди.
USAIDнинг Ўзбекистонда суд-ҳуқуқ ислоҳотига доир дастури Адлия вазирлигиҳамда турли давлат органлари ва ташкилотлари, фуқаролик жамияти институтлари билан ҳамкорликда амалга оширилади.
Мазкур дастур 2017-2021 йилларда Мамлакатимизни ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича ҳаракатлар стратегиясида белгиланган асосий мақсадларга эришишга янгича туртки бўлади. Хусусан, юристлар малакасини ошириш бўйича янги имкониятлар яратилади, қўшма тадқиқотлар ўтказиш, кутубхоналар, онлайн-таълим ва тадқиқот ресурслари имкониятларини кенгайтириш мақсадида АҚШ университетлари билан шериклик муносабатлари ўрнатилади.
Шунингдек, фуқаролар ва жамоатчилик иштирокидаги назорат механизмларини ишлаб чиқиш моделларини яратиш ва амалий тадқиқотлар ўтказиш, ахборот билан таъминлаш ва ҳуқуқий ислоҳотларни мониторинг қилиш учун фуқаролик жамиятининг имкониятларини ривожлантириш масалалари ҳам режалаштирилган.

В числе основных целей программы — поддержка обеспечения верховенства закона, повышение профессионализма юристов и работников судебно-правовой системы, формирование благоприятной правовой среды для гражданского общества и ННО.
Реализация программы USAID по судебно-правовой реформе в Узбекистане на общую сумму более 10 миллионов долларов США охватывает трехлетний период. Программа направлена на поддержку усилий правительства нашей страны по обеспечению верховенства закона, дальнейшему реформированию законодательной и судебно-правовой систем, а также в целях содействия росту и развитию гражданского общества в Узбекистане.
В мероприятии посвященному запуску программы по судебно-правовой реформе приняли участие министр юстиции Р. Давлетов, представители USAID и других международных организаций, институтов гражданского общества.
В соответствии со Стратегией действий в Узбекистане осуществляются многоплановые социально-экономические преобразования. Одно из приоритетных направлений — обеспечение верховенства закона и реформирование судебно-правовой системы, направленные на укрепление подлинной независимости судебной власти и гарантий надежной защиты прав и свобод граждан, совершенствование законодательства, повышение эффективности системы противодействия преступности и профилактики правонарушений, полную реализацию принципа состязательности в судебном процессе, совершенствование системы оказания юридической помощи и правовых услуг.
Реализация программы USAID по судебно-правовой реформе в Узбекистане предусмотрена Меморандумом о взаимопонимании в области поддержки укрепления верховенства закона, подписанном Министерством юстиции Республики Узбекистан и USAID 8 июня прошлого года. Это стало логическим продолжением договоренностей, достигнутых министром юстиции в Вашингтоне в рамках официального визита главы государства в США. Меморандум служит основанием для поддержки Республики Узбекистан в реализации и имплементации реформ в судебно-правовой сфере.
Программа USAID по судебно-правовой реформе реализуется в сотрудничестве с Министерством юстиции и другими государственными органами, а также с организациями, институтами гражданского общества. Ожидается, что она придаст новый импульс деятельности по достижению основных целей, обозначенных в Стратегии развития страны на 2017-2021 годы. Предусмотрено внедрение лучших мировых практик судебно-правовых реформ, повышение потенциала юристов и дальнейшее развитие благоприятной среды для деятельности институтов гражданского общества и ННО.
В частности, будут созданы возможности для профессионального развития юристов, установлены партнерские отношения с университетами США для проведения совместных исследований, расширения возможностей библиотек, онлайн-обучения и исследовательских ресурсов. Намечены разработка механизмов надзора со стороны граждан и участия общественности путем создания моделей, проведения тематических исследований, а также развитие потенциала гражданского общества для обеспечения информационной поддержки и мониторинга правовых реформ.