Россия қўшни давлатлардан мамлакатга кириб келаётган барча меҳнат муҳожирларини мажбурий геномик рўйхатга олишни жорий қилиши ва миграция қонунчилигини кодлаштириши мумкин. Бу ҳақда Россия Тергов қўмитаси раиси Aлександр Бастрикин «Интерфакс»га берган интервьюсида маълум қилди.
Янги меъёрий ҳужжатда у миграциянинг барча шаклларини, шунингдек, чет элликларни ҳисобга олиш билан боғлиқ нормаларни ишга жойлашиш учун квоталар берилган ҳолда рўйхатга олишни, шунингдек, мигрантларни рўйхатга олиш, уларнинг бармоқ изларини олиш ва бошқа тартибларни аниқ белгилашни таклиф қилди.
Шунингдек, унинг сўзларига кўра, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг чегарачилар билан ўзаро ҳамкорлиги тартиби белгиланиши керак, бу миграция назоратини янада самаралироқ қилади.
«Бундай чора-тадбирлар миграция жараёнлари устидан назоратни жиддий равишда кучайтиради, жиноятчиларнинг меҳнат бозоримизга кириб келишига қўшимча тўсиқ қўяди, ҳуқуқ-тартибот идоралари эса улар содир этган жиноятларни янада муваффақиятли фош этади», – дея тушунтирди тергов қўмитаси раиси.
Қайд этилишича, 2020 йилнинг январь–июнь ойларида Россияда хорижликлар томонидан содир этилган 17 мингдан ортиқ, 2021 йилнинг биринчи ярмида эса 19 мингга яқин жиноятлар тергов қилинган.
«Ҳозирги вақтда меҳнат муҳожирларининг ноқонуний хатти-ҳаракатлари кўпайган, улар иштирокида жамоат тартибини қўпол равишда бузиш, оммавий муштлашувлар содир бўлмоқда. Криминологик тадқиқотлар шуни кўрсатадики, меҳнат муҳожирларининг тажовузкорлигининг кучайиши иш берувчилар томонидан уларнинг ижтимоий-маиший шароитларини нотўғри ташкил этиш, шунингдек, Россияга ишлаш учун келганлар ўртасида ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишнинг имкони йўқлиги билан боғлиқ, улар бу ҳақда хабардор бўлиши керак», – деди Aлександр Бастрикин.

В России могут ввести обязательную геномную регистрацию всех въезжающих в страну трудовых мигрантов из ближнего зарубежья и кодифицировать миграционное законодательство. Об этом в интервью «Интерфаксу» сообщил председатель Следственного комитета России Александр Бастрыкин.
В новом нормативном акте он предложил прописать все формы миграции, а также нормы, связанные с регистрацией иностранцев, с выдачей квот на занятие трудовой деятельностью, а также четко определить порядок учета мигрантов, их дактилоскопирования и другие виды контроля.
Также, по его словам, должен быть прописан порядок взаимодействия правоохранительных органов с пограничниками, что сделает миграционный контроль более эффективным.
«Такие меры серьезным образом ужесточат контроль над миграционными процессами, позволят поставить дополнительный барьер проникновению на наш рынок труда криминальных элементов, а правоохранительным органам — более успешно раскрывать совершенные ими преступления», — объяснил председатель Следственного комитета.
Отмечается, что за январь-июнь 2020 года в России было расследовано более 17 тысяч преступлений, совершенных иностранцами, а за первое полугодие 2021 года – почти 19 тысяч.
«В настоящее время отмечается рост противоправных деяний трудовых мигрантов, с их участием происходят грубые нарушения общественного порядка, массовые драки. Криминологические исследования показывают, что возрастающая агрессия трудовых мигрантов связана с ненадлежащей организацией работодателями их социально-бытовых условий, а также с отсутствием должной профилактики правонарушений среди прибывающих для осуществления трудовой деятельности в России, которых необходимо информировать об ответственности и последствиях совершения тех или иных противоправных деяний», — сказал Александр Бастрыкин.