Президентнинг “Жамиятда ижтимоий-маънавий муҳитни соғломлаштириш, маҳалла институтини янада қўллаб-қувватлаш ҳамда оила ва хотин-қизлар билан ишлаш тизимини янги даражага олиб чиқиш чора-тадбирлари тўғрисида” 2020 йил 18 февралдаги ПФ-5938-сон Фармонида қўйилган вазифаларни амалга ошириш учун:
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар, Тошкент шаҳар ҳамда туман ва шаҳарларда Нуронийлар жамоатчилик кенгашлари ташкил этилади. Кексаларни қўллаб-қувватлаш соҳасига оид қонун ҳужжатларининг ижросини таъминлашга кўмаклашиш, муаммоларни мониторинг ва таҳлил қилиш, ёлғиз кексалар, пенсионерлар, ногиронлар ва бошқаларга тааллуқли муаммолар бўйича таклифлар ишлаб чиқиш уларнинг асосий вазифалари ҳисобланади;
Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлигининг ҳудудий бўлинмалари раҳбарлари ўринбосарлари Нуронийлар жамоатчилик кенгашлари раислари томонидан тайинланади;
Нуронийлар жамоатчилик кенгашлари тўғрисидаги намунавий низом тасдиқланди.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 25.05.2020 йилдан кучга кирди.

Кабинет Министров принял постановление от 23.05.2020 г. № 326 «О мерах по созданию Общественных советов старейшин Республики Каракалпакстан, областей, города Ташкента, районов и городов».
Для реализации задач, поставленных Указом Президента от 18.02.2020 г. № 5938 «О мерах по оздоровлению социально-духовной атмосферы в обществе, дальнейшей поддержке института махалли, а также поднятию на новый уровень системы работы с семьями и женщинами»:
в Республике Каракалпакстан, областях, городе Ташкента, а также в районах и городах создаются Общественные советы старейшин. Их основными задачами являются содействие в выполнении законодательства по поддержке пожилых, мониторинг и анализ проблем, выработка предложений по вопросам, касающимся одиноких пожилых, пенсионеров, инвалидов и другие;
заместители территориальных подразделений Министерства по делам махалли и семьи назначаются председателями Общественных советов старейшин;
утверждено типовое положение Общественного совета старейшин.
Документ опубликован на государственном языке в Национальной базе данных законодательства и вступил в силу 25.05.2020 г.