Вазирлар Маҳкамасининг 26.02.2019 йилдаги 170-сон қарори билан уй-жой шароитларини яхшилашга муҳтож бўлган фуқароларга Давлат уй-жой фондидаги турар жойларни ижарага бериш тартиби тасдиқланди.
Турар жой давлат уй-жой фонди: муниципал, идоравий ёки аниқ мақсадли коммунал уй-жой фондидан берилади.
Бундай шахсларни ҳисобга олиш, турар жой майдонини олиш учун навбатни белгилаш, уни тақсимлаш ва ижарага беришни маҳаллий ҳокимликлар ва идоравий уй-жой фонди бўлган ташкилотлар амалга оширади.
Қуйидагилар уй-жой шароитларини яхшилашга муҳтож деб ҳисобланади:
- турар жой майдонига эга бўлмаган ёки яшаш учун яроқсиз уй-жойлар (бараклар, вақтинчалик уйлар, авария ҳолатидаги уйлар, ертўлалар)да яшовчи фуқаролар;
- ҳар бир оила аъзоси 16 кв. метрдан, кресло-аравачада ҳаракатланадиган ногиронлар учун – 23 кв. метрдан кам бўлган турар жой билан таъминланганлар;
- ётоқхоналарда, ишлаб чиқариш ва хизмат хоналарида яшовчилар (бундан мавсумий ва вақтинчалик ходимлар, шунингдек ўқишлари сабабли ётоқхоналарга кўчиб ўтган фуқаролар мустасно);
- қариндошлик алоқалари бўлмаган икки ва ундан кўп оила бўлиб бир квартирада яшовчилар;
- алоҳида квартирада яшашга муҳтож бўлиб, Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан тасдиқланган айрим сурункали касалликларнинг оғир шаклларига чалинганлар;
- уй-жой ажратилаётган аҳоли пунктида камида 3 йил яшаётган ва рўйхатда турган фуқаролар.
Дала шароитларида камида 20 йил ишлаган ва шу туфайли доимий яшаш жойига эга бўлмаган геология-қидирув ташкилотлари ва топография-геодезия хизматлари ходимлари, тегишли аҳоли пунктида доимий яшашидан қатъи назар, уни олишлари мумкин.
Ҳисобга қўйилиш ва турар жой олиш учун навбатга туриш учун тегишли ҳокимликка (идоравий уй-жой олиш учун эса – иш жойи бўйича) ариза тақдим этиш зарур, у ерда ҳужжатлар ва ариза берувчининг яшаш шароитлари ўрганилади. Турар жой майдони ажратиш тўғрисида қарор чиқарилгандан кейин шахсга ордер берилади, у фуқаро ва балансида уй-жой бўлган ташкилот ўртасида ижара шартномаси тузишга асос бўлади.
Ижара шартномаси кўпи билан 5 йилга тузилади. Ижара ҳақи турар жойнинг умумий майдонидан келиб чиқиб 1 кв. метр учун Тошкентда бир йилга ЭКИҲнинг 2%и ва бошқа вилоятларда ЭКИҲнинг 1%и миқдорида белгиланади. Бу миқдор календарь йилда ўзгармай қолади.
2020 йил 1 январгача ҳокимликларга уй-жой шароитларини яхшилашга муҳтож фуқаролар бўйича эектрон маълумотлар базасини шакллантириб, уни ўз веб-сайтларига жойлаштириш ва мунтазам равишда янгилаб бориш, шунингдек зарур ҳужжатларни идоралараро электрон ҳамкорлик тизими орқали олиш тартибини йўлга қўйиш вазифаси топширилган.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 26.02.2019 йилдан кучга кирди.

Постановлением Кабинета Министров от 26.02.2019 г. № 170 утвержден порядок выделения нуждающимся в улучшении жилищных условий жилья Госжилфонда на условиях аренды.
Жилье будет предоставляться из государственного жилищного фонда: муниципального, ведомственного или фонда целевого назначения.
Учет таких лиц, установление очереди на получение жилплощади, ее распределение и предоставление в аренду осуществляют местные хокимияты и организации, имеющие ведомственный жилфонд.
Нуждающимися в улучшении жилищных условий признаются лица:
- без своей жилплощади, или проживающие в непригодных жилых помещениях (бараках, домах в аварийном состоянии и пр.);
- имеющие жилье площадью менее 16 кв. м на каждого члена семьи, для инвалидов-колясочников – менее 23 кв. м, т.е. при несоответствии жилплощади установленной социальной норме;
- проживающие в общежитиях (кроме учащихся и студентов), производственных или служебных помещениях, за исключением временных и сезонных работников;
- проживающие совместно в одной квартире с двумя или более семьями без родственных связей;
- страдающие тяжелым видом хронического заболевания в соответствии с перечнем, утвержденным Минздравом, и нуждающиеся в отдельном проживании;
- проживающие в населенном пункте и состоящие на учете как нуждающиеся в улучшении жилищных условий более 3 лет.
Сотрудники геолого-разведывательных организаций и топографо-геодезических служб, проработавшие в полевых условиях не менее 20 лет и в связи с этим не имеющие постоянного жилья, могут получить его независимо от проживания в соответствующем населенном пункте.
Чтобы встать на учет и в очередь для получения жилья, необходимо подать заявление в соответствующий хокимият (а для получения ведомственного жилья – по месту работы), где изучат документы и условия проживания заявителя. После вынесения решения о выделении жилплощади лицу вручается ордер, который является основанием для заключения договора аренды между гражданином и организацией, на балансе которой содержится помещение.
Договор аренды заключается на срок не более 5 лет. Арендная плата определяется исходя из общей площади жилого помещения из расчета 2% МРЗП за кв. м в Ташкенте и 1% МРЗП за кв. м в других областях. Стоимость оплаты указана за год.
До 1 января 2020 года хокимиятам поручено сформировать электронную базу данных по гражданам, нуждающимся в улучшении жилищных условий, с размещением ее на веб-сайтах, а также внедрить порядок получения необходимых документов для получения жилья посредством межведомственной электронной системы.
Документ опубликован на государственном языке в Национальной базе данных законодательства и вступил в силу 26.02.2019 г.