Давлат ташкилотлари ходимларининг ҳуқуқий саводхонлиги тест синовидан ўтказилади
Вазирлар Маҳкамасининг 13.03.2021 йилдаги 134-сон қарори билан Давлат ташкилотлари ходимларининг ҳуқуқий саводхонлиги даражасини ошириш ва баҳолаш тартиби тўғрисида низом тасдиқланди.
Баҳолашнинг асосий вазифалари қуйидагилар ҳисобланади:
• давлат ташкилотлари ходимларининг амалдаги қонунчилик ҳужжатлари, шунингдек қонунчиликдаги сўнгги ўзгаришлардан хабардорлиги даражасини аниқлаш ва бу борадиган билимларини мунтазам ошириб бориш;
• давлат ташкилотлари ходимлари томонидан ўз фаолиятида фуқароларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларига риоя қилинишини таъминлаш;
• давлат ташкилотлари ходимлари томонидан ноқонуний қарорлар қабул қилиниши, шунингдек ҳуқуқбузарликлар содир этилишининг олдини олиш;
• давлат ташкилотлари ходимларининг ҳуқуқий саводхонлик даражасини баҳолаш орқали унинг натижаларини доимий равишда мониторинг қилиб бориш.
Низомга мувофиқ давлат ташкилотлари ходимларининг ҳуқуқий саводхонлик даражаси белгиланган минимал талаблар асосида баҳоланади.
Давлат ташкилотлари ходимлари Давлат хизматининг ягона электрон ахборот-таҳлил тизимидаги «Давлат хизматчиларини синовдан ўтказиш модули» махсус тест тизимидан фойдаланган ҳолда мустақил равишда ўқитилади ва тест синовларидан ўтказилади.
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигига 2021 йил 1 майга қадар ўқув машғулотларини ташкил этиш учун зарур ўқув дастури, материаллар ва тест синовлари базасини шакллантириш ҳамда электрон платформага жойлаштириш учун Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлигига тақдим этиш топширилди.
Давлат ташкилотлари ходимларини баҳолаш ҳар 3 йилда бир марта Адлия вазирлиги томонидан тегишли давлат ташкилоти билан келишилган ҳолда тасдиқланадиган режа-график асосида ташкил этилади. Давлат ташкилотлари раҳбарлари ўз ходимларининг ҳуқуқий саводхонлигини таъминлаш учун шахсан масъул ва жавобгар ҳисобланадилар.
Давлат ташкилотларига биринчи марта ишга қабул қилинаётган иш стажига эга бўлмаган шахслар ишга қабул қилинган кундан бошлаб 12 ой ўтгач тегишли тартибда баҳолашдан ўтказилади.
Ҳар бир ходим томонидан 40 та тест саволи бажарилади. Бунда баҳолашдан муваффақиятли ўтган давлат ташкилотлари ходимларининг шахсий кабинетига электрон тарзда QR-код орқали тасдиқланган баҳолаш натижалари чиқиши билан дарҳол юборилади.
Устав капиталида давлат улуши миқдори 50% ва ундан ортиқ бўлган юридик шахсларга шартнома асосида ўз ходимлари ҳуқуқий саводхонлиги даражасини ошириш бўйича ўқитиш ва баҳолаш тавсия этилади.
Адлия вазирлиги баҳолаш натижаларини доимий равишда мониторинг ва таҳлил қилади. Юқори натижани қайд этган давлат ташкилотларининг ижобий тажрибалари бошқа давлат ташкилотлари фаолиятига жорий этилади.
Адлия вазирлиги томонидан Вазирлар Маҳкамасига ва Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлигига баҳолаш натижалари бўйича таҳлилий маълумот киритилади.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 15.06.2021 йилдан кучга кирди.

Постановлением Кабинета Министров от 13.03.2021 г. № 134 утверждено Положение о порядке повышения и оценки уровня правовой грамотности работников государственных организаций.
Основными задачами оценки являются:
определение уровня осведомленности сотрудников госорганов о действующем законодательстве, а также о последних изменениях в законодательстве, постоянное повышение их знаний в этой области;
обеспечение соблюдения прав и законных интересов граждан сотрудниками госорганов в их деятельности;
предотвращение неправомерных решений сотрудников госорганов, а также совершения правонарушений;
регулярный мониторинг результатов оценки уровня правовой грамотности сотрудников государственных органов.
Согласно Положению, уровень правовой грамотности работников государственных организаций будет оцениваться на основании установленных минимальных требований.
Обучение и тестовые испытания госслужащие проходят самостоятельно с использованием специальной системы тестирования – «Модуль тестирования государственных служащих» в Единой электронной информационно-аналитической системе государственной службы.
Министерству юстиции Республики Узбекистан поручено до 1 мая 2021 года сформировать базу учебной программы, материалов и тестовых вопросов и передать в Агентство развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан для размещения на электронной площадке.
Оценка госслужащих проводится каждые 3 года на основе плана-графика, который утверждается Минюстом по согласованию с соответствующей государственной организацией. Руководители госорганов несут персональную ответственность за обеспечение правовой грамотности своих сотрудников.
Лица, впервые принимаемые на работу в государственные организации и не имеющие стажа работы, будут оцениваться в соответствующем порядке через 12 месяцев после даты приема на работу.
Каждый работник отвечает на 40 тестовых вопросов. При этом сразу после вывода результатов оценки, информация, подтвержденная QR-кодом, направляется в электронном виде в личные кабинеты работников государственных организаций, успешно прошедших оценку.
Юридическим лицам с долей государства 50% и более в уставном капитале рекомендовано проводить обучение и аттестацию для повышения правовой грамотности своих сотрудников на договорной основе.
Министерством юстиции проводится постоянный мониторинг и анализ результатов оценки. Положительный опыт госорганизаций, зафиксировавших высокий результат, будет распространяться в деятельность других государственных организаций.
По итогам оценки Минюст вносит аналитическую информацию в Кабинет Министров и Агентство развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан.