Банкларда ID-картадан фойдаланиш мумкин бўлади
Марказий банки бошқаруви томонидан қабул қилинган 7 та норматив-ҳуқуқий ҳужжатга тегишли ўзгартиришлар киритилиб, унда фуқаролар паспорти билан бир қаторда идентификация ID-картадан фойдаланган ҳолда банк хизматларидан фойдаланишлари мумкинлиги белгиланди. Бу ҳақда тегишли Марказий банк бошқарувининг қарори қабул қилинди, дея хабар берди регулятор матбуот хизмати.
«Мазкур ўзгартиришлар банк ва мижоз ўртасида шахсни тасдиқловчи ҳужжат маълумотларини тақдим этиш билан боғлиқ тушунмовчиликларнинг олдини олишга хизмат қилади», — дейилади хабарда.
Миллий паспортларнинг ўрнини эгаллаётган ID-карталарни бериш 4 январдан бошланди.
Ўтган йилнинг ноябрь ойида банкларга ҳайдовчилик гувоҳномаси орқали мижозлар шахсини тасдиқлашга рухсат берилганди. Гувоҳнома шахсни тасдиқловчи расмий давлат ҳужжатига 2017 йил июнда тенглаштирилган эди.

ID-карту разрешено использовать в банках
Клиентам коммерческих банков разрешено использовать идентификационную карту (ID-карту) в качестве документа, удостоверяющего личность, при пользовании банковскими услугами. Соответствующее постановление правления Центрального банка Узбекистана 26 января зарегистрировало Министерство юстиции.
Изменения, внесённые в общей сложности в 7 нормативно-правовых актов ЦБ, послужат «предотвращению недоразумений между банком и клиентом, связанные с предоставлением документа, удостоверяющего личность», говорится в сообщении пресс-службы регулятора.
Выдача ID-карт, заменяющих национальный паспорт, началась с 4 января.
В ноябре прошлого года ЦБ разрешил идентифицировать физических лиц по водительскому удостоверению нового образца. Оно было приравнено к официальному государственному документу, удостоверяющему личность, ещё в июне 2017 года.