1 апрелдан Ягона интерактив давлат хизматлари портали (ЯИДХП) орқали ҳайдовчилик гувоҳномасини алмаштириш учун ариза топшириш мумкин.
Тошкент ИИББ матбуот хизматининг хабар қилишича, 13 февраль куни ички ишлар вазири Пўлат Бобожонов ва адлия вазири Русланбек Давлетов бу ҳақдаги қўшма қарорни имзолади.
Янгилик бутун Ўзбекистон бўйича жорий этилади. Хизматдан фойдаланиш учун давлат хизматлари маркази орқали тақдим этиладиган электрон рақамли имзо лозим.
Онлайн ариза топшириш вақтида аризачининг фотосурати ИИВ маълумотлар базасидан олинади. Агар аризачи ҳайдовчилик гувоҳномасида янги фотосуратини кўришни хоҳласа, давлат хизматлари марказига ташриф буюриши лозим.
Киритилган маълумотлар текширилганидан сўнг давлат божини тўлаш учун квитанция тайёрланади. Тайёр ҳужжатни давлат хизматлари марказидан олиш мумкин.
Эслатиб ўтамиз, 1 июндан прописка ва почта манзилидан қатъи назар, ҳар қандай давлат хизматлари маркази орқали давлат хизматларини олиш мумкин бўлади. Бундан ташқари, ЯИДХП орқали давлат хизматларини олишда давлат божлари, йиғимлар ва бошқа тўловлар учун 90 фоиз миқдорида тўлов амалга оширилади.

Подать заявку на обмен водительского удостоверения можно будет онлайн
С 1 апреля подать документы на обмен водительского удостоверения можно будет через Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ).
Как сообщила пресс-служба ГУВД Ташкента, совместное постановление об этом подписано 13 февраля министром внутренних дел Пулатом Бобожоновым и министром юстиции Русланбеком Давлетовым.
Нововведение коснется всего Узбекистана. Чтобы воспользоваться услугой, необходимо электронная цифровая подпись, получить которую можно в центрах государственных услуг.
При подаче онлайн-заявления фотография заявителя будет получена системой из базы данных МВД. Если заявитель желает увидеть на водительском удостоверении новую фотографию, нужно будет посетить центр госуслуг.
После проверки введенной информации системой будет сформирована квитанция на оплату государственной пошлины. Получить готовый документ можно будет в центре госуслуг.
Напомним, с 1 июня обращаться за получением госуслуг можно будет в любые центры госуслуг, независимо от прописки и почтового адреса. Кроме того, при получении госуслуг через ЕПИГУ пошлины, сборы и другие платежи будут уплачиваться в размере 90%.