Ҳужжат Давлат дастури–2019, Маъмурий ислоҳотлар концепцияси ва Норма ижодкорлиги фаолиятини такомиллаштириш концепцияси, шунингдек бошқа ҳужжатларда назарда тутилган қонун лойиҳаларининг ўз вақтида ва сифатли ишлаб чиқилишини таъминлаш мақсадида қабул қилинди.
Дастурга жами 38 та қонун лойиҳаси киритилган. Уларни ишлаб чиқиш бўйича масъул ижрочилар, Вазирлар Маҳкамаси ва Қонунчилик палатасига киритиш муддатлари, шунингдек улар қабул қилинган тақдирда кутиладиган натижалар кўрсатилган. Улар орасида, хусусан:
- янги таҳрирдаги Солиқ кодекси. 1 июлгача Қонунчилик палатасига киритилиши кутилмоқда. Ҳужжат илғор хорижий тажрибадан келиб чиққан ҳолда халқаро молия ташкилотлари мутахассислари билан биргаликда ишлаб чиқилади. Шу жумладан ҳалол солиқ тўловчиларни рағбатлантириш ва яширин фаолият юритадиган субъектларни жазолаш механизмлари назарда тутилади;
- янги таҳрирдаги Меҳнат кодекси. Ҳужжат IV чорак охирида Вазирлар Маҳкамасига тақдим этилади. Ишнинг ўзига хос хусусиятига кўра меҳнат шартномасини тузиш ва бекор қилиш тартибининг соддалаштирилиши, ходим билан бир вақтда иш берувчининг ҳам манфаатларини ифодалайдиган қоидалар киритилиши кутилмоқда;
- Жиноят-процессуал ва Фуқаролик кодексларига ўзгартиришлар. Улар қонунга хилоф тарзда ҳукм этиш, жиноий жавобгарликка тортиш, эҳтиёт чораси сифатида қамоққа олиш ва муносиб хулқ-атворда бўлиш ҳақида тилхат олиш, қамоқ тариқасидаги маъмурий жазони бериш натижасида фуқарога етказилган зарарни ундириб олиш масалаларига тааллуқли бўлади. Зарарни тегишли давлат идораларининг бюджетдан ташқари жамғармалари ҳисобидан қоплаб, кейинчалик ушбу суммани айбдор шахсдан ундириб олиш режалаштирилмоқда;
- янги таҳрирдаги «Валютани тартибга солиш тўғрисида»ги Қонун. Парламентга тахминан 1 апрелда киритилади. Ҳужжатда қуйидагиларни назарда тутиш режалаштирилмоқда:
а) соҳага оид қонуности ҳужжатларни инвентаризациядан ўтказиш, ҳаволаки нормаларни максимал даражада қисқартирган ҳолда валюта операцияларини амалга оширишга оид барча жиҳатларни тартибга солиш;
б) халқаро тажрибани чуқур ўрганиш асосида ва тадбиркорлар эҳтиёжларини инобатга олган ҳолда валюта операцияларини тартибга солишни соддалаштириш;
в) жисмоний ва юридик шахсларнинг ўз валюта маблағидан эркин фойдаланиш ҳуқуқининг кафолатини мустаҳкамлаш;
г) капитал ҳаракати билан боғлиқ операцияларни тартибга солиш;
д) валюта бозори фаолиятини янада такомиллаштириш ва эркинлаштириш;
е) норезидентларнинг республикамизда фаолият юритиши натижасида олинган маблағларини чет эл валютасига айирбошлаш амалиётини янада соддалаштириш ва бошқалар;
- янги таҳрирдаги «Рақобат тўғрисида»ги Қонун табиий монополиялар соҳасида тартибга солишни кучайтириш имконини беради. Қонун бузилиш ҳолати учун монополистларнинг жавобгарлиги оширилади, АКТ соҳасида рақобат тартибга солинади. Лойиҳа 1 ноябргача киритилади;
- «Қимматли қоғозлар бозори тўғрисида»ги Қонунга тузатишлар. Ваколатли давлат органининг ваколатлари кенгайтирилади, шу жумладан банк сирларини очиш ҳуқуқи билан. Қимматли қоғозлар бозорини тартибга солувчи органлар ўртасида ахборот алмашиш вақтида олинган махфий ахборотни ошкор қилиш бўйича чекловлар белгиланади;
- «Аудиторлик фаолияти тўғрисида»ги Қонунга ўзгартиш ва қўшимчалар (1 июлгача ишлаб чиқилади). Улар қуйидагиларга оид бўлади:
а) аудиторлик фаолиятини лицензиялаш жараёнини соддалаштириш;
б) аудиторларни сертификатлаш ва малакасини ошириш тизимини такомиллаштириш;
в) ҳар йили аудиторлик текширувидан ўтиши шарт бўлган ижтимоий аҳамиятга эга корхоналарни аниқлаш;
- «Мажбурий тиббий суғурта тўғрисида»ги Қонун лойиҳаси (1 августгача Парламентга киритилади). Унда қуйидаги масалалар ўз аксини топади:
а) 2021 йилдан бошлаб мажбурий тиббий суғурта тизимини босқичма-босқич жорий этиш;
б) тегишли норматив-ҳуқуқий базани шакллантириш;
в) соғлиқни сақлаш эҳтиёжи учун ажратилаётган пул маблағларини жамлаш ва тақсимлаш механизмларини такомиллаштириш;
г) «ҳар бир тўлиқ даволанган ҳолат» ҳисобидан келиб чиқиб молиялаштириш механизмларини жорий қилиш;
д) тиббий суғурта дастурларини амалга оширишга нодавлат тиббиёт ташкилотларини кенг жалб этиш ва ҳ.к.;
- янги таҳрирдаги «Вазирлар Маҳкамаси тўғрисида»ги Қонун. Тахминан 25 апрелда Қонунчилик палатасига киритиш режалаштирилмоқда. Ҳукумат аъзоларининг ваколатлари ва жавобгарлигини белгилаш, Парламент, Президент, унинг администрацияси, судлар, ҳуқуқни муҳофаза қилиш ва ҳарбийлаштирилган тузилмалар, ННТ, сиёсий партиялар билан ўзаро ҳамкорлиги масалалари тартибга солинади;
- янги таҳрирдаги «Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар тўғрисида»ги Қонун. Олий Мажлис палатасига киритилиши мўлжалланган сана – 1 апрель. Тўғридан-тўғри амалга ошириш механизмига эга бўлмаган қонун лойиҳаларини (яъни декларатив, «ҳадли» тусга эга, ҳақиқатда амалга ошириш механизмларини назарда тутмайдиган, таҳр.) киритиш тақиқланишини тартибга солиш кўзланмоқда.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 12.02.2019 йилдан кучга кирди.

Какие законопроекты будут рассмотрены в 2019 году?
Постановлением Кабинета Министров от 11.02.2019 г. № 113 утверждена Программа по разработке и внесению в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан проектов законов в 2019 году.
Документ принят в целях своевременной и качественной разработки проектов законов, предусмотренных в Госпрограмме-2019, Концепции административной реформы и Концепции совершенствования нормотворческой  деятельности, а также в других актах.
Всего в Программу включено 38 законопроектов. Указаны ответственные за их разработку исполнители, сроки внесения в Кабинет Министров и Законодательную палату, а также ожидаемые результаты от их принятия. Среди них, в частности:
• новая редакция Налогового кодекса. Внесение в Законодательную палату ожидается до 1 июля. Документ разработают совместно со специалистами международных финансовых организаций с учетом передового международного опыта. Предусмотрят в том числе механизмы поощрения добросовестных налогоплательщиков и наказания субъектов, осуществляющих теневую деятельность;
• новая редакция Трудового кодекса. Документ представят в Кабинет Министров в конце IV квартала. Ожидаются упрощение порядка заключения и прекращения трудовых договоров исходя из особенностей работы, включение норм, выражающих интересы не только работников, но и работодателя;
• поправки к Гражданскому и Уголовно-процессуальному кодексам. Они коснутся вопросов возмещения вреда, причиненного гражданам в результате незаконного осуждения, привлечения к уголовной ответственности, применения ареста в качестве меры пресечения и административного взыскания, подписки о надлежащем поведении. Возмещать вред планируется за счет внебюджетных фондов соответствующих ведомств с последующим взысканием этой суммы с конкретных виновных лиц;
• новая редакция Закона «О валютном регулировании». Внесут в Парламент приблизительно к 1 апреля. В акте планируется предусмотреть:
а) проведение инвентаризации подзаконных актов в этой сфере, урегулирование всех аспектов осуществления валютных операций с максимальным сокращением отсылочных норм;
б) упрощение регулирования валютных операций с учетом потребностей предпринимателей и на основе глубокого изучения международного опыта;
в) укрепление гарантированного права физических и юридических лиц свободно использовать свои валютные средства;
г) упорядочение операций, связанных с движением капитала;
д) дальнейшая либерализация и совершенствование деятельности валютного рынка;
е) упрощение практики обмена средств нерезидентов, полученных в результате ведения деятельности в республике, на иностранную валюту и другое;
• новая редакция Закона «О конкуренции» даст возможность усилить регулирование в области естественных монополий. Повысят ответственность монополистов за случаи нарушения закона, упорядочат конкуренцию в сфере ИКТ. Проект внесут до 1 ноября;
• поправки к Закону «О рынке ценных бумаг». Усилят роль уполномоченного госоргана, в том числе с правом раскрытия банковской тайны. Установят ограничения по огласке секретных сведений, полученных в процессе обмена информацией между органами регулирования рынка ценных бумаг;
• изменения и дополнения к Закону «Об аудиторской деятельности» (разработают к 1 июля). Они коснутся:
а) упрощения процесса лицензирования аудиторской деятельности;
б) совершенствования системы повышения квалификации и сертификации аудиторов;
в) определения социально значимых организаций, где обязательно проведение ежегодной аудиторской проверки и других аспектов;
• проект Закона «Об обязательном медицинском страховании» (внесут в Парламент до 1 августа). В нем найдут отражение такие вопросы, как:
а) поэтапное внедрение системы обязательного медстрахования, начиная с 2021 года;
б) формирование соответствующей нормативно-правовой базы;
в) совершенствование механизмов распределения денежных средств, выделяемых для нужд здравоохранения;
г) внедрение механизма финансирования из расчета «за каждый полностью пролеченный случай»;
д) широкое привлечение негосударственных медицинских организаций к реализации программы медицинского страхования и т.д.;
• новая редакция Закона «О Кабинете Министров». Планируется внести в Законодательную палату примерно 25 апреля. Урегулируют вопросы полномочий и ответственности членов Правительства, взаимного сотрудничества с Парламентом, Президентом, его администрацией, судами, правоохранительными и военизированными структурами, ННО, политическими партиями;
• новая редакция Закона «О нормативно-правовых актах». Примерная дата внесения в палату Олий Мажлиса – 1 апреля. Предполагается регламентировать запрет на внесение законопроектов непрямого действия (т.е. декларативного, «рамочного» характера, не предусматривающих механизмов практической реализации, ред.).
Документ опубликован на государственном языке в Национальной базе данных законодательства и вступил в силу 12.02.2019 г.