Вазирлар Маҳкамасининг 30.08.2022 йилдаги “Ўзбекистон Республикасида жисмоний шахсларни идентификациялашнинг Мобил-ID тизимини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 479-сон қарори қабул қилинди.
Мазкур ҳужжат билан Мобил-ID тизимида идентификациялаш, тизимдан фойдаланиш ва идентификацияни бекор қилишни тартибга солувчи Низом тасдиқланган бўлиб, унга кўра:
шахсни Мобил-ID тизими ёрдамида идентификациялаш фуқаронинг хоҳишига кўра давлат хизматлари маркази ёки нотариал идора томонидан (фуқарони юзини рақамли форматда расмга тушириш, электрон шаклда қўл бармоғи изини олиш орқали) ёхуд ЯИДХПнинг мобиль иловаси (фуқарони масофадан биометрик идентификациялаш (Face-ID) усули ёки ID-картадаги электрон рақамли имзони қўллаган ҳолда) орқали амалга оширилади;
Мобил-ID тизими орқали идентификациялаш фақатгина жисмоний шахслар учун мўлжалланган;
бевосита давлат хизматлари марказлари ёки нотариал идора орқали фуқароларни Mobil-ID тизимида идентификациялаш 2022 йил 31 декабрга қадар тўлов ундирилмасдан, 2023 йил 1 январдан бошлаб БҲМнинг 2 фоизи миқдорида тўлов ундириш орқали амалга оширилади; ЯИДХПнинг мобиль иловаси орқали мурожаат қилинганда бепул амалга оширилади;
Мобил-ID тизимида идентификациядан ўтказиш давлат хизматлари марказлари томонидан амалга оширилганда «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизимида рўйхатга олинган шахсларга, шунингдек, I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларга ўрнатилган тўловнинг 50 фоизи миқдорида чегирма қўлланилади.
Шахс ЯИДХПнинг мобиль иловаси орқали идентификациядан ўтганда мобиль рақам айнан ушбу шахсга тегишли бўлиши лозим, идентификация давлат хизматлари маркази ёки нотариус орқали амалга оширилганда эса исталган мобиль телефон рақамига боғланади.
Mobile-ID тизими фойдаланувчилари кредитлаш соҳасидаги молиявий хизматлардан ташқари барча давлат хизматларидан фойдаланишлари мумкин
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 31.08.2022 йилдан кучга кирди.

Принятопостановление Кабинета Министров от 30.08.2022 г. № 479 «О мерах по внедрению системы идентификации физических лиц Mobile-ID в Республике Узбекистан».
Документом утверждено Положение, предусматривающее порядок идентификации, пользования и прекращения идентификации в системе Mobile-ID. Вот его основные нормы:
идентификация с помощью системы Mobile-ID проводится
по желанию граждан центрами государственных услуг или нотариальными конторами (путем фотографирования лица гражданина в цифровом формате и снятия отпечатков пальцев рук в электронной форме) либо посредством мобильного приложения ЕПИГУ (путем удаленной биометрической идентификации (Face-ID) или электронной цифровой подписи
в ID-карте;
идентификация посредством системы Мобил-ID доступна только для физических лиц;
до 31 декабря 2022 года идентификация граждан непосредственно Центрами или нотариальными конторами с помощью системы Mobile-ID осуществляется бесплатно, а с 1 января 2023 года – с взиманием разового сбора в размере 2% БРВ. Идентификация посредством мобильного приложения ЕПИГУ осуществляется бесплатно;
при идентификации граждан, зарегистрированных в информационной системе «Единый реестр социальной защиты», а также лиц, имеющих инвалидность I или II групп через Центры госуслуг, предоставляется скидка в 50% от установленного размера разового сбора;
при идентификации лица посредством мобильного приложения ЕПИГУ необходимо, чтобы номер мобильного телефона был зарегистрирован именно на данное лицо. А если для процедуры идентификации обратиться в центр госуслуг или нотариусу – можно привязать любой телефонный номер.
После идентификации в системе Мобил-ID пользователи получают статус «Подтвержденного пользователя», после чего могут пользоваться всеми госуслугами (за исключением финансовых услуг в сфере кредитования).
Документ опубликован на государственном языке в Национальной базе данных законодательства и вступил в силу 31.08.2022 г.