Ички ишлар вазирлиги номидан унинг ахборот хизмати раҳбари Шоҳрух Ғиёсов TikTok платформаси фойдаланувчилари ва уларнинг ота-оналарини огоҳлантириб, видео хабар йўллади.
«Охирги вақтларда ижтимоий тармоқларнинг TikTok платформасида фуқароларимизни, айниқса, ёшларимизни ўзларига эътибор жалб қилиш мақсадида турли масхараомуз, одоб-аҳлоқ қоидаларига зид ҳаракатлари тасвирланган видеоларини кўплаб кузатяпмиз. Ҳурматли ота-оналар фарзандларингизнинг тарбиясиз ва одобсиз қилиқларига кўз юмсангиз биз бундай аҳлоқсизликка йўл қўймаймиз», — деди Ғиёсов.
ИИВ қамоқ билан жазоланиш тўғрисида ҳам огоҳлантириб ўтди.
«Эсингизда бўлсин, фарзандингизга ҳам буни уқтиринг, фуқароларнинг осойишталигини, жамиятда юриш-туриш қоидаларини бузиш майда безорилик ҳисобланади ва 15 суткагача қамоқ билан жазоланади», — деди вазирлик вакили.
Шоҳрух Ғиёсов тиктокерларнинг ота-оналарига мурожаат қилиб: «Огоҳлантирамиз, фарзандларингизни назорат қилинг. Ёшлигидан талтайтириб, кейин афсусланиб юрманг», — дея қўшимча ҳам қилди.

Министерство внутренних дел предупредило авторов видеороликов в социальной сети TikTok об ответственности за нарушение спокойствия граждан и общественного порядка. С видеообращением от имени МВД выступил его пресс-секретарь Шохрух Гиясов.
В последнее время наблюдается «нехорошая тенденция», когда граждане, особенно молодёжь, для привлечения к себе внимания выкладывают в TikTok различные видео, где они «не только откровенно дурачатся, но и нарушают общественный порядок», отметил он.
«Уважаемые молодые люди, а также их родители, ваше безразличие к распущенности, издевательству над правилами поведения в обществе со стороны ваших близких не означает, что мы будем с этим мириться», — заявил Шохрух Гиясов.
Он напомнил, что нарушение спокойствия граждан и общественного порядка квалифицируется как мелкое хулиганство и наказывается арестом до 15 суток.
«Предупреждаем, контролируйте своё поведение, не вступайте в конфликт с законом», — призвал пресс-секретарь МВД.