Яшаш жойидан бериладиган маълумотномалар бекор қилинди
Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари томонидан бериладиган тасдиқловчи ҳужжатлар турларини тубдан қисқартириш бўйича чора-тадбирлар тўғрисидаги ҳукумат қарори қабул қилинди. Бу ҳақда Адлия вазирлигининг Telegram’даги «Ҳуқуқий ахборот» канали хабар берди.
Қарорга мувофиқ, 2018 йил 15 октябрдан давлат хизматлари кўрсатилишида фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари томонидан тақдим этиладиган қуйидаги ҳужжатларни талаб қилиш бекор қилинди:
• шахснинг яшаш жойи бўйича (прописка қилинганлиги) яшаётганлигини;
• шахснинг ишсизлигини;
• болани, ёлғиз шахсларни, пенсионерларни ва ногиронларни парвариш қилганлигини тасдиқловчи ҳужжатлар;
• шахснинг тавсифномаси.
Эндиликда давлат хизматлари кўрсатиш жараёнида шахснинг яшаш жойи бўйича (прописка қилинганлиги) яшаётганлигини ва унинг ишсизлигини тасдиқловчи ҳужжатлар зарур бўлса, мазкур маълумотлар давлат ва хўжалик органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари томонидан тегишинча Ички ишлар вазирлиги ва Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги органларидан олинади.
2020 йил 1 январдан давлат хизматларини кўрсатиш жараёнида оила таркиби, қариндошлик даражаси ва фуқаронинг оилавий аҳволи ҳақидаги маълумотлар давлат ва хўжалик органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари томонидан ФҲДЁ органларидан мустақил равишда олинади.

Правительство Узбекистана издало постановление о коренном сокращении видов подтверждающих документов, выдаваемых органами самоуправления граждан. Об этом сообщил Telegram-канал правовой информации Министерства юстиции.
В соответствии с документом, с 15 октября отменяется требование предоставления гражданами махаллинских справок при оказании им государственных услуг:
- о проживании по месту жительства (прописке);
- об отсутствии работы;
- подтверждающих уход за детьми, одинокими лицами, пенсионерами и инвалидами;
- характеристики гражданина.
Отныне при необходимости получения документов, подтверждающих место жительства (наличие прописки) или отсутствие работы гражданина в процессе оказания госуслуг эти сведения запрашиваются органами государственного и хозяйственного управления или местной власти на местах, соответственно, у МВД и Минтруда.
С 1 января 2020 года сведения о составе семьи, степени родства и семейном положении гражданина будут самостоятельно госорганами запрашиваться в процессе оказания госуслуг у органов ЗАГС.