Миллат генофондига дахлдор масала унга панжа орасидан қараб бўлмайди
Ўз миллатининг генофонди ҳақидага қайғурган халқ биринчи навбатда оналар ва болаларнинг саломатлигига, соғлом фарзанд дунёга келишига ғамхўрлик қилади. Биз одатда юртимизда оилалар саломатлигини, оналар ва болалар соғлиғини ҳар томонлама мустаҳкамлашга катта эътибор қаратиляпти, дея мақтанишни яхши кўрамиз. Бунга эса, соғлом болалар туғилиши, ҳомиладор аёллар ва чақалоқларда патологияни барвақт аниқлаш учун зарур шарт-шароитларни таъминлайдиган замонавий перинатал марказлар ҳамда “Она ва бола скрининг” марказлари фаолияти такомиллаштирилаётгани, туғма ва ирсий касалликларни ташхислаш, даволаш ва улар профилактикасининг замонавий усуллари жорий этилаётгани билан далиллаймиз.
Бироқ амалда ҳам шундайми? Чекка-чекка туманлар, олис ҳудудларимизда аҳвол рисоладагидекми? Бу борада қандай муаммо ва камчиликлар бор?
2018 йил 4 октябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Фуқароларнинг соғлиғини сақлаш масалалари қўмитаси томонидан Ўзбекистон Республикаси соғлиқни сақлаш вазири ўринбосарининг «Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизимида оналар ва болалар саломатлигини муҳофаза қилиш, соғлом бола туғилишини таъминлаш борасида амалга оширилган ишлар тўғрисида»ги ахбороти эшитилиши асносида шу саволларга жавоб қидирилди.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва тегишли тиббиёт муассасалари, Хотин-қизлар қўмитаси, Вазирлар Маҳакамаси ҳузуридаги “Оила” илмий тадқиқот маркази вакиллари қатнашган тадбир аввалида мамлакатимизда оналик ва болаликни муҳофаза қилишга қаратилган ислоҳотлар хусусида сўз юритилди. Қайд этилганидек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2016 йил 2 ноябрдаги “2016-2020 йилларда Ўзбекистонда оналик ва болаликни муҳофаза қилиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори, ҳамда 2017 йил 25 декабрдаги қарори билан тасдиқланган “2018-2022 йиллар даврида болаларда туғма ва ирсий касалликларни барвақт аниқлаш Давлат дастури” бу борада муҳим ҳуқуқий ҳужжат вазифасини ўтамоқда.
Бунинг самараси ўлароқ, жорий йилнинг ўтган 8 ойи давомида, республика ва минтақавий “Она ва бола скрининг” марказлари томонидан 214 минг 237 нафар хавфли гуруҳга кирувчи ҳомиладорлар текширилган. Уларнинг 3391 нафарида ривожланишида туғма нуқсонлар ва ирсий касалликлар бўлган ҳомила аниқлангани боис ҳомиладорликни вақтидан олдин тўхтатиш тавсия қилиниб, ногирон болалар туғилишининг олди олинган.
Бундан ташқари, 238 мингдан ортиқ чақалоқлар гипотиреоз ва фенилкетонурия каби туғма ва ирсий касалликлар юзасидан текширилиб, касаллик аниқланган болалар давлат томонидан бепул дори-дармон ва озиқ-овқат билан таъминланмоқда.
Вазир ўринбосари таъкидлашича, барча ҳудудлардаги кўп тармоқли туман (шаҳар) поликлиникалари, оилавий поликлиникалар, қишлоқ врачлик пунктларида аёллар маслаҳатхоналари ташкил этилган. Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар болалар кўп тармоқли тиббиёт марказларида ҳамда Тошкент педиатрия тиббиёт институти клиникасида қизлар саломатлиги марказлари фаолият юрита бошлади. Туман (шаҳар) кўп тармоқли туман поликлиникаларида ҳомиладорларни бирламчи скринингдан ўтказиш учун перинатал ташхис хоналари ташкил этилган. Айни пайтда улар УТТ аппарати билан таъминланиши кутилмоқда.
Эшитув чоғида миллат генофондини асраш, соғлом авлодни вояга етказишга қаратилган бу каби қатор чора-тадбирлар амалга оширилаётганига қарамай, соҳада бир қанча камчиликлар ҳам мавжудлиги таъкидланди. Жумладан, никоҳланувчи ёшлар тиббий кўрикдан вақтида ўтмаётган ҳолатлар кўпаймоқда.
Республика бўйича оналар ўлими 0,9 промиллега камайган бир вақтда Навоий, Сурхондарё ва Жиззах вилоятларида бу кўрсаткич юқорилигича қолмоқда. Гўдаклар ўлими интенсив кўрсаткичи ўтган йилга нисбатан республикада 9,7 промиллега камайган. Аммо, Андижон ва Хоразм вилоятларида бу кўрсаткич ўзгармай қолмоқда.
Тадбирда амбулатор-поликлиника муассасалари билан туғруққа ёрдамлашиш муассасалари ўртасида интеграция етарли йўлга қўйилмаганига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Хусусан, аёллар маслаҳатхоналаридан ҳомиладорларни туғруқ учун аёл ёки ҳомиланинг саломатлик даражасига кўра тўғри йўналтирилмаслиги, туғруқ муассасаларида бунга етарли эътибор қаратилмаслиги, энг ёмони, аҳоли орасида тушунтириш ишлари етарли даражада ташкил этилмаётгани боис ҳомиладорларнинг аксарияти 2-босқич ёки 3-босқич перинатал марказларига тўғридан-тўғри мурожаат қилаётгани ачинарли ҳол. Бундай вазиятда вилоят перинатал марказлари ва айрим туманлараро перинатал марказларидаги палаталарда қўшимча ўринлар ташкил этишга мажбур бўлинмоқда. Бу эса, ўз навбатида, оналар ва болаларга сифатли тиббий хизмат кўрсатиш даражасининг пасайишига, шунингдек, шифохона ичи инфекциялари келиб чиқишига олиб келиши мумкин.
Депутатларнинг фикрича, бундай ҳолатларнинг олдини олиш учун амбулатор-поликлиника муассасалари билан туғруққа ёрдамлашиш муассасаларининг, шунингдек турли босқичдаги туғруққа ёрдамлашиш муассасалари фаолиятини ўзаро интеграциялашган ҳолда олиб бориш мақсадга мувофиқ.
Эшитув якунида оилалар, оналар ва болалар соғлиғини ҳар томонлама мустаҳкамлаш, соғлом болалар туғилиши, ҳомиладор аёллар ва чақалоқларда патологияни барвақт аниқлаб, даволаш, болалар ногиронлигини камайтириш, оналар ва гўдаклар ўлимининг олдини олиш юзасидан билдирилган таклиф- тавсияларни инобатга олган ҳолда, қўмитанинг тегишли қарори қабул қилинди.

Народ, думающий о генофонде нации, в первую очередь, заботится о здоровье матерей и детей, рождении здорового ребенка. Обычно мы констатируем то, что в нашей стране уделяется большое внимание всестороннему укреплению здоровья семей, матерей и детей. Это подтверждаем тем, что совершенствуется деятельность современных перинатальных центров и центров «Скрининг матери и ребенка», обеспечивающих необходимые условия для рождения здоровых детей, ранней диагностики патологии у беременных женщин и младенцев, что внедряются передовые методы диагностики, лечения и профилактики врожденных и наследственных заболеваний.
Однако каково реальное положение дел? Что мы можем сказать о состоянии сферы в отдаленных районах и территориях? Какие проблемы и недостатки имеются в этом направлении?
На эти вопросы ожидали ответы члены Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по вопросам охраны здоровья граждан в ходе состоявшегося 4 октября 2018 года слушания информации заместителя министра здравоохранения Республики Узбекистан «О работе, осуществленной в системе Министерства здравоохранения в деле охраны здоровья матерей и детей, обеспечения рождения здорового ребенка».
В начале мероприятия, в котором приняли участие представители Министерства здравоохранения и соответствующих медицинских учреждений, Комитета женщин, научно-исследовательского центра «Оила» при Кабинете Министров, говорилось о реформах, осуществляемых в нашей стране на пути охраны материнства и детства. Отмечалось, что Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы охраны материнства и детства в Узбекистане на 2016-2020 годы» от 2 ноября 2016 года, а также утвержденная постановлением от 25 декабря 2017 года Государственная программа о раннем выявлении врожденных и наследственных заболеваний у детей в период на 2018-2022 годы служат важным руководством в действию в этом направлении.
В результате этого, за прошедшие 8 месяцев текущего года республиканским и региональными центрами «Скрининг матери и ребенка» проведен осмотр 214 тысяч 237 беременных, входящих в группу риска. У 3391 из них выявлены врожденные патологии в развитии плода и наследственные заболевания, вследствие чего им было рекомендовано преждевременное прерывание беременности, тем самым предупреждено рождение детей-инвалидов.
Кроме того, более 238 тысяч новорожденных обследованы на наличие таких врожденных и наследственных заболеваний, как гипотиреоз и фенилкетонурия, младенцы с выявленными заболеваниями обеспечиваются со стороны государства бесплатными лекарствами и питанием.
По словам заместителя министра, во всех территориальных многопрофильных районных (городских) поликлиниках, семейных поликлиниках, сельских врачебных пунктах организованы женские консультации. В детских многопрофильных медицинских центрах Республики Каракалпакстан и областей и в клинике Ташкентского педиатрического медицинского института стали действовать центры здоровья девочек. В районных (городских) многопрофильных районных поликлиниках организованы кабинеты перинатальной диагностики для первичного скринингового обследования беременных. В настоящее время ожидается обеспечение данных кабинетов аппаратом УЗИ.
В ходе слушания подчеркивалось, что наряду с осуществляемыми такими мерами, направленными на сохранение генофонда нации, формирование здорового поколения, в сфере также имеется ряд недостатков. В частности, увеличиваются случаи, когда вступающие в брак лица не проходят своевременно медицинский осмотр.
В настоящее время, когда по республике материнская смертность уменьшилась на 0,9 промилле, в Навоийской, Сурхандарьинской и Джизакской областях этот показатель остается высоким. Интенсивный показатель младенческой смертности по сравнению с прошлым годом снизился по республике на 9,7 промилле. Однако в Андижанской и Хорезмской областях этот показатель остается неизменным.
В мероприятии также уделено особое внимание на неналаженность на требуемом уровне интеграции между амбулаторно-поликлиническими учреждениями и учреждениями родовспоможения. В частности, из женских консультаций беременные женщины не квалифицированно направляются для родов по степени здоровья женщины или плода, в родильных учреждениях не уделяется должного внимания данному вопросу, самое огорчительное, не на уровне требований организуется разъяснительная работа среди населения, в результате чего, большинство беременных женщин напрямую обращаются в перинатальные центры 2-го или 3-го уровня. В такой ситуации приходиться создавать дополнительные койки в палатах областных перинатальных центров и некоторых межрайонных перинатальных центров. А это, в свою очередь, может привести к снижению уровня оказания качественных медицинских услуг матерям и детям, а также возникновению внутрибольничной инфекции.
По мнению депутатов, для предотвращения таких случаев целесообразно налаживание деятельности амбулаторно-поликлинических учреждений во взаимной интеграции с учреждениями родовспоможения, а также учреждениями родовспоможения различных уровней.
В завершении слушания с учетом высказанных предложений и рекомендаций по вопросам всестороннего укрепления здоровья семей, матерей и детей, рождения здоровых детей, раннего выявления и лечения патологии у беременных женщин и младенцев, уменьшения детской инвалидности, предупреждения материнской и младенческой смертности, принято соответствующее решение Комитета.