2019 йилдан бошлаб ФҲДЁ органлари туғилганлик, никоҳ тузилганлиги ва ажралганлик ҳамда ўлим ҳақидаги гувоҳномаларни қўлда тўлдирмайдилар
2018 йил 26 сентябр куни Вазирлар Маҳкамасининг «Гербли гувоҳномалар шаклларини такомиллаштириш ва фуқаролик ҳолати далолатномаларини ёзиш органларининг аҳолига кўрсатаётган хизматлари сифатини яхшилаш тўғрисида»ги қарори қабул қилинди.
Кўрсатилган санадан бошлаб гербли гувоҳномалар ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланган ҳолда фақат босма ҳарфлар билан тўлдирилади. Тегишли маълумотлар ФҲДЁнинг ягона электрон архив фондига киритилади. Эслатиб ўтамиз, ўтган йиллар учун ёзувлар 2022 йил 1 январгача рақамланади ва электрон базага киритилади. Бундай ҳажмдаги ишни бажариш учун ФҲДЁ бўлимлари ва никоҳ уйларида 1.10.2018 йилдан 1.01.2022 йилгача бўлган даврда нормативдан келиб чиққан ҳолда — ФҲДЁ бўлимида 200 мингдан ортиқ ёзувлар мавжуд бўлганда 1 бирлик архивариус лавозими жорий этилади.
Ҳар бир гувоҳномага энди QR-код берилади. Бунинг учун уларнинг янги бланкалари тасдиқланди. Ўз мазмунига кўра улар аввалгиларидан деярли фарқ қилмайди. Шаклларнинг «шапкасида» Давлат герби тасвирининг иккала томонида «O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI» ва «РЕСПУБЛИКА УЗБЕКИСТАН» сўзлари қўшилган, ўлим ҳақида гувоҳномаларда эса энди унинг сабаби кўрсатилмайди.
Ҳужжатлар тўлиқ ишлатиб бўлингунгача амалдаги бланкаларда расмийлаштириш ва беришга рухсат этилди. Шу сабабли 27.09.2018 йилдан кейин эски бланкаларда расмийлаштирилган гувоҳномалар юридик кучга эга бўлади.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 27.09.2018 йилдан кучга кирди.

Принято постановление Кабинета Министров от 26.09.2018 г. № 768 «О совершенствовании форм гербовых свидетельств и улучшении качества оказываемых услуг населению органами записи актов гражданского состояния».
С указанной даты гербовые свидетельства будут заполняться только печатными буквами с использованием информационно-коммуникационных технологий. Соответствующие сведения внесут в единый электронный архивный фонд ЗАГС. Напомним, что записи за прошлые годы оцифруют и внесут в электронную базу до 1 января 2022 года. Чтобы выполнить такой объем работы в отделах ЗАГС и домах бракосочетания на период с 1.10.2018 г. по 1.01.2022 г. вводится должность архивариуса исходя из норматива – 1 шт. единица при наличии в отделе ЗАГС свыше 200 тыс. записей.
Каждому свидетельству теперь будет присваиваться QR-код. Для этого утвердили их новые бланки. По своему содержанию они практически не отличаются от предыдущих. В «шапке» форм по бокам от изображения Государственного герба добавлены слова «O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI» и «РЕСПУБЛИКА УЗБЕКИСТАН», а в свидетельствах о смерти больше не будут указывать ее причину.
Важно! Документы разрешили оформлять на старых бланках, пока они не закончатся. Поэтому свидетельства, оформленные после 27.09.2018 г. на старых бланках, будут обладать юридической силой.