Бош вазир ўринбосари тиббиётда маблағларни тақсимлашдаги коррупция ҳақида маълум қилди
Ўзбекистон соғлиқни сақлаш тизимида маблағларни тақсимлашда коррупция кузатилмоқда, дея маълум қилди бош вазир ўринбосари Азиз Абдуҳакимов. Бу ҳақда Kun.uz мухбири хабар бермоқда.
«Тиббиёт соҳасига жуда кўп маблағ ажратилмоқда. Тақсимлашда кўплаб муаммолар келиб чиқмоқда, жумладан, коррупция мавжуд», – деди бош вазир ўринбосари Сенатнинг ялпи мажлисида.
2017 йилда соғлиқни сақлашга 6,7 триллион сўм ажратилган. Жорий йилда ушбу соҳани молиялаштириш ҳажми қарийб 40 фоизга ошиб, 10 трлн сўмга етиши кутилмоқда.
Шу билан бирга, харажатларнинг катта қисми оилавий поликлиникаларга, тез тиббий ёрдам хизматларига ва вилоятлардаги тиббий пунктларга йўналтирилади.

Вице-премьер заявил о коррупции при распределении средств в медицине
При распределении средств в системе здравоохранения Узбекистана наблюдается коррупция, заявил заместитель премьер-министра Азиз Абдухакимов.
«В сферу медицины выделяется очень много денег. При распределении возникает много проблем, в том числе, коррупция», – сказал заместитель премьера на пленарном заседании Сената в пятницу, 28 сентября.
В 2017 году на здравоохранение было выделено 6,7 трлн сумов. В этом году ожидается, что финансирование данной сферы увеличится на 40%, достигнув 10 трлн сумов.
При этом значительная часть расходов уйдет на семейные поликлиники, службу скорой помощи и региональные медпункты.