Мактаб директори масъулиятсизлиги учун лавозимидан бўшатилди
2018 йилнинг 31 август куни Facebook ижтимоий тармоғидаги «Халқ билан мулоқот/Диалог с народом» гуруҳида Тошкент шаҳрида жойлашган 210-сонли умумтаълим мактаби ҳовлисида юк машинаси дарсликларни худди ўтинни ташлаб кетгандай қилиб ташлашгани ҳақида маълумот чоп этилган эди.
Халқ таълими вазирлигининг Назорат-ҳуқуқий хизмати ходимлари ушбу ҳолатни ўрганиб чиқди ва ўз ишига масъулиятсиз муносабатда бўлган 210-сонли умумтаълим мактаб директори Дилфуза Саидмуродова ўз лавозимидан озод этилди. Бу ҳақда Халқ таълими вазирлиги матбуот хизмати хабар бермоқда.
Шу билан бирга, Халқ таълими вазирлигининг Facebook ижтимоий тармоғидаги расмий саҳифасига ушбу мактабда ўтказилган таъмирлаш ишлари юзасидан шикоятлар ҳам келиб тушди.
Текширувлар шуни кўрсатдики, 210-сонли умумтаълим мактабида қурилиш-таъмирлаш ишларини амалга оширишда 56,5 млн. сўмга яқин ҳақиқатда бажарилмаган иш ҳажмларини қўшиб ёзилгани, шунингдек, эндиликда собиқ мактаб раҳбари ўқув муассасаси биносининг бузилишидан чиққан қурилиш материалларини ва ҳудуддаги дарахтларни ноқонуний кесиб, сотиб юборганлиги ҳолатлари аниқланган.
Текшириш натижасида аниқланган фактлар Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментига қонун доирасида кўриб чиқиш учун юборилди.

Уволена директор школы, где учебники «высыпали из грузовика как дрова»
Министерство народного образования уволило директора школы № 210 г. Ташкента за ряд серьёзных нарушений.
Напомним, что 31 августа 2018 года на странице «Халқ билан мулоқот /Диалог с народом» в социальной сети Facebook была опубликована информация о том, что водитель грузовика «высыпал учебники как дрова» на территорию общеобразовательной школы № 210.
«Контрольно-правовая служба Министерства народного образования Узбекистана изучила данное сообщение, и, по итогам проверки, директор этой общеобразовательной школы Дилфуза Саидмуродова была освобождена от своей должности», – отметили в пресс-службе министерства.
Кроме того, в министерство поступили жалобы от родителей учащихся этой школы на качество проведенных ремонтных работ.
«При проверке жалоб была выявлена приписка на сумму 56,5 миллиона сумов при строительно-ремонтных работах. Также директор продала строительные материалы, полученные после сноса здания и нелегально срубленные деревья, которые росли на территории школы», – отметили в министерстве.
Факты, обнаруженные в рамках проверки, были переданы в Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Узбекистана для принятия мер в соответствии с законодательством.