«Ўзавтосаноат» раҳбари Шавкат Умурзоқов — «шапка»ларга қарши кураш ва автосаноатни коррупциядан қутқариш ҳақида
«Ўзавтосаноат» компанияси бошқаруви раиси Шавкат Умурзоқов «Газета.uz»га берган интервьюсида «шапка» ва навбатларга қарши кураш, шунингдек енгил автомобиллар сотиш соҳасида коррупциянинг илдизини қуритиш ҳақида сўзлаб берди.
Аввалроқ у GM Uzbekistan машина сотиб олиш учун тузилаётган шартномалар ҳажми олдинги ойларга қараганда 6,6 баробарга ошгани ҳақида маълум қилган эди.
«Бизнинг бозорда талаб таклифдан жуда ортиқ. Агар аҳолининг автомобилларга эгалик даражасини ҳисобласак, 1000 кишига 70 та автомобиль тўғри келади. Қўшни Қозоғистонда бу кўрсаткич 217 тани ташкил этади. Агар заводларимиз тўлиқ қувватда ишласа ва йилига 300 мингта машина сотса, уларни ортда қолдиришимиз учун 13 йил керак бўлади. Бу кўрсаткич бозоримиз қанчалик «оч қолгани»ни кўрсатади», — деди у.
Шавкат Умурзоқов автомобиллар тақчиллиги сунъий равишда вужудга келганини, бунга қасддан керакли миқдордаги автомобиллар ишлаб чиқарилмагани сабаб бўлганини таъкидлади.
«Автомобиль сотиб олиш учун шартномаларнинг кам миқдорда тузилиши коррупцион тузилмалар ва бошқа сабаблар билан боғлиқ. Биз ойлик ишлаб чиқариш ҳажмини икки марта — 26−27 мингтагача оширдик, бу аввалги ойларга қараганда 120 фоизга кўп демакдир», — деди у.
GM Uzbekistan дилерлари билан ишлашда вақтинчалик «қўлда бошқариш»га ўтилди, деди Шавкат Умурзоқов.
«Ҳар куни эрталаб биз уларга лимит берамиз, шартномалар йўқлиги сабабларини сўраймиз. Ким самарасиз ишлаётган бўлса, унинг лимитини камайтирамиз ва уни ким яхши сотаётган бўлса, ўшаларга берамиз. Дилерлар мижозлар орқасидан қувишига ўрганиб қолганга ўхшайди, улар биз ишлаб чиқариш ҳажмини ошираётганимизга ишонишмаяпти. Мижозлар учун ишлаш керак, ҳаммаси шаффоф бўлиши керак», — деди «Ўзавтосаноат» раҳбари.
«Ўзавтосаноат»нинг махсус ишчи гуруҳи автосалонларни текшириш вақтида ариза берилмаган туриб қолган автомобилларни автобозорга чиқарилаётганини аниқлади.
«Учта ёки тўртта автосалонда бир кунда туриб қолган 100 та машина аниқланди. Автосалонларда эса 80 тага яқини турибди. Дилерларда машина бор, навбат ҳосил қилинмоқда, улар шунчаки сотишмаяпти. „Шапка“ кутишади. Ариза йўқ дейишади. Шунинг учун биз, модомики улар ўз ишларини эплай олмас экан бу машиналарни бозорга олиб чиқиб, уларни ўша ерда сотишга қарор қилдик», — деди у.
Яқин вақтларда дилерлар билан ишлаш самарадорлигини ошириш учун мобил қурилмаларда ҳам ишлайдиган махсус дастур ишга туширилади.
«Барча жараёнлар назорат остида бўлади, ҳеч кимга навбатсиз машина беришнинг имкони бўлмайди. Шартнома тузиш учун аризалар бўлмайди, мижоз дарҳол шартнома тузади. Ҳар бир машина харидорга бириктирилади ва у ўз автомобилини қачон олишини аниқ билади. Мижознинг ўзи дилерни танлай олади ва бу автосалонлар ўртасидаги рақобатни кучайтиради, дилерлар харидорни жалб қилишга ҳаракат қилади», — изоҳ берди компания раҳбари.
Шавкат Умурзоқов янги тизим билан фақатгина «соғлом дилерлар» қолишига ишонч билдирди. «Бизнинг автодилерлар — автодилерлар эмас. Улар ўз вазифаларини бажармаяпти. Бу ер автомобилларни тарқатадиган жой. Улар GM Uzbekistan`га нега керак ўзи? Улар машиналарни кўрсатмайди, тест-драйвлар тақдим этмайди, ҳеч нарса қилмайди. Бизнинг қароримиз уларни ўз устида ишлашига қаратилган», — деди у.
Сохта навбатлар ҳақида сўзлар экан, «Ўзавтосаноат» раҳбари аввал бир кунда ўртача 30 та сохта ариза аниқланган бўлса, ҳозир 1000 дан ортиқ эканини маълум қилди.
«Бир киши 10−20 талаб автосалонда навбатга турган ҳолатлар ҳам учраяпти. Навбат яқинлашиши билан у мижоз излашни бошлайди, уларнинг пули билан машинани сотиб олади ва ишончнома билан уларга сотади. Бу одамлар дилерлар. Биз бундай одамларни навбатлардан ўчирамиз, натижада автомобилларни етказиб бериш муддатлари қисқаради ва бизда ҳақиқий навбатлар, ҳақиқий мижозлар бўлади», — деди у.
2019 йилда компания харидор тўловни амалга оширганидан сўнг дарҳол машинасига эга бўлиши учун навбатларни йўқотишни мақсад қилган. «2019 йилнинг иккинчи ярмига қадар бундай ажиотаж бўлмайди. Ҳа, айрим автомобилларни хусусиятлари ва талабгирлигига боғлиқ равишда бир оз муддат билан кечроқ етказиб беришга тўғри келади, бироқ бу вақт чегараси ҳозиргидек узоқ бўлмайди», — дея ишонч билдирди шавкат Умурзоқов.
Компания сунъий тақчиллик, катта навбатлар ва қиммат автомобилларни келтириб чиқарган «шапкали тизим»ни йўқотмоқда, деди у.
«Мен учун коррупция, бу — ўзимиз яратаётган омиллар. Коррупциялашган схемалар бор, тўғри ишлаш учун биз уларни йўқ қиламиз. бу сунъий тақчиллик, ишлаб чиқариш қувватларидан тўлиқ фойдаланмаслик, тан нархни ошириш. Шулар сабабли одамлар икки-уч йил ҳайдаган машинасини салондаги машинадан кўра қимматроққа сота олишди. Энди «шапка»лар бўлмайди, биз буни сиқиб чиқарамиз», — дея таъкидлади «Ўзавтосаноат» раиси.
Шавкат Умурзоқов қаерда қандайдир имтиёз ва преференциялар бўлса, ўша ерда катта эҳтимол билан коррупция ҳам бўлишини қўшимча қилди.
«Имтиёзлар турлича бўлади. Дилерларни лимитлаш, бу — «шапка». Бу айрим дилерлар турли модел, ҳар хил рангдаги машиналарни турлича ҳажмда олганда пайдо бўлади. Коррупцион тузилма қандай пайдо бўлади: барча дилерлар бу йил биз қанча машина ишлаб чиқаришимизни билишади, шундан келиб чиқиб улар хаёлида қандай «шапка»ни ҳисоблаш кераклигини ҳисобини қилади. Энди тақсимлаш ва «имтиёзли дилерлар» бўлмади, мижознинг ўзи дилерни танлайди», — деди у.

Глава «Узавтосаноат» Шавкат Умурзаков — о борьбе с «шапками», сокращении очередей и исключении коррупции в сфере автопрома
Председатель правления компании «Узавтосаноат» Шавкат Умурзаков в интервью «Газете.uz» рассказал о борьбе с «шапками» и очередями, а также искоренении коррупции в целом в сфере продажи легковых автомобилей.
Ранее он сообщал, что GM Uzbekistan удалось увеличить число ежедневно заключаемых контрактов в 6,6 раза по сравнению с предыдущими месяцами.
«Спрос на нашем рынке очень сильно превышает предложение. Если посчитать уровень автомобилизации населения, то на 1000 человек приходится 70 автомобилей. В соседнем Казахстане этот показатель составляет 217 машин. Если наши заводы будут работать на полную мощность, производя и реализуя 300 тысяч машин в год, то нам потребуется 13 лет, чтобы догнать их. Это показывает, насколько наш рынок „изголодался“», — сказал он.
Шавкат Умурзаков назвал дефицит автомобилей искусственным, а его причиной — то, что нужное количество автомобилей не производилось намеренно.
«Низкие объемы контрактации автомобилей были связаны с коррупционной составляющей и другими причинами. Мы в два раза увеличили месячный объем производства — до 26−27 тысяч, а это на 120% больше среднего объема за предыдущие месяцы», — заявил он.
В работе с дилерами GM Uzbekistan временно перешла на «ручное управление», отметил Шавкат Умурзаков.
«Каждое утро мы даем им лимит, спрашиваем о причинах отсутствия контрактов. Кто работает неэффективно, тому мы срезаем лимит и передаем его тем, кто продает хорошо. Дилеры, кажется, привыкли к тому, что клиенты должны бегать за ними, просить, или они не верят, что мы продолжим наращивать производство. Нужно работать для клиента, все должно быть прозрачно», — сказал руководитель «Узавтопрома».
Специальные рабочие группы «Узавтосаноат» во время проверки автосалонов выявляют простаивающие автомобили, на которые нет заявок, и вывозят их на авторынки.
«В трех или четырех автосалонах за один день обнаружили 100 машин, которые простаивали. А всего автосалонов около 80. У дилеров есть машины, образуется очередь, а они просто не продают. Ждут „шапок“. Говорят, что заявок нет. Поэтому мы решили вывезти эти машины на рынок и продавать их там, раз они не могут выполнять свою работу», — отметил он.
В ближайшее время для повышения эффективности взаимодействия с дилерами будет запущена специальная программа, работающая в том числе на мобильных устройствах.
«Весь процесс будет под контролем, никому не удастся выдать машину вне очереди. Заявок на контрактацию не будет, клиент сразу будет заключать контракт. Каждая машина будет привязана к покупателю, и он будет точно знать, когда получит свой автомобиль. Клиент также сам сможет выбрать дилера, что, в свою очередь, увеличит конкуренцию среди автосалонов, и дилеры будут стараться привлечь покупателя», — объяснил глава компании.
Шавкат Умурзаков уверен, что с новой системой останутся только «здоровые» дилеры. «Наши автодилеры — не автодилеры. Они не выполняют своих функций. Это место выдачи автомобилей. Для чего они вообще нужны GM Uzbekistan? Они не показывают машины, не проводят тест-драйвы, ничего не делают. Наше же решение заставит их работать над собой», — сказал он.
Говоря о фиктивных очередях, руководитель «Узавтосаноат» рассказал, что раньше в день выявлялось в среднем 30 ложных заявок, сейчас — больше 1000.
«Есть факты, когда один человек занимал очередь в 10−20 автосалонах. С приближением очереди он начинает искать клиентов, покупает за их деньги машину и по доверенности продает. Это люди дилеров. Мы таких людей убираем из очередей, что сокращает сроки поставки автомобилей и дает нам реальные очереди, реальных покупателей», — заявил он.
В 2019 году компания намерена избавиться от длинных очередей, чтобы покупатель мог забирать автомобиль сразу после оплаты. «До второго полугодия 2019 года такого ажиотажа не будет. Да, некоторые автомобили, в зависимости от опций и востребованности, придется поставлять с небольшой задержкой, но таких больших временных рамок, как сейчас, не будет», — уверен Шавкат Умурзаков.
Компания искореняет «шапочную систему», которая приводила к искусственному дефициту, к большим очередям и дороговизне автомобилей, заявил он.
«Для меня коррупция — это факторы, которые мы сами создаем. Есть коррупционные схемы, мы их убираем, чтобы правильно работать. Это искусственный дефицит, неполное использование производственных мощностей, увеличение себестоимости. Благодаря этому люди могли продать машину, на которой ездили два-три года, дороже машины в салоне. Теперь „шапок“ не будет, мы отходим от этого», — подчеркнул председатель «Узавтосаноат».
Шавкат Умурзаков добавил, что где есть какие-либо льготы и преференции, там с большой вероятностью есть коррупция.
«Льготы бывают разные. Лимитировать дилеров — это уже „шапка“. Это происходит, когда некоторые дилеры получают разные модели машин, разного цвета, в разном объеме. Как происходит коррупционная составляющая: все дилеры знают, сколько машин мы будем производить в этом году, исходя из этого они уже в уме могут посчитать, на какую „шапку“ можно рассчитывать. Теперь не будет распределения и „привилегированных“ дилеров, клиент сам будет выбирать дилера», — сказал он.