Пахта кампанияси учун нафақахўрлардан пул йиғиш ҳолати аниқланди
Янгийўлда «Янгибоғ» маҳалла фуқаролар йиғини раиси ва масъул котиби маҳаллада истиқомат қилувчи нафақахўрлардан 25 минг сўмдан йиғиб олгани аниқланди. Бу ҳақда Ўзбекистон Бош прокуратураси ҳузуридаги медиамарказ хабар қилди.
Лавҳада қайд этилишича, йиғиб олинган пуллар қарийб 1,5 млн сўмни ташкил этган. Пуллар Фарғона водийсидан келган теримчиларнинг ҳар бирини 750 минг сўмдан ёллашга мўлжалланган.
Ҳодиса ҳақида янгийўллик фуқаро «Пахта-2018» Telegram-боти орқали мурожаат йўллаганидан сўнг маълум бўлди. мазкур бот ҳуқуқшунос блогер Хушнудбек Худойбердиев томонидан пахта йиғим-терими вақтида қонун бузилиши ҳолатлари ҳақида маълумот тўплаш мақсадида ташкил этилган.
Фуқаро 15 та маҳаллада истиқомат қилувчи нафақахўрлардан пахта кампанияси учун пул йиғилаётгани хабар қилинган. Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари томонидан ўтказилган текширувда фақатгина «Янгибоғ» маҳалласида 71 нафар нафақахўрдан пул йиғилгани маълум бўлди.
Янгийўл прокурори Аслиддин Тошпўлатовнинг сўзларига кўра, нафақахўрлардан пулларни маҳалла масъул котиби йиғиб чиққан. Текширув вақтида у ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига ким қанча пул бергани ёзиб борилган дафтарни топширган.
Барча пуллар ўз эгаларига қайтарилган.
«Янгибоғ» маҳалласи раиси ва котибига нисбатан Ўзбекистон Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 200- моддаси (ўзбошимчалик) бўйича жиноий иш қўзғатилди.

Незаконный сбор денег с пенсионеров на хлопковую кампанию выявлен с помощью Telegram-бота «Пахта-2018»
В Янгиюле председатель и ответственный секретарь махаллинского схода граждан «Янгибог» собирали по 25 тысяч сумов с проживающих в махалле пенсионеров.
Сумма собранных средств составила почти 1,5 млн сумов. Деньги предназначались для найма сборщиков хлопка из Ферганской долины, каждому из которых предполагалось заплатить по 750 тысяч сумов.
Об инциденте стало известно после обращения жителя Янгиюля в Telegram-бот «Пахта-2018», созданный блогером Хушнудбеком Худойбердыевым для сбора информации о нарушениях законодательства в ходе хлопкоуборочного процесса.
Житель сообщил о сборе денег на проведение хлопковой кампании у пенсионеров 15 махаллей. Проверка правоохранительных органов выявила незаконный сбор денег только у 71 пенсионера в махалле «Янгибог».
По словам прокурора Янгиюля Аслиддина Тошпулатова, деньги у пенсионеров собирала ответственный секретарь махалли. В ходе проверки она передала правоохранительным органам тетрадь, куда записывала, кто и сколько ей передал средств.
Все собранные деньги были возвращены пенсионерам.
В отношении председателя и секретаря схода граждан махалли «Янгибог» возбуждено административное дело по статье 200 (самоуправство) Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности.