Қонунларда, аввало, инсон манфаатлари устувор бўлмоғи лозим
Фуқаро табиий газ, электр энергияси ёки бошқа коммунал хизматларнинг биридан, айтайлик, 300 минг сўм миқдорда қарздор бўлиб қолди. Бир қанча жараёндан сўнг қарздорга суд қарори билан қарзни ихтиёрий равишда тўлаш учун муайян муддат белгиланади. Қарздор фуқаро молиявий имкониятлари чеклангани ёхуд бошқа сабабларга кўра, суд қарори ижросини ўз вақтида бажара олмайди. Натижада 300 минг сўмни ўз вақтида тўлай олмаган қарздорга 921 минг дан 1 миллион 843 минг сўм (энг кам иш ҳақининг беш бараваридан ўн баравари)гача жарима белгиланади.
Хўш, бу жарима миқдори камми ёки кўп? Ушбу тартибни ўзида акс эттирган Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 1981-моддаси инсонпарварлик, адолатлилик тамойилига тўлалигича мос, юқоридаги жарима миқдори эса халқимиз эътирозини келтириб чиқармаяпти, дея оламизми?
Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Ўзбекистон “Адолат” СДП фракциясининг жорий йил 25 август куни бўлиб ўтган йиғилиши шу каби мулоҳазалар билан бошланди.
Шу боис ҳам фракция аъзоларининг “Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 1981 ва 287-моддаларига ўзгартиш ва қўшимча киритиш тўғрисида» Қонун лойиҳаси юзасидан муҳокамаси қизғин кечди.
Лойиҳага кўра, ижро ҳужжатини ихтиёрий ижро этмаганлик учун жаримани қарздорлик миқдоридан келиб чиққан ҳолда белгилаш назарда тутилмоқда. Яъни, камроқ миқдордаги (энг кам иш ҳақининг 10 бараваригача ёки унга тенг бўлган миқдордаги сумма) қарзларни ундириш тўғрисидаги ижро ҳужжатини ихтиёрий равишда ижро этилиши учун белгиланган муддатда узрсиз сабабларга кўра бажармаслик, камроқ (фуқароларга энг кам иш ҳақининг 1 бараваридан 5 бараваригача, мансабдор шахсларга эса – 5 бараваридан 10 бараваригача) миқдордаги жарима солишга сабаб бўлиши белгиланмоқда.
Худди шундай ҳолатда қарз энг кам иш ҳақининг 10 бараваридан кўп бўлган миқдорда бўлса, жарима ҳам мос равишда фуқароларга энг кам иш ҳақининг 5 бараваридан 10 бараваригача, мансабдор шахсларга эса – 10 бараваридан 15 бараваригача миқдорда этиб белгиланмоқда.
Бу эса, партия дастурий мақсадининг асоси ҳисобланган “Адолат ҳар бир инсон учун” тамойилига ҳамоҳанг бўлиши билан бирга, фуқароларимиз учун енгиллик яратиб, ундирувчининг ҳам қонуний манфаатларини таъминлашга кўмаклашиши таъкидланди.
Шунингдек, қонун лойиҳасидаги амалдаги қонунчилик нормаларининг ҳаётга самарали татбиқ этилишига оид нормалар ҳам кўриб чиқилди.
Йиғилишда депутатлар истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, ва мазкур соҳадаги ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишга қаратилган Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 178-моддасига ўзгартиш киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни лойиҳасини иккинчи ўқишда муҳокама қилдилар.
Қонун лойиҳаси билан мазкур Кодекснинг 178-моддасига қўшимчалар киритилмоқда. Унга кўра, товарнинг сифати ва истеъмол хусусияти тўғрисида истеъмолчиларни чалғитиш, товарларни унга ўхшаш маҳсулотлар билан алмаштириб қўйиш, била туриб маҳсулотнинг хусусияти ва сифатини ўзгартириш, шунингдек қалбакилаштирилган озиқ-овқат маҳсулотини ишлаб чиқариш, олиб кириш ва реализация қилиш – ҳуқуқбузарлик ашёлари мусодара қилиниб, фуқароларга энг кам иш ҳақининг 3 бараваридан 7 бараваригача, мансабдор шахсларга эса — 7 бараваридан 10 бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлувчи чоралар қўллашга оид норма билан тўлдирилмоқда.
Ташаббускорлар томонидан қонун лойиҳасида кўзда тутилган ўзгартишлар ҳаётий мисоллар билан тўлиқ асослантирилмагани туфайли фракция аъзолари лойиҳа қабул қилингандан сўнг ҳеч қандай муаммоларсиз самарали ишлаб кетиши юзасидан баҳс-мунозарага киришишди.
Давлат бундан кейин ҳам фуқароларнинг иқтисодий ва ижтимоий ҳуқуқлари ҳимоя қилинишининг ишончли кафолати бўлиб қолиши керак, деб ҳисобловчи фракция аъзолари қонун лойиҳасини иккинчи ўқишда қўллаб-қувватлаган ҳолда, унинг қабул қилиниши тадбиркорлик субъектларининг жавобгарлик чоралари кучайтирилиши орқали истеъмолчилар манфаатларининг ишончли ҳимояси таъминланишини таъкидлашди.
Йиғилиш якунида кўриб чиқилган қонун лойиҳалари юзасидан фракциянинг позицияси билдирилиб, тегишли қарорлари қабул қилинди.

Представим, что гражданин задолжал за природный газ, электричество или за другие коммунальные услуги 300 тыс. сумов. После нескольких транзакций должнику предоставляется определенный период времени для добровольного погашения долга. Задолжник не может выполнить решение суда своевременно из-за ограниченных финансовых средств или по другим причинам.
В результате должник, который не заплатил 300 тыс. сумов, будет оштрафован с 921 тыс. до 1 млн. 843 тыс. сум (в размере от пятикратной до десятикратной минимальной заработной платы).
Можем ли мы уверенностью сказать, что этот порядок, который отражен в статье 1981Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, согласуется с принципом гуманизма и справедливости, и вышеуказанные штрафы, не являются главной причиной возражений нашего народа?
Заседание Фракции СДПУ «Адолат» в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан началось с аналогичных рассуждений.
Законопроект «О внесении изменений и дополнений в статьи 1981 и 287 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности», отражающий вышеупомянутую ситуацию, вызвал активные дискуссии.
Как отмечалось, данным проектом предусматривается установление штрафа исходя от суммы задолженной суммы за не исполнение должниками, уклоняющихся от добровольного исполнения исполнительного документа о взыскании. То есть невыполнение исполнительного документа о добровольном погашении в установленный срок за меньшую сумму (до 10 МРЗП суммы равной или не превышающей 10 МРЗП) без уважительных причин, вероятно, приведет к определению более низких штрафов (установлению штрафа на граждан от 1 до 5, а на должностных лиц – от 5 до 10 МРЗП).
Точно так же если штраф превышает в десять раз минимальный размер заработной платы, то штраф для граждан устанавливается в размере от пяти до десяти МРЗП и от десяти до пятнадцати МРЗП для должностных лиц.
Подчеркнуто, что все это совпадает с принципом «Справедливость для каждого человека», который является основной программной целью партии «Адолат». По словам депутатов этот принцип послужит для поддержки интересов граждан, при этом, даст возможность обеспечить законные интересы и взыскателей.
Также были рассмотрены нормы эффективного осуществления существующих законодательных норм в законопроекте.
Вместе с тем на заседании депутаты во втором чтении обсудили законопроект Республики Узбекистан «О внесении изменений в статью 178 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности», направленного на защиту прав потребителей и нарушений в этой области.
Законопроектом вносятся дополнения статье 178 настоящего Кодекса. Согласно ему Кодекс дополняется нормой об использовании мер наказания за отвлечение потребителей данными о качестве и специфике потребления товаров, замену товаров аналогичными продуктами, осознанное изменение качества и свойств продукции, а также производство, импорт и реализацию фальсифицированных пищевых продуктов – граждан от трех до семи минимальных размеров заработной платы, а также должностных лиц от семи до десяти минимальных размеров оплаты труда.
Члены Фракции считают что, государство должно оставаться надежной гарантией защиты экономических и социальных прав человека, отметили, что принятие законопроекта во втором чтении обеспечит надежную защиту интересов потребителей путем повышения ответственности хозяйствующих субъектов.