Ўзбекистон АҚШнинг диний эркинликлар бўйича «Махсус кузатувдаги мамлакатлар» рўйхатидан чиқарилди
7 декабрь куни АҚШ Давлат департаментининг расмий сайтида «Майкл Помпеонинг Қўшма штатлар диний эркинликни бузувчиларга қарши чоралар кўрмоқда» номли баёноти эълон қилинди. Маълум қилинишича, унда бир қанча мамлакатларда диний эркинлик ҳамон ўзгаришсиз қолаётгани қораланган.
Ўз навбатида, М.Помпео диний эркинлик борасида амалга оширилган ижобий ўзгаришлар ҳақида гапирар экан, Ўзбекистоннинг махсус кузатувдаги мамлакатлар рўйхатидан чиқарилганини маълум қилган ва бу қисқа муддат ичида Ўзбекистон раҳбарияти томонидан кўрилган тезкор ва мақсадли чора-тадбирларнинг натижаси эканани қайд этган.
Шунингдек, Давлат котиби махсус рўйхатдан чиқишда Ўзбекистон тажрибаси бошқа давлатларга намуна бўлиб хизмат қилишини ҳам таъкидлаган.

Государственный департамент США исключил Узбекистан из списка особого наблюдения (Special Watch List) для правительств, которые участвуют или терпимо относятся к «серьёзным нарушениям религиозной свободы». Об этом говорится в заявлении госсекретаря США Майка Помпео.
Помимо Узбекистана из списка наблюдения также исключён Судан.
Такое решение принято «на основании значительного, конкретного прогресса, достигнутого правительствами [Узбекистана и Судана] за последний год». «Их смелые реформы законов и практики служат образцом для подражания другим странам», — отмечается в заявлении.
Узбекистан был включён в Special Watch List с ноября 2018 года за достижение прогресса в области соблюдения свободы вероисповедания. С 2006 по 2017 годы страна находилась в списке нарушителей религиозных свобод по версии США.