Фарғонада кислород концентраторлари ишлаб чиқарилмоқда
Фарғона вилояти ҳокимининг ташаббуси билан «Қўқон» эркин иқтисодий зонасида кислород концентраторини ишлаб чиқариш лойиҳасини имкон қадар тезроқ амалга оширишга киришилди. Бу масъулиятли лойиҳа ишлари тадбиркор Шавкатжон Ҳамзаев таъсисчиси бўлган «Грейт Қўқон» МЧЖ томонидан олиб борилди. Бу ҳақда вилоят ҳокимлиги ахборот хизмати маълум қилди.
Умумий қиймати 300 минг АҚШ долларини ташкил этадиган корхонанинг фойдаланишга топширилиши катта тантанага айланди. Унда иштирок этган вилоят ҳокимининг ўринбосари М.Абдураҳмонов бугунги кунда талаби юқори бўлган мазкур тиббий жиҳознинг ишлаб чиқарилиши, аввало, вилоятимиз ва республика тиббиёт муассасаларини кислород концентратори билан тўлиқ таъминлаш имконини беришини, қолаверса вилоят экспорт салоҳиятини оширишини айтиб ўтди.
Мазкур корхонада йилига 30 000 дона кислород концентратори ишлаб чиқарилади. Шу билан бирга, 20 та янги иш ўринлари яратилди.
Коронавирус пандемияси даврида кислород концентраторларига бўлган талаб ортди. Кислород концентратори коронавирус билан касалланган беморларни оғир аҳволда даволашда ёрдам беради. Зотилжам (пневмония) касаллиги ҳам жиддий асоратлар келтириб чиқаради ва беморнинг нафас олиши қийинлашади. Қондаги кислород миқдорини барқарорлаштиришда сунъий нафас олиш аппарати зарур бўлади. Кислород концентраторига талабнинг ортиб бораётгани уни ўзимизда ишлаб чиқаришни тақозо этди.

По инициативе Ферганского областного хокимията в свободной экономической зоне “Коканд” за максимально короткий срок реализован проект по производству кислородных концентраторов. Работу осуществляет общество с ограниченной ответственностью “Грейт Коканд”. Об этом сообщила пресс-служба областного хокимията.
Сдача в эксплуатацию предприятия, общая стоимость которого составляет 300 тысяч долларов, стала большим праздником. Заместитель хокима области М. Абдурахманов отметил, что благодаря новому производству областные и республиканские медицинские заведения полностью обеспечат кислородными концентраторами.
На предприятии ежегодно будут производить 30 тысяч кислородных концентраторов. Также создано 20 новых рабочих мест.
В период пандемии коронавируса еще больше увеличилась потребность в кислородных концентраторах. Кислородный концентратор является эффективным средством для лечения пациентов в тяжелом состоянии. Пневмония приводит к серьезным последствиям. Необходимо использовать аппараты искусственной вентиляции легких для стабилизации уровня кислорода в крови. Повышение потребности в кислородных концентраторах требует их производства в нашей стране.