Депутатлар Тўрақўрғондаги МТМларни танқид қилди
Халқ депутатлари Тўрақўрғон туман Кенгашидаги O‘zLiDeP депутатлик гуруҳининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Унда туман мактабгача таълим бўлими раҳбари Баҳодир Ориповнинг ҳисоботи тингланди.
Ҳисоботда таъкидланганидек, бугун туманда 45 та мактабгача таълим муассаси фаолият юритмоқда. Мазкур МТМда 5825 нафар бола таълим-тарбия олмоқда. Жорий йилда 3та боғча таъмирланиши натижасида яна 6 минг 710 бола МТМга қамраб олинади.
Йиғилишда тумандаги МТМларга болаларни қамраб олиш боғча ёшидаги болаларнинг 30 фоизини ҳам ташкил этмагани, муассасаларда умумий аҳвол талаб даражасида эмаслиги ҳамда туманнинг айрим ҳудудларида МТМлар умуман фаолият юритмаётгани  депутатлар томонидан қаттиқ танқид қилинди.
Мазкур масалаларни ҳал этиш юзасидан эса Халқ депутатлари туман Кенгашидаги партия депутатлик гуруҳи аъзоси Б.Мамадалиев томонидан логопид боғчаларни ташкил этиш, боғчаларда куз-қиш мавсумига тайёргарлик кўриш масаласи ҳамда хусусий боғчаларда тўлов миқдорини камайтириш ҳисобига болаларни боғчага қамраб олишни кўпайтириш бўйича зарур таклиф ва тавсиялар берилди.
Йиғилишда билдирилган таклиф ва мулоҳазалардан келиб чиқиб, партия депутатлик гуруҳининг тегишли қарори қабул қилинди.

Состоялось очередное заседание депутатской группы УзЛиДеП в Туракурганском районном Кенгаше народных депутатов. В нем заслушан отчет начальника районного отдела дошкольного образования Баходира Орипова.
Как отмечено в отчете, сегодня в районе осуществляют деятельность 45 дошкольных образовательных учреждений. В данных ДОУ воспитываются 5825 детей. В текущем году в результате ремонта 3 детсадов ДОУ будут охвачены еще 6710 детей.
На заседании было подвергнуто критике то, что охват ДОУ района детей дошкольного возраста составляет менее 30 процентов, в учреждениях общее состояние не соответствует требуемому уровню, в отдельных территориях района ДОУ не осуществляют деятельность.
По решению данных вопросов членом депутатской группы партии в районном Кенгаше народных депутатов Б.Мамадалиевым были даны необходимые предложения и рекомендации по организации логопедических детсадов, подготовке ДОУ к осенне-зимнему периоду, а также увеличению охвата детей ДОУ за счет уменьшения размера оплаты в частных дошкольных образовательных учреждениях.
На заседании, исходя из высказанных мнений и предложений, принято соответствующее решение депутатской группы партии.