Муддати тугаган ҳужжатларнинг амал қилиш муддати узайтирилди
Коронавируснинг кириб келиши ва тарқалишининг олдини олиш бўйича чора-тадбирлар дастурини тайёрлаш бўйича республика махсус комиссияси муддати тугаган ҳужжатларнинг амал қилиш муддатини узайтириш юзасидан қарор қабул қилди.
Уларга қуйидагилар киради:
• барча рухсат бериш хусусиятига эга бўлган ҳужжатлар (лицензия ва рухсатномалар);
• шахсни тасдиқловчи ҳужжатлар (паспорт, чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг Ўзбекистон Республикасида яшаш гувоҳномаси);
• автотранспорт воситасини бошқариш учун зарур ҳужжатлар (суғурта полиси, ишончнома, транспорт воситасининг техник кўрикдан ўтганлигини тасдиқловчи ҳужжатлар).
Юқорида кўрсатилган ҳужжатларнинг амал қилиш муддати 2020 йил 1 июлга қадар узайтирилади. Уларнинг муддати ўтганлиги муносабати билан юридик ва жисмоний шахсларга нисбатан санкциялар қўлланилмайди.

Республиканская специальная комиссия по подготовке программы мероприятий по предотвращению проникновения и распространения коронавируса приняла решение по продлению действия просроченных документов.
К ним относятся:
все разрешительные документы (лицензии и разрешения);
документы, удостоверяющие личность (паспорт, вид на жительство иностранных граждан и лиц без гражданства в Республике Узбекистан);
документы, необходимые для вождения транспортного средства (страховой полис, доверенность, документы, подтверждающие технический осмотр).
Срок действия вышеуказанных документов продлевается до 1 июля 2020 года. К юридическим и физическим лицам в связи с истечением срока действия указанных документов санкции применяться не будут.