6 апрелдан яна қандай тақиқлар киритилади?
Коронавирус касаллигига қарши курашиш республика махсус комиссиясининг жорий йил 4 апрель санасида ўтказилган Ўзбекистон Республикасига коронавируснинг кириб келиши ва тарқалишини олдини олиш юзасидан чора-тадбирлар дастурини тайёрлаш бўйича республика махсус комиссиясининг навбатдаги йиғилишида бир қатор қўшимча чора-тадбирлар белгиланган.
Унга кўра, жорий йил 6 апрелдан эътиборан қуйидагиларни назарда тутган ҳолда “ўзини яккалаш” ҳаёт тарзи Нукус ва Тошкент шаҳарлари ҳамда вилоятлар марказларида мажбурий равишда жорий этилади:
– шахснинг ўзининг яшаш ҳудудидаги савдо нуқталарида биринчи галдаги ҳаётий зарур бўлган эҳтиёжлари (озиқ-овқат, дори-дармон, тиббий буюм ва воситаларни харид қилиш ва б.) учун ва шифокор кўригига мурожаат этишдан бошқа мақсадларда чиқиши қатъиян чекланади, иш жойига бориши ва келиши билан боғлиқ ҳолатлар бундан мустасно;
— ҳаракатланишда ҳамда савдо дўконлари ва бошқа жойларда 2 метрлик ижтимоий масофани сақлаш талаб этилади;
– 65 ёшдан юқори ёшда бўлган ва сурункали касаллиги бўлган фуқаролар ўз уйларидан ўта заруратсиз ташқарига чиқиши қатъиян ман этилади.
Ушбу талабларни бузган шахслар қонунчиликка мувофиқ тегишли жавобгарликка тортилиши мумкин.
Шунингдек, йирик деҳқон бозорлари ва савдо мажмуаларининг (супермаркет, гипермаркет ва бошқалар) кириш-чиқиш жойлари тегишли мутахассислар билан таъминлаган ҳолда пирометрлар ва антисептик воситалар билан жиҳозланади.
Бунда ушбу мажмуаларга ташриф буюраётган ҳар бир фуқаронинг тана ҳарорати ўлчанади ҳамда 37 С ва ундан юқори бўлганда, мазкур фуқаролар ушбу мажмуаларга киритишга йўл қўйилмайди.
Бунда ушбу фуқароларга зудлик билан тез тиббий ёрдам хизматига мурожаат этиш тавсия этилади.
Марказлашган ҳолда пирометрларни Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрига икки кун муддатда етказиб берилади.
– Йирик деҳқон бозорлари ва савдо мажмуалари (супермаркет, гипермаркет ва бошқалар) ҳамда карантин тадбирлари учун ажратилган жойларда дезинфекция ишлари мунтазам равишда мажбурий тартибда амалга ошириб борилади.
– Карантин талабларининг ижросини сўзсиз таъминлаш ҳамда махсус рухсатномаси мавжуд бўлмаган ҳолда ҳаракатланаётган автотранспорт воситаларини ҳуқуқбузарлик давом эттирилишига йўл қўймаслик мақсадида истисно тариқасида ички ишлар органлари йўл-патруль хизмати ходимлари томонидан карантин даврида автотранспорт воситасини махсус рухсатномасиз бошқарганлик учун транспорт воситасини жарима майдончасига жойлаштириш йўли билан ушлаб турилади.
– Тошкент ва Нукус шаҳарлари ҳамда вилоят марказларида 2020 йил 6 апрель соат 06-00 дан эътиборан мототранспорт (скутер) ҳамда велосипедда ҳаракатланиш карантин даврида вақтинча чекланади.
Бунда фақатгина ҳаётий зарур эҳтиёжлар – озиқ-овқат, дори-дармон, тиббий буюм ва воситалар харид қилиш, шифокор кўригига мурожаат этиш, шунингдек, иш жойига бориш ва келиш учун рухсат этилади.

На очередном заседании Специальной республиканской комиссии по подготовке программы мер по предупреждению проникновения и распространения нового типа коронавируса в Республике Узбекистан от 4 апреля текущего года обозначен ряд дополнительных мер, согласно которым с 6 апреля в Ташкенте, Нукусе, а также областных центрах режим самоизоляции становится обязательным:
– строгое ограничение на покидание места жительства, кроме посещения в районе проживания объектов торговли при крайней необходимости (для приобретения продуктов, лекарств и медицинских изделий) либо медучреждений. Исключение составляет посещение места работы;
– при передвижении по улицам, а также посещении объектов торговли и других мест требуется сохранение общественной дистанции в 2 метра;
– гражданам старше 65 лет и имеющим хронические заболевания категорически запрещено выходить из дома без крайней необходимости.
Граждане, нарушившие эти требования, могут быть привлечены к ответственности в соответствии с законодательством.
Крупные дехканские рынки и торговые центры (супермаркеты, гипермаркеты и другие) будут оснащены пирометрами и антисептическими средствами, здесь будут работать соответствующие специалисты.
У каждого посетителя этих объектов будет измеряться температура тела. Если она равна 37 градусам и выше, вход в эти объекты запрещается.
Этим гражданам в срочном порядке рекомендуется обратиться в службу скорой медицинской помощи.
В течение двух дней в централизованной форме пирометры будут доставлены в Республику Каракалпакстан, области и город Ташкент.
– Работы по дезинфекции на крупных дехканских рынках и в торговых центрах (супермаркет, гипермаркет и другие), а также в местах проведения карантинных мероприятий будут регулярно проводиться в обязательном порядке.
— В целях беспрекословного обеспечения исполнения карантинных требований, а также недопущения нарушения установленных правил автотранспортными средствами, которые могут передвигаться только при наличии специального разрешения, в качестве исключения, сотрудники дорожно-патрульной службы органов внутренних дел за управление автотранспортным средством во время карантина без специального разрешения, будут доставлять транспортные средства на штрафплощадки.
— С 6:00 6 апреля 2020 года в городе Ташкенте, Нукусе и областных центрах передвижение на мототранспорте (скутер) и велосипеде будет приостановлено на время карантина.
Разрешение для пользования выдается лишь при крайней необходимости — для покупки продовольствия, лекарств, медицинских принадлежностей и средств, осмотра у врача, посещения места работы.