МБ терминаллар учун ягона банк комиссияси миқдори жорий этилиши ҳақида хабар берди
Марказий банкнинг қайд этишича, бу тўлов инфратузилмасини ривожлантириш харажатларининг бир қисмини қоплаш имкониятини беради.
2020 йил 2 мартдан бошлаб мамлакатнинг барча савдо ва хизмат кўрсатиш субъектлари учун ўрнатилган тўлов терминаллари инфратузилмасида савдо тушумининг 0,2 фоизи миқдорида воситачилик ҳақи киритилиши тўғрисида қарор қабул қилинди, деб хабар бермоқда МБ матбуот хизмати.
Бу тадбир бир томондан тўлов инфратузилмасини ривожлантириш учун харажатларни қисман қоплашга, бошқа томондан банк карталари ёрдамида тўловларни мунтазам амалга оширувчи мижозларга турли бонус, дисконт ва рағбатлантирувчи дастурларни (кешбэклар) таклиф қилишга имконият яратади, пировард натижада эса, нақд пулсиз ҳисоб-китобларни кўпайишига олиб келади“, – дейилади хабарда.
Қайд этилишича, ҳозирда хорижий давлатларда банк воситачилик ҳақининг миқдори тўлов воситаларининг турларига (дебет/кредит карталари, интернет орқали онлайн тўловлар ва ҳ.к.), субъектларнинг фаолият турига (давлат ташкилотлари, супермаркетлар, авиакассалар, меҳмонхоналар, ресторанлар, дорихоналар) боғлиқ бўлиб, одатда 1 фоиздан 3 фоизгача белгиланади.
Ўз навбатида, тўлов тизимларига бепул хизмат кўрсатилиши халқаро стандартлар талабларига мос келмайди, шунингдек, тўлов хизматлари ва тўлов инфратузилмасини ривожлантиришни, янги тўлов маҳсулотларига инвестиция киритишни рағбатлантирмайди.

ЦБ сообщил о введении единого размера банковских комиссий для терминалов
В Центральном банке отметили, что это позволит покрыть часть расходов на развитие платежной инфраструктуры.
Со 2 марта 2020 года по согласованию с коммерческими банками и операторами платежных систем для торгово-сервисных предприятий вводится комиссия 0,2% с оборота во всей терминальной инфраструктуре страны. Данные меры приняты с целью перевода банковских услуг на рыночные механизмы в соответствии с мировым опытом, сообщает пресс-служба регулятора.
«С одной стороны, это позволит покрыть часть расходов на развитие платежной инфраструктуры, с другой – предложить клиентам, часто осуществляющим платежи банковскими картами, различные системы поощрений и вознаграждений (кешбэки), что, в свою очередь, приведет к увеличению безналичных расчетов», — говорится в сообщении.
Отмечается, что в настоящее время размеры банковских комиссий в зарубежных странах зависят от платежных продуктов (дебетовые/кредитовые карты, онлайн платежи через интернет и др.), вида деятельности субъектов (государственные учреждения, аптеки, супермаркеты, авиакассы, гостиницы, рестораны) и обычно варьируется в пределах от 1 до 3%.
В свою очередь, бесплатное обслуживание платежной системы не соответствует международным стандартам и не стимулирует развитие платежной инфраструктуры и платежных сервисов, инвестиции в новые платежные продукты.