Омбудсман ўринбосари — Бола ҳуқуқлари бўйича вакил лавозимига номзод маъқулланди
26 февраль куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида депутатлар Омбудсман ўринбосари — Бола ҳуқуқлари бўйича вакил лавозимига Алия Юнусова номзодини маъқуллади.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 78-моддасининг 16-банди, “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Регламенти тўғрисида”ги Қонуннинг 23-моддаси 2-банди ҳамда “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида”ги Қонуннинг 5-моддаси, 1-бандига мувофиқ, Вакил ўринбосари – Бола ҳуқуқлари бўйича вакил лавозимига Алия Юнусованинг номзоди илгари сурилган.
Алия Юнусова 1961 йилда Тошкент шаҳрида туғилган. Иш фаолиятини 1983-1989 йилларда Тошкент давлат тиббиёт институтида ўқитувчиликдан бошлаган. 1989-1999 йилларда Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг Мўминов номли Фалсафа ва ҳуқуқ институтида аспирант, кичик илмий ходим, 1991-1993 йилларда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмитада I даражали мутахассис, бош мутахассис, 1999-2005 йилларда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида бўлим мудири лавозимларида меҳнат қилган. 2005-2020 йилларда — уч чақириқ Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати бўлган.
Мажлисда депутатлар савол-жавоб, муҳокамалардан сўнг Алия Юнусова номзодини Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг ўринбосари — Бола ҳуқуқлари бўйича вакил лавозимига маъқулладилар.

Депутаты одобрили кандидатуру детского омбудсмана
Законодательная палата Олий Мажлиса на заседании 26 февраля одобрила кандидатуру Алии Юнусовой на пост заместителя омбудсмана — Уполномоченного по правам ребенка.
В соответствии с пунктом 16 части первой статьи 78 Конституции Республики Узбекистан, с пунктом 2 части статьи 23 Закона Республики Узбекистан «О регламенте Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан», а также с пунктом 1 части статьи 5 Закона Республики Узбекистан «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмане)».выдвинута кандидатура Алии Юнусовой на должность заместителя Омбудсмана — Уполномоченного по правам ребенка.
Алия Юнусова родилась в 1961 году в городе Ташкенте. Рабочую деятельность начала в 1983-1989 годах в качестве преподавателя в Ташкентском государственном медицинском институте. В 1989-1999 годах работала аспирантом в Институте философии и права им. И. Муминова Академии наук Республики Узбекистан, научным сотрудником, в 1991-1993 годах специалистом I степени Комитета по делам религий при Кабинете Министров Республики Узбекистан, главным специалистом, в 1999-2005 годах заведующим отделом Национального центра Республики Узбекистан по правам человека. В 2005-2020 годах — три раза избиралась депутатом Законодательной палаты Олий Мажлиса.