Қасддан баданга енгил шикаст етказиш тўғрисидаги моддани Жиноят кодексидан чиқариб ташлаш таклиф қилинди
Ўзбекистонда қасддан баданга енгил шикаст етказиш тўғрисидаги модда декриминализация қилиниши мумкин. Ички ишлар вазирлиги тегишли қонун лойиҳасини жамоатчилик муҳокамаси учун эълон қилди.
Ҳужжатда Жиноят кодексининг 109-моддасини (қасддан енгил тан жароҳати етказиш) чиқариб ташлаш ва уни Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 52-моддаси 3-қисмига (баданга енгил шикаст етказиш) ўтказиш назарда тутилмоқда.
Ҳозирги вақтда Жиноят кодексига кўра, соғлиқнинг қисқа муддатга ёмонлашувига ёки меҳнат қобилиятининг унча узоқ бўлмаган муддатга йўқолишига олиб келмаган қасддан баданга енгил шикаст етказиш ўша ҳаракатлар учун маъмурий жазо қўлланилганидан кейин содир этилган бўлса, базавий ҳисоблаш миқдорининг 25 бараваригача миқдорда жарима ёки 240 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёхуд 1 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари билан жазоланади.
Ички ишлар вазирлигининг тушунтириш хатида таъкидланганидек, ички ишлар органлари томонидан 2018 йилда Жиноят кодексининг 109-моддаси (қасддан баданга енгил шикаст етказиш) бўйича 1512 та жиноят иши қўзғатилган бўлиб, шундан 311 таси (20.5%), 2019 йилнинг 10 ойида эса 771 та жиноят иши қўзғатилган бўлиб, шундан 122 таси (15.8%) тарафларнинг ярашганлиги муносабати билан суд томонидан айблилик ҳақидаги масала ҳал қилинмасдан тугатилган.
«Бугунги кунда аксарият хорижий давлатлар қонунчилигида ушбу турдаги жиноят жиноят қонунчилигидан чиқарилиб, маъмурий ҳуқуқбузарликлар тоифасига киритилганлигини кўриш мумкин. Хусусан, Қозоғистон Республикасининг 2017 йил 3 июлдаги 84­VI-сон Қонунига мувофиқ, Қозоғистон Республикаси Жиноят кодексининг 108-моддаси (Қасддан баданга енгил шикаст етказиш) Қозоғистон Республикасининг Маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги кодексига 731-модда сифатида киритилган», — дейилади лойиҳада. Муҳокамалар 23 январгача давом этади.

В Узбекистане может быть декриминализована статью об умышленном легком телесном повреждении. Министерство внутренних дел опубликовало соответствующий законопроект для обсуждения.
Документом предлагается вывести из Уголовного кодекса статью 109 (умышленное легкое телесное повреждение) и перевести ее в часть 3 статьи 52 Кодекса об административной ответственности (причинение легкого телесного повреждения).
В настоящее время, согласно Уголовному кодексу, умышленное легкое телесное повреждение, повлекшее кратковременное расстройство здоровья продолжительностью более 6, но не свыше 21 дня или незначительную стойкую утрату трудоспособности, наказывается штрафом от 25 до 50 базовых расчетных величин или исправительными работами до 2 лет либо ограничением свободы до 1 года или лишением свободы до 1 года.
В случае принятия закона за это же правонарушение в КоАО будет полагатьсяштраф от 20 до 30 БРВ или административный арест до 15 суток.
Как отмечается в пояснительной записке МВД, уголовные дела по статье 109 УК часто прекращаются в связи с примирением сторон. Согласно статистике, в 2018 году органы внутренних дел возбудили 1512 уголовных дел по статье 109 УК, из которых 311 (20,5%) из-за примирения сторон на суде были прекращены без решения вопроса о виновности. За первые 10 месяцев 2019 года было возбуждено 771 уголовное дело по этой статье, из них 122 (15,8%) также прекращены.
«В законодательстве большинства зарубежных стран этот вид преступления выведен из уголовного законодательства и подпадает под категорию административных правонарушений. В частности, в соответствии с законом Казахстана №84-VI от 3 июля 2017 года, статья 108 УК (умышленное причинение легких телесных повреждений) была включена в статью 73−1 Кодекса об административных правонарушениях Казахстана», — отмечается в проекте, обсуждение которого продлится до 23 января.