Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари бўйича миллий стратегия қабул қилинади
Мамлакатимизда Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий стратегияни қабул қилиш бўйича ишлар амалга оширилмоқда. Бу борадаги тегишли ҳужжатлар Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан тайёрланди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев мамлакатимиз Конституцияси қабул қилинганининг 27 йиллигига бағишланган тантанали йиғилишда инсон ҳуқуқларини таъминлаш самарадорлигини янада оширишда тегишли Миллий стратегия зарурлигини қайд этган эди.
Дарҳақиқат, жамиятда фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳурмат қилиш маданиятини ривожлантириш ишларини давом эттириш зарур. Бу мамлакатимизнинг халқаро майдондаги нуфузини оширишда муҳим омиллардан ҳисобланади.
Сўнгги йилларда юртимизда инсон ҳуқуқлари соҳасида кўплаб ишлар амалга оширилмоқда. Хусусан, миллий қонунчилигимиз халқаро стандартларга имплементация қилинмоқда, Ўзбекистон жаҳон ҳамжамияти аъзоси сифатида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ўзининг халқаро мажбуриятларини бажармоқда.
Сўнгги 3 йилда фуқароларнинг шахсий, иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқ ва эркинликларини амалга оширишда қонунчилик асосини яратишга йўналтирилган 5000 дан зиёд меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар, жумладан, 4 янги кодекс, 186 қонун, Президентимиз томонидан 1200 ҳужжат қабул қилинди.
Бироқ шу кунгача инсон ҳуқуқлари соҳасида узоқ муддатли стратегия қабул қилинмаган эди. Бундай ҳужжатнинг қабул қилиниши ва амалга оширилиши мамлакатимизда инсонларнинг ҳуқуқ ва эркинликларига нисбатан ҳурматли муносабатни шакллантириш, мамлакатимизнинг халқаро майдондаги нуфузини ошириш жараёнини жадаллаштиради.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий стратегия лойиҳасида Ўзбекистонда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш орқали халқимизнинг турмуш даражаси ва фаровонлигини оширишга қаратилган қатор чора-тадбирлар мажмуи кўзда тутилган.
Инсон ҳуқуқлари бўйича давлат сиёсатини мониторинг қилиш ва баҳолашнинг миллий тизимини янада ривожлантириш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича миллий институтларни мустаҳкамлаш шулар жумласидан.
Стратегияда қамоқда сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқларига амал қилиш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилади.
Давлатимиз ва жамиятимизнинг алоҳида ҳимоясига муҳтож бўлган инсонларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш даражасини ошириш кўзда тутилган. Сўз ва дин, ахборот олиш эркинлигини, гендер тенглигини таъминлаш масалаларига катта эътибор қаратилиши режалаштирилган.
Шунингдек, оилаларни ҳуқуқий ва ижтимоий-иқтисодий қўллаб-қувватлаш, оналик, оталик ва болаликни ҳимоя қилиш, уй зўравонлигига қарши кураш орқали оила институтини ҳимоя қилиш янги даражага кўтарилади.
Ёшларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича билимларини ошириш бўйича ҳам кенг кўламли дастур кўзда тутилган. Бу борада олий ўқув даргоҳлари ва кадрларни қайта тайёрлаш ўқув марказларида махсус “Инсон ҳуқуқлари” курсини жорий этиш, мактаблар, лицей ва коллежларда ушбу мавзудаги дарсларни янада кенгайтириш режалаштирилмоқда.
Стратегияда инсоннинг иқтисодий ҳуқуқлари ҳам қамраб олинган. Шахсий мулкни ривожлантириш, бизнес юритиш учун тенг шароитлар яратиш, давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш асосида уларга тўла амал қилинади.
Ҳар йили ўтказиладиган “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” миллий мукофотини таъсис этиш ҳам таклиф этилмоқда.

В Узбекистане идет работа над принятием Национальной стратегии по правам человека. Проекты соответствующих документов подготовлены Национальным центром по правам человека.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев на торжественном собрании, посвященном 27-й годовщине принятия Конституции Республики Узбекистан, отметил, что для дальнейшего повышения эффективности обеспечения прав человека необходима соответствующая Национальная стратегия. Нужно продолжить работу по развитию культуры уважения прав и свобод человека в обществе, что повысит авторитет нашей страны на международной арене.
В последние годы в республике многое делается в сфере прав человека – в законодательство имплементируются международные стандарты, Узбекистан, как член мирового сообщества, выполняет свои международные обязательства в сфере прав человека.
За последние 3 года принято свыше 5000 нормативно-правовых актов, в том числе 4 новых кодекса, 186 законов, 1200 актов Президента Республики Узбекистан, которые направлены на создание законодательного фундамента реализации личных, политических, экономических, социальных и культурных прав и свобод граждан.
Вместе с тем до сих пор в области прав человека не было долгосрочной стратегии. Ее принятие и реализация усилят процесс формирования в стране уважительного отношения к правам и свободам человека, дальнейшего повышения авторитета Узбекистана на международной арене.
Проектом Национальной стратегии по правам человека предусмотрен комплекс мер, нацеленных на повышение уровня жизни и благополучия в Узбекистане через обеспечение прав и свобод человека.
В их числе – дальнейшее развитие национальной системы мониторинга и оценки политики государства по правам человека, укрепление национальных институтов по защите прав человека.
Отдельное место в стратегии отведено соблюдению прав лиц, находящихся в местах содержания под стражей, где должно гарантированно соблюдаться обеспечение доступа к правосудию.
Предусмотрено повышение уровня социальной поддержки людей, нуждающихся в особой защите государства и общества. Большое внимание планируется уделить практической защите свободы слова, вероисповедания, доступа к информации, обеспечению гендерного равенства.
На новый уровень будет поднята защита института семьи, в том числе через рост правовой и социально-экономической поддержки, охрану материнства, отцовства и детства, борьбу с домашним насилием.
Широкая программа предусмотрена и для повышения уровня знаний молодежи в сфере прав человека. Планируется внедрить специальный курс «Права человека» в вузах и учебных центрах по переподготовке кадров, расширить занятия по этой теме в школах, лицеях и колледжах.
Охвачены и экономические права человека, полноценное соблюдение которых лежит в основе развития частной собственности, создания равных условий для ведения бизнеса, реального развития государственно-частного партнерства.