Хориждаги сайлов участкалари рўйхати эълон қилинди
Ташқи ишлар вазирлиги Ўзбекистоннинг хориждаги элчихоналари ва консулхоналари қошида ташкил этилган сайлов участкалари рўйхатини эълон қилди. Рўйхатдан участкалар манзиллари ва боғланиш учун маълумотлар ҳам жой олган.
Бу каби участкалар сони 53 тани ташкил этади. Уларнинг энг кўпи Россияда — Владивосток, Екатеринбург, Новосибирск, Ростов-на-Дону, Санкт-Петербург, Қозондаги бош консулхоналар ва Москвадаги Ўзбекистон элчихонасида жойлашган.
Қозоғистонда учта сайлов участкаси очилмоқда — Олма Ота ва Оқтовдаги бош консулхоналар ҳамда Нур-Султондаги элчихонада.
АҚШда иккита участка очилмоқда — Нью-Йоркдаги бош консулхона ва Вашингтондаги Ўзбекистон элчихонасида.
Эслатиб ўтамиз, хорижда бўлиб турган Ўзбекистон фуқаролари 22 декабрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси сайловларида консуллик ҳисобидан туриш-турмаслигидан қатъи назар овоз беришлари мумкин.
Хориждаги фуқаро сайловчилар рўйхатига кириш учун сайлов участкасига ёзма мурожаат қилиши ёки сайловга 15 кун қолгунгача муддатда ТИВ расмий сайти орқали сайловчилар рўйхатига киритиш тўғрисидаги электрон аризани сайлов участкаси комиссиясига юбориши лозим. Бунинг учун фамилия, исм ва шарифи, туғилган сана, Ўзбекистондаги энг охирги доимий яшаш жойи, хориждаги яшаш манзили, телефон рақами ва жисмоний шахснинг шахсий идентификация рақамини кўрсатиб ўтиш талаб қилинади.

Министерство иностранных дел опубликовало список избирательных участков, образованных при дипломатических представительствах и консульских учреждениях Узбекистана за рубежом. Список содержит адреса и контактные данные участков.
Всего таких участка 53. Больше всего их в России — в генеральных консульствах Узбекистана во Владивостоке, Екатеринбурге, Новосибирске, Ростове-на-Дону, Санкт-Петербурге, Казани и в посольстве республики в Москве.
В Казахстане откроются три избирательных участка — в генконсульствах в Алматы и Актау, а также в посольстве в Нур-Султане.
Два участка откроются в США — в генконсульстве в Нью-Йорке и посольстве Узбекистана в Вашингтоне.
Напомним, граждане Узбекистана, находящиеся за рубежом, смогут проголосовать на выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса 22 декабря, независимо от того, состоят ли они на консульском учете. Прежде в список избирателей, проживающих за границей, включались лишь граждане, состоящие в списке консульства.
Для включения в список избирателей граждане за рубежом могут обратиться письменно в участковую избирательную комиссию. Кроме того, они могут не менее чем за 15 дней до выборов подать обращение в участковую избирательную комиссию в электронной форме о включении в список избирателей через официальный сайт МИДа.
Для этого нужно указать фамилию, имя и отчество, дату рождения, адрес последнего постоянного места жительства в Узбекистане, адрес места проживания за рубежом, контактный телефон и персональный идентификационный номер физического лица.
Как отмечал ранее ЦИК, в густонаселенных местах проживания избирателей участковая избирательная комиссия может организовать досрочное голосование по месту пребывания избирателей.