Ўзбекистон Бош прокуратураси қолипли нон нархининг кўтарилишига сабаб бўлган омилларни санаб ўтди
Вазирлар Маҳкамасининг 14 октябрдаги қарори билан ғалла етиштириш, ун ва нон ишлаб чиқариш тизимига бозор механизмлари жорий этилди. 15 октябрдан эса «Ўздонмаҳсулот» тизимидаги ташкилотлар томонидан 2019 йил ҳосилидан тайёрланган ва ун ишлаб чиқаришга йўналтириладиган буғдойдан бошқа ғалла истеъмолчиларининг барча тоифаларига фақат биржа савдолари орқали ҳеч қандай чекловларсиз сотилиши белгиланди.
Бунга қадар, Бош прокуратура матбуот хизматининг қайд этишича, аҳолининг унга бўлган эҳтиёжларини қондириш учун давлат томонидан қишлоқ хўжалиги маҳсулоти етиштирувчилардан ғаллани паст нархларда сотиб олиш механизми амал қилган бўлиб, Вазирлар Маҳкамасининг ҳар ойлик баёни асосида қандолат маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларга ёпиқ биржа савдолари орқали маҳаллий буғдой уни сотиб келинган. Давлат эҳтиёжлари учун сотиб олинган ғалла нархи 2017 йилда — 550, 2018 йилда — 750, 2019 йилда эса — 1420 сўм этиб белгиланган.
«Оқибатда фермерлар ва дон корхоналарининг иқтисодий зарар кўриши, улар моддий-техника базаларини яхшилай олмасликлари, ҳосилдорликни оширишга бўлган рағбатнинг тушиб кетишига олиб келди», — дейилади баёнотда.
Кўп йиллар давомида амал қилиб келган мазкур тизимдан кўзланган асосий мақсад аҳолини арзон нархли қолипли нонга бўлган эҳтиёжини қондиришдан иборат бўлиши билан бирга, турли коррупциявий схемаларнинг вужудга келишига, арзон нархларда сотиб олинган ундан қолипли нон ишлаб чиқармасдан унни бозорларда сотиш орқали мўмай даромад олинишига, маҳаллий уннинг аҳолига қатъий ўрнатилган давлат нархларида етиб бормаслигига олиб келган.
«Оҳангарон дон» АЖ бошқаруви мансабдор шахслари томонидан 2011−2018 йиллар давомида аҳоли эҳтиёжлари учун қолипли нон ишлаб чиқарилиши лозим бўлган жами 18,6 млрд сўмлик ун ва дон маҳсулотлари ўзлаштириш йўли билан талон-торож қилинган. Ушбу ҳолат юзасидан айбдор шахсларга нисбатан жазо муқаррарлиги таъминланган.
Шунингдек, «Қорақалпоқ дон маҳсулотлари» АЖ мансабдор шахслари томонидан 2018−2019 йиллар давомида ҳар бир қопи 87.5 минг сўмдан сотилиши белгиланган 6 134 қоп ун маҳсулотларини 110 минг сўмдан, жами 674,7 млн. сўмга сотиб, 138 млн. сўм пул маблағларини ўз эҳтиёжлари учун ишлатиб юборганлиги ҳолати юзасидан 17.10.2019 йилда қўзғатилган жиноят иши бўйича тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Ёқилғи, энергетика ва газ нархининг йилдан-йилга ошиб бориши ишлаб чиқарилаётган ун ва нон тан нархи қимматлашувига олиб келмоқда. Хусусан, 2017 йилда ун ишлаб чиқарувчи корхоналарга 1 кВт соат электр энергияси нархи 204,3 сўм этиб белгиланган бўлса, 2019 йилга келиб 450 сўмни (120,4 фоизга ошган) ташкил қилмоқда.
«Ўздонмаҳсулот» АЖ корхоналари томонидан ишлаб чиқарилган ва биржа савдоларига қўйилган ун ҳажми истеъмолчилар талабига мутаносиб эмас. Республика аҳолисининг 2018 йилда ун маҳсулотларига бўлган йиллик талаби 3,2 млн тоннани (бир ойлик 267 минг тонна) ташкил қилиб, республикада 2,9 млн тонна (92%) ун ишлаб чиқарилган (1,5 млн тоннаси «Ўздонмаҳсулот» АЖ, 1,4 млн тоннаси хусусий ишлаб чиқариш корхоналари).
Ёки, жорий йилнинг ноябрь ойи учун биржа савдосига қўйилган ун миқдори 144 минг тоннани (аҳоли эҳтиёжининг 54%) ташкил этиб, истеъмолчиларнинг унга бўлган 123 минг тонна (46%) қўшимча эҳтиёжлари хусусий корхоналар томонидан ун ишлаб чиқариш, шунингдек, Қозоғистон, Россия, Тожикистон ва бошқа давлатлардан импорт қилиш ҳисобига таъминланмоқда.
«Ўздонмаҳсулот» АЖ таркибидаги мавжуд 44 та корхонанинг ўртача йиллик қуввати 2,3 млн тонна ун ишлаб чиқаришни ташкил этсада, корхоналар тўлиқ қувватда ишламаётганлиги сабабли 2018 йилда 1,5 млн тонна (65%) ун ишлаб чиқарилган. Оқибатда, «Ўздонмаҳсулот» АЖ корхоналари томонидан биржа савдоларига қўйилиши режалаштирилган ун ҳажми тўлиқ таъминланмаяпти.
Жумладан, жорий йил 23 октябрь куни жадвал асосида биржа савдоларига қўйилиши режалаштирилган кунлик 6700 тонна ун ўрнига 5785 тонна ун (86%) савдога қўйилган. (24 октябрь куни режага нисбатан 716 тонна, 29 октябрь куни 803 тонна, 30 октябрь куни 792 тонна кам ун қўйилган).
«Ўздонмаҳсулот» АЖ томонидан ун ишлаб чиқарувчи ташкилотларнинг харажатларини 18,9 млрд сўмга мақбуллаштириш ҳамда маҳсулот таннархини 10,3 фоизга арзонлаштиришга қаратилган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилган бўлсада, амалда ун таннархининг арзонлашиши таъминланмаган.
Юқорида келтирилган омилларнинг барчаси биржа савдоларида маҳаллий ун ва қолипли нон нархининг ошишига олиб келган, дейилади Бош прокуратура баёнотида.

Постановлением Кабинета Министров от 14 октября внедрены рыночные механизмы в систему выращивания зерна, производства муки и хлеба. С 15 октября цены на пшеницу были либерализованы, что привело к естественному повышению стоимости муки и формового хлеба, изготовленных из отечественного зерна.
До этого, отмечает пресс-служба Генпрокуратуры, действовал механизм выкупа зерна по низким ценам у производителей сельскохозяйственной продукции, а мука местного производства продавалась через закрытые биржевые торги. Цена на 1 кг зерна, закупленного для государственных нужд, в 2017 году составляла 550 сумов, в 2018 году — 750 сумов, а в 2019 — 1420 сумов.
«Это привело к экономическому ущербу фермеров и зерновых предприятий, а также невозможности улучшения ими материально-технической базы, понижению желания на увеличение урожайности», — говорится в сообщении.
Действующая на протяжении многих лет система привела к «возникновению различных коррупционных схем, получению сверхвысокой прибыли путем продажи на рынке муки, закупленной по низким ценам и предназначенной для производства формового хлеба, недоведению до населения муки местного производства по фиксированным государственным ценам», заявили в ведомстве.
В 2011—2018 годах должностные лица «Охангарон дон» путем присвоения муки и зерновых изделий расхитили 18,6 млрд сумов. В отношении виновных лиц «обеспечена неотвратимость ответственности», сообщает Генпрокуратура.
Кроме того, производится предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному 17 октября, по факту продажи должностными лицами «Каракалпак дон махсулотлари» в 2018—2019 годы 6134 мешков муки по 110 тысяч сумов вместо 87,5 тысяч сумов на общую сумму 674,7 млн сумов и присвоения разницы в размере 138 млн сумов.
На повышение себестоимости муки и хлеба, по мнению ведомства, влияетежегодный рост цен на топливо, электроэнергию и газ. Если в 2017 году 1 кВт⋅ч электроэнергии для производителей муки обходился в 204,3 сума, то в 2019 году — в 450 сумов (рост на 120,4%), отмечается в сообщении.
Объем муки, изготовленный и выставленный на биржевые торги предприятиями «Уздонмахсулот», непропорционален потребительскому спросу, пишет Генпрокуратура. Так, в 2018 году при годовой потребности населения в 3,2 млн тонн (в месяц — 267 тысяч тонн), в стране произведено всего 2,9 млн тонн, или 92% (1,5 млн тонн — «Уздонмахсулот», 1,4 млн тонн — частный сектор).
Количество муки, выставленной на биржевые торги в ноябре, составило 144 тысяч тонн (54% потребности населения), при этом оставшаяся часть муки в объеме 123 тысяч тонн (46%) производится частным сектором, а также обеспечивается за счет импорта с Казахстана, России, Таджикистана и других стран.
В 2018 году 44 предприятия «Уздонмахсулот» произвели 1,5 млн тонн муки (65%) несмотря на то, что их среднегодовая мощность составляет 2,3 млн тонн муки. В результате на биржевые торги был выставлен не полностью запланированный объем муки. В частности, 23 октября вместо запланированных по графику 6700 тонн муки на биржу выставлено 5785 тонн (86%). 24 октября недопоставлено по плану 716 тонн муки, 29 октября — 803 тонны, 30 октября — 792 тонн.
Генпрокуратура отмечает, что несмотря на разработанный план мероприятий по оптимизации затрат предприятий «Уздонмахсулот» на 18,9 млрд сумов и снижению себестоимости товара на 10,3%, по факту снижение себестоимости не обеспечено.
«Вышеперечисленные факторы способствовали росту цен на муку отечественного производства и формовой хлеб на биржевых торгах», — резюмируется в сообщении.