Йўл ҳаракати қоидалари бузилгани ҳақидаги видеоларни жўнатиш учун махсус сайт ишга туширилди
Ўзбекистон ИИВ Йўл ҳаракати қоидалари бузилгани акс этган видеозувларни қабул қилиш учун махсус сайтни ишга туширди. Видеоёзувни жўнатган шахс қоидабузардан ундирилган жарима ҳисобидан энг кам иш ҳақининг 5 фоизи миқдорида (ҳозирда — 10,1 минг сўм) мукофотга эга бўлиши мумкин.
Видеоёзувларни қабул қилиш ва уларни тақдим этган шахсларни рағбатлантириш тартиблари Ўзбекистон ҳукуматининг ўтган йил сентябрдаги қарори билан тасдиқланган эди.
1 июлдан бошлаб жисмоний ва юридик шахслар автомобилларидаги видеорегистраторлар ёзиб олган қайдлар Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги қодексга мувофиқ процессуал қарор қабул қилиш мақсадларида кўриб чиқишга қабул қилинади.
Давомийлиги 120 сониядан ортиқ бўлмаган, фақатгина видеорестраторлардан (смартфонлардан эмас) ёзиб олинган видеоёзувлар қоидабузарлик қайд этилган санадан уч кундан кеч бўлмаган муддатда жўнатилиши керак. Видеода содир этилган қоидабузарлик, транспорт воситаси русуми ва давлат рақами, қоидабузарлик содир этилган сана ва вақт кўринарли ҳамда аниқ фарқланиб туриши лозим.
Тўхтаб туриш қоидалари қайд этилган видеоларни кўриб чиқиш учун иккита видеофайл тақдим этилиши лозим (иккинчи видео биринчисидан энг каида 10 дақиқа кейин тасвирга олинган бўлиши керак).
Видеоёзувларга ўзгартишлар киритиш мутлақо тақиқланади. Ўзгартирилган ёзувлар кўриб чиқилмайди (ёзув давомийлигини қисқартириб, қоидабузарлик ҳолати қайд этилган қисмни кесиб олиш бундан мустасно).
Видеоёзув уч кун давомида ЙҲХББ маъмурий инспекторлари томонидан кўриб чиқилиши лозим. Агарда қоидабузарлик бўйича қарор қабул қилинган ёки маъмурий иш қўзғатилган бўлса, янги иш очилмайди. Аризачига жавом 15 кун ичида юборилиши лозим.
Қоидабузарлик тўғрисидаги видеоёзувни тақдим этган шахслар ҳақидаги маълумотларни ошкор қилиш тақиқланади.

МВД Узбекистана запустило сайт по приему видеофактов нарушений Правил дорожного движения. Отправив видеозапись, можно получить поощрение в размере 5% от минимальной зарплаты (на данный момент — 10,1 тысячи сумов) за счет суммы штрафа, взысканного с нарушителя.
Порядок приема видеозаписей и поощрения предоставивших их лиц был утвержден постановлением правительства Узбекистана в сентябре прошлого года.
С 1 июля записи с видеорегистраторов в автомобилях физических и юридических лиц приравнены к записям, произведенным специальными автоматизированными техническими средствами фото- и видеофиксации, а также принимаются к рассмотрению в целях принятия процессуальных решений согласно Кодексу об административной ответственности.
Видеозаписи продолжительностью не более 120 секунд принимаются только с видеорегистратора (не смартфонов) и не позднее трех дней со дня фиксации нарушения. В записи должны быть видны и четко различимы совершенное правонарушение, марка транспортного средства и государственный номер, дата и время совершенного правонарушения.
Для рассмотрения заявок, где зафиксировано нарушение правил остановки, необходимо предоставить два видеофайла (второе видео должно быть снято минимум через 10 минут после первого).
Категорически запрещено вносить изменения в видеозаписи. Измененные записи не рассматриваются, за исключением вырезанной в целях сокращения объема части, в которой непосредственно зафиксирован случай правонарушения.
Видеозапись должна быть рассмотрена административным инспектором ГСБДД в течение трех дней. Если по нарушению уже принято решение или заведено административное дело, то новое дело не заводится. Ответ заявителю должен быть направлен в течение 15 дней.