Ўзбекистонда 1 августда старт оладиган олий таълим муассасаларига кириш учун қабул имтиҳонлари жараёнида АКТдан кенг фойдаланган ҳолда, имтиҳонларнинг очиқ ва ошкора ўтказилишида Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги техник ҳамкорлик қилмоқда, деб хабар берди вазирлик ахборот хизмати.
«Хавфсиз шаҳар» лойиҳаси доирасида «Ўзбектелеком» АК томонидан тест имтиҳонлари ўтказиладиган барча объектларга оптик толали алоқа тармоқлари тортилиб, барча тегишли бинолар юқори тезликдаги маълумотлар узатиш тизимларига уланди.
Имтиҳонлар бўлиб ўтадиган бино ва объектларни тўлиқ қамраб олиш мақсадида, 1400 дона видеокузатув камералари ўрнатилди. Камераларнинг айланма ҳаракатини таъминлаш учун 29 та махсус пулт бошқаруви жорий қилинди. Шунингдек, маълумотларни сақлаш учун 1800 террабайт ҳажмдаги махсус сервер ишга туширилди.
Имтиҳонга кириш жараёнида ҳар бир абитуриент шахси маълумотлар базасининг марказий серверига уланган, қиёфани аниқлайдиган махсус камера орқали текширувдан ўтказилади. Имтиҳонлар ўтказилаётган объектлар яқинидаги махсус кутиш ҳудудларида ота-оналар, абитуриентларнинг яқинлари учун йирик экранлар ўрнатилади. Уларда имтиҳон жараёнларини тўғридан-тўғри кузатиш мумкин бўлади.
Шу билан бирга, интернет тармоғининг www.test2018.uz манзилида ташкил қилинган махсус ресурс орқали юртдошларимиз барча объектлардаги имтиҳон жараёнларини онлайн кузатиш имконига эга бўладилар.
Қабул имтиҳонлари жараёнида янада очиқ-ошкораликни таъминлаш мақсадида, UZDIGITAL TV телеканаллар тармоғи орқали имтиҳонларни жонли эфирда кўриш учун техник имконият ҳам яратиб берилади.

В Узбекистане с 1 августа начинаются вступительные экзамены абитуриентов в вузы. Мининфоком осуществляет техническое сопровождение для обеспечения прозрачности и открытости проведения тестовых испытаний с широким применением ИКТ.
В рамках проекта «Безопасный город» АК «Узбектелеком» провела на всех объектах, где пройдут тесты, волоконно-оптические линии связи и подключила их к высокоскоростным сетям передачи данных.
«В вузах и местах проведения вступительных экзаменов установлено свыше 1400 камер видеонаблюдения, серверы для хранения данных объемом более 1800 ТБ. Управляются камеры 29 специальными пультами. При входе на тесты каждый абитуриент должен будет пройти идентификацию посредством специальных камер и системы распознавания лиц», – сообщила пресс-служба Мининфокома.
Родители, родные и близкие поступающих смогут следить за ходом тестирования в режиме реального времени в специальных зонах на местах на больших экранах.
Кроме того, все желающие получат возможность наблюдать за вступительными экзаменами на веб-ресурсе www.test2018.uz. Для еще большей открытости, предоставлена техническая возможность подключения камер наблюдения к прямому эфиру через сеть UZDIGITAL TV.
Проведенная работа призвана улучшить прозрачность, объективность и честность проведения тестовых испытаний среди абитуриентов нашей республики.