«Экстремизмга қарши курашиш тўғрисида»ги қонун имзоланди
2018 йил 31 мюль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев «Экстремизмга қарши курашиш тўғрисида»ги қонунни имзолади. Мазкур ҳужжат Қонунчилик палатаси томонидан 2018 йил 12 июнда қабул қилинган, Сенат томонидан 2018 йил 28 июнда маъқулланган.
Қонунга кўра, Давлат хавфсизлик хизмати, Бош прокуратураси, Ички ишлар вазирлиги, Адлия вазирлиги, Давлат божхона қўмитаси, Бош прокуратураси ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти экстремизмга қарши курашиш бўйича фаолиятни амалга оширувчи органлардир, дейилади Адлия вазирлигининг телеграмдаги «Ҳуқуқий ахборот» каналидаги маълумотда.
Қонунда экстремистик фаолиятни амалга оширишга йўл қўйилмаслиги тўғрисида расмий огоҳлантириш чиқариш ёки тақдимнома киритиш экстремистик материалларни тақиқлаш, ташкилотни экстремистик ташкилот деб топиш ва бошқа тадбирлар экстремизмининг олдини олишга доир чоралар сифатида назарда тутилган.
Шахслар экстремистик фаолиятни амалга оширганлик учун жавобгар бўлади.
Шахс экстремистик фаолиятда иштирок этишни ўз ихтиёри билан рад этган, экстремистларнинг мақсадлари амалга оширилишининг олдини олишга фаол кўмаклашган тақдирда, қонун ҳужжатларига мувофиқ жавобгарликдан озод этилади.
Шу билан бирга, ташкилотлар экстремистик фаолиятни амалга оширганлик учун тугатилади, уларнинг фаолияти эса тақиқланади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 30 июля подписал закон «О противодействии экстремизму». Он был принят Законодательной палатой 12 июня, одобрен Сенатом Олий Мажлиса 28 июня и опубликован в газете «Народное слово» 31 июля.
Закон, который вступит в силу через три месяца, запрещает экстремистскую деятельность на территории страны в любых ее проявлениях.
В документе определяются понятия экстремизма, экстремистской деятельности, экстремистов и экстремистских организаций.
К принципам противодействия экстремизму отнесены законность, приоритет прав, свобод и законных интересов человека, гласность, а также неотвратимость ответственности.
Направлениями государственной политики в области противодействия экстремизму определены меры по предупреждению экстремизма, выявление и пресечение правонарушений в области экстремизма и международное сотрудничество в области противодействия экстремизму.
В качестве мер по противодействию экстремизму в правовом акте перечислены:
- повышение правового сознания и правовой культуры населения;
- формирование в обществе нетерпимого отношения к экстремизму;
- вынесение официального предупреждения о недопустимости осуществления экстремистской деятельности;
- запрещение ввоза, распространения и демонстрации экстремистских материалов;
- запрещение финансирования экстремизма;
- приостановление деятельности юридического лица;
- признание организации экстремистской и другие.
Организация признается экстремистской в судебном порядке. Заявление о признании организации экстремистской подается в Верховный суд генеральным прокурором Республики Узбекистан.
Перечень юридических лиц, деятельность которых приостановлена в связи с их причастностью к экстремистской деятельности, размещается на официальных вебсайтах Министерства юстиции и Верховного суда.