Темир йўл вокзалларидаги бепул хизматлар турлари аниқлаштирилди
Темир йўл вокзалларида ва чипта кассаларида кўрсатилаётган пуллик ҳамда бепул хизматларни ажратиш мақсадида Монополияга қарши курашиш қўмитаси «Ўзбекистон темир йўллари» АЖ билан биргаликда йўловчиларга темир йўл вокзалларида ҳамда йўналиш даврида кўрсатиладиган қўшимча хизматлар рўйхатини тасдиқлади. Бу ҳақда Монополияга қарши курашиш қўмитаси матбуот хизмати хабар берди.
Ўзбекистон Республикаси темир йўл транспортида йўловчилар, багаж ва юк багаж ташиш қоидаларига мувофиқ вокзалларда ва чипта кассаларида йўловчиларга кўрсатилаётган, чипталар сотилиши билан боғлиқ бўлмаган хизматлар учун барча турдаги қўшимча йиғимларни ундириш, монополияга қарши курашиш органи билан келишилган ҳолда амалга оширилади.
Рўйхатга кўра, юк ташиш аравачасини тақдим этиш, кутиш залидаги WiFi интернет (2 соатгача), ногиронлар учун арава, телефон ҳамда ноутбукларни қувватлантириш, шунингдек тиббиёт маркази ҳамда библиотека хизматлари, йўналиш даврида чой, сув, шакар ҳамда кофе тақдим этиш бепул бўлиши лозим.
Реклама, юкларни ўраш ҳамда сақлаш, «ВИП» зал, сартарошхона ҳамда бошқа хизматлар пуллик асосида кўрсатилиши мумкин.

В соответствии с Правилами перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом Республики Узбекистан, взимание всех видов дополнительных сборов за услуги, оказываемые на вокзалах и билетных кассах, не связанные с продажей билетов, осуществляется по согласованию с антимонопольным органом.
В целях четкого разграничения оказываемых платных и бесплатных услуг на железнодорожных вокзалах и билетных кассах Антимонопольный комитет совместно с АО «Узбекистон темир йуллари» утвердили перечень дополнительных услуг, предоставляемых пассажирам на железнодорожных вокзалах и в пути следования.
Согласно перечню, предоставление тележки, WiFi интернет в залах ожидания (до 2-х часов), тележка для инвалидов, зарядка телефонов и ноутбуков, а также услуги медпункта и библиотеки, предоставление чая, воды, сахара и кофе в пути следования поезда должны быть бесплатными.
На платной основе могут оказываться услуги рекламы, упаковки и хранения багажа, «ВИП» зала, парикмахерской и другие, говорится в сообщении пресс-службы Антимонопольного комитета.